Salı , 28 Kasım 2023

4chan nedir? Neden Türkiye’de 3 Yıldır Erişime Kapalı?

4Chan Türkiye’de çok bilinmese de dünya çapında en çok bilinen web platformlarından birisi yani özet olarak imageboard diye tabir edilen ekşi sözlük’ün resimlisi diyebiliriz. Bir nevi forum ama böbiler.org gibi bir yapı da denilebilir.

2004 yılında domaini alındı 2005 yılında aktif oldu. Mark Zuckerberg’in eşi Priscilla Chan tarafından kurulduğu söylenir ama başka bir hikayeye göre 2002 4chan_230180 (1)yılında tanışan mark ve Priscilla, mark’in sevgilisine hediye için for chan (4chan) kurduğu söylenir. Sitede günlük bilgilere , ibretlik yemek tariflerine , pratik bilgilere , sosyal mesajlaşmalara, capslara, videolara hemen hemen herşeye rastlamak mümkün  sistemli ve marjinal yapı var.

Türkiye’den erişime 28 ocak 2011 itibariyle kapatıldı. 3 yıldır da açık değil kapama nedeni zararlı uygunsuz içerik barındırması. 4Chan için internetin en pis platformlarından biri denilir özellikle /b/ board bu alanda ün salmıştır. Tabi tüm bunların yanında 4chan’i asıl ünlü yapan şey anonim hesaplarla yükleme yapılması yani her şeyi tek bir kişi paylaşıyormuş gibi zaten meşhur anonymous hacker grubu da 4chan üzerinden doğmuştur. 4chan en büyük süksesini sciencetology tarikatına karşı başlattığı mücadele ile yapmıştı. Kendileri şaka yapar kendilerine şaka yapılmasına müade etmez bir cizgileri vardı. Bunlardan bir tanesi aşağıdadır.

bir kız arkadaş ”bana pizza gönderirseniz size çok büyük bir kıyak geçicem” diyor ve adresini vererek evine pizza söyletiyor. fakat bir süre sonra elinde s..in gidin yazılı bir kağıdı siteye koyuyor bunun üzerine kızın evine pizza söyleyenler kızın söylediği adresten kızın kişisel bilgilerinin tümüne ulaşıyorlar ve kızın resmini gerçekten ayırt edemeyecek bir şekilde pornografik içeriklere yapıştırıp erkek arkadaşına ve babasına ”senin kızın böyle biri” diyerek yolluyorlar. kızın ertesi gün afrikaya uçağı kalkıyor ve bu o uçağı bir kurtuluş olarak görüyor fakat yine aynı kişiler bu sefer de teker teker uçağı arayarak bomba ihbarı veriyor ve uçağın kalkmasını engelliyorlar. sonuç tabi ki felaket..

resimde de görüldüğü gibi tüm sanal izlerini buluyorlar ve tam anlamıyla hayatını karartıyorlar.

4chan hala yayınına devam ediyor ABD’nin en çok ziyaret edilen ilk 500 sitesi arasında bulunuyor dünya çapında ise ilk 800 site arasında günlük tekil ziyaretçisi milyonları buluyor.

internetin hikayesi yazılırsa kesinlikle 4chan’e önemli bir yer ayırılmalı.

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir