https://juragankomik.com
Cuma , 19 Nisan 2024

5 ADIMDA SOSYAL MEDYA KOMİSYONUNUZU OLUŞTURUN

Bir organizasyonun, kurumun sosyal medyada başarılı olması için gerekli en temel ve verimli taktik, sosyal medyanın adaptasyonu ve uygulanmasına kılavuzluk edebilecek kurum içi dahili bir grubun yani sosyal medya komisyonu oluşturulmasıdır. Sosyal medya komisyonu bir kuruma;

  • Hukuk departmanının düşmandan müttefike dönüşmesinde
  • Sosyal medya stratejilerinizin İK tarafından bozulmamasında
  • En başarılı uygulamaların belirlenmesinde ve kurum içinde paylaşılmasında
  • İç süreçlerin getirebileceği engellerin bertaraf edilmesinde
  • Aynı faaliyetlerin tekrar edilmesinin engellenmesinde
  • Ortak tek bir ton ile konuşulmasında

fayda sağlar.

Kurum içerisinde sosyal medyanın kime ya da hangi departmana ait olması gerektiği sıklıkla karşılaşılan bir sorudur. Esasen bu sorunun cevabı, kurumun yapısı ve sosyal medyayı nasıl kullandığıyla ilgilidir. İdeal olan bireysel olarak sosyal medyaya önem veren ve bu mecrada kurumu temsil kaygısı taşıyan çalışanlar tarafından sosyal medya adaptasyonunun ilgili tüm departmanlardan tüm şirkete yayılmasıdır. Genelde, sosyal medya komisyonu halkla ilişkiler ya da kurumsal iletişim departmanları tarafından yönetilir. Eğer kurumun sosyal medya direktörü ya da müdür varsa, genelde bu kişi liderlik eder. Eğer kurumunuzda mümkün mertebe ünvanın başında C bulunan bir pozisyonu sosyal medya konsyeyi için sponsor tayin ederseniz, diğer çalışanlar da katkıda bulunmak için daha hevesli olacaklardır.

Kurum içinde bir sosyal medya komisyonu oluşturmak için takip edilmesi gereken adımlar özetle şöyledir:

1-      Herkesi bir araya getirin

Organizasyonunuz içerisinde tüketici/müşteri iletişiminin nasıl olması gerektiği konusunda bir fikri olan tüm departmanları bir araya getirin. Kapsamlı bir SM komisyonu; halkla ilişkiler, kurumsal iletişim, pazarlama, bilgi işlem, satış, müşteri hizmetleri, insan kaynakları, hukuk, ürün yönetimi, ürün geliştirme departmanlarından en az birer temsilci içermelidir. Unutmamak gerekir ki her organizasyon farklıdır. Komisyonunuz bu listedeki tüm departmanları içermeyebilir ya da bu listenin dışından farklı birimleri de içerebilir. Esas olan, “topluluğumuza söyleyecek bir şeylerim var” diyen ya da “bunu toplulukla paylaşmamalıyız” demek isteyen tüm birimleri bir araya toplamaktır.

2-      Tüm huysuz oyuncuları komisyona özellikle davet edin

Kurum içinde sosyal medya entegrasyonuna karşı çıkabilecek bazı çalışanlar ya da departmanlar olabilir. Özellikle hukuk departmanları buna iyi bir örnektir. Bu tarz kişileri komisyona alarak, sosyal medyanın istendiğinde ne kadar güvenli bir mecra olduğunu ve bu mecraya katkılarını görmekten mutluluk duyacağınızı belirtin.

3-      Planlamacılar kadar aksiyon insanlarını da davet edin

Sosyal medyada başarısız olmanın en iyi yolu, işi sadece planlayanları ve stratejileri belirleyenleri davet etmektir. Komisyonunuza mutlaka hesapları yöneten, sosyal medya araçlarını aktif olarak markalarınız adına kullanan kişileri de davet ederek oyunun dışında bırakmayın. Örneğin wordpress kullanımı oldukça kolay bir blogging aracıdır. Fakat çoğu firmada, bloglar IT departmanlarının kısıtlı bakış açılarıyla planlandıklarından sistemi kullancak olan kişilerin önlerini tıkarlar.

4-      Başarılı çalışmalarınızı paylaşın

Sosyal medyada belli bir seviyeye erişmiş şirketler bile “Bugün ne twitlemeliyim, kişisel ve profesyonel hayatımı sosyal medyada nasıl ayırmalıyım, şirketim hakkında sosyal medyada konuşmalı mıyım“gibi soruların cevapları peşinde koşmaktadır.

Çoğunluklu bu soruların cevaplarını bilen, hatta diğer çalışma arkadaşları için bir anlam ifade edecek uygulamalara döken insanlar bu firmalarda bulunmaktadır. Sosyal medya komisyonu, bu insanların başarılı uygulamalarının bir araya getirilebileceği ve diğer çalışanlar ile paylaşılabileceği en uygun yerdir. Örneğin kurum içinde satış temsilcilerini sosyal medyaya adapte etmek ve bu çalışanların sosyal medyanın katkısına inanmalarını sağlamak, çoğu zaman deveye hendek atlatmaktan zordur. Sosyal medya üzerinden yeni bir potansiyel müşteri bulan ve bu potansiyeli satışa çevirmeyi başarabildiğiniz birini bulduğunuzda, izlemiş olduğu süreçleri 1 dakikalık bir youtube videosuna çevirerek şirket içinde dağıtabilirsiniz. Satış temsilcilerinin yaklaşımı mutlaka değişecektir.

 

5-      Sosyal medya katkılarını görünür kılın

Kimse değerinin ölçülmediği ve kimse tarafından bilinmediği bir iş yapmak istemez. Eğer sosyal medyayı kullanarak büyük bir satış yakaladıysanız ya da sorunlu 50 müşteriyi sorunu büyütmeden sosyal medya üzerinden sakinleştirip kendi safınıza çekmeyi başardıysanız, bu başarınızı mutlaka komisyon olarak tüm şirketle paylaşın.

 

Özetle; sosyal medya komisyonu, şirket genelindeki başarı hikayelerinin toplanabileceği ve bu hikayelerin tüm organizasyon ile paylaşılabileceği, sosyal medyanın kuruma adaptasyonun garanti altına alınabileceği, süreçlere ait değerli bilgi ve tecrübelerin herkese fayda sağlayabileceği bir yapı olarak ortaya çıkmaktadır.

Hakkında Emir Öztürk

Ajans abisi @ibeyondtr, Uluslararası Sosyal Medya Derneği Yönetim Kurulu Üyesi, #usmed, #socialmedia istanbul - Beyoğlu · ibeyond.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir