https://juragankomik.com
Cumartesi , 18 Mayıs 2024

5 milyondan fazla video ve müzik dosyası Encodio ile internete taşındı

Medianova tarafından geliştirilen encoding platformu Encodio, kurumlardan ve medya şirketlerinden büyük ilgi görüyor. Bir buçuk ay içinde Encodio ile encode edilen içerik sayısı 5 milyonu aşarken, platformun günlük kapasitesi ise 5 Terabyte’a yükseltildi.

Serkan Sevim

Küresel çapta streaming ve bulut bilişim hizmetleri veren Medianova tarafından, kurumların ve medya şirketlerinin dijital içerik dağıtım altyapılarına yönelik geliştirilen encoding platformu Encodio büyük ilgi görüyor. Hizmete sunulmasının üzerinden sadece bir buçuk ay geçmesine karşın, Encodio ile encode edilen içerik sayısı 5 milyonu aşarken, gelen yoğun talepleri karşılayabilmek için platformun 2 Terabyte (2048 Gigabyte) olan günlük kapasitesi 5 Terabyte’a yükseltildi.

Encodio’nun SaaS (Software as a Service) bazında Türkiye’nin ilk encoding platformu olduğunu vurgulayan Medianova CEO’su Serkan Sevim, “Başta medya kuruluşları olmak üzere, video, PDF doküman ya da müzik içeriğine sahip tüm şirketlerin kullanabildiği Encodio, encoding sürecini son derece kolay ve hızlı hale getiriyor. Encodio ile şirketler çok büyük bir encoding havuzundan yararlanarak sadece kullandıkları kadar ödüyorlar. Ayrıca, Encodio platformu çıkan her yeni formata adapte edildiği için şirketlerin bir güncelleme maliyeti de olmuyor. Bugüne dek toplamda yaklaşık 380 bin saatlik içerik Encodio ile internet ortamına aktarıldı. Şu an Türkiye’nin önde gelen pek çok yayın kuruluşu tarafından kullanılmakta olan Encodio’nun kullanıcı dostu arayüzü tüm süreçlerin tek ekrandan takip edilmesini sağlarken, XML, FTP ve HTTP gibi farklı kaynaklardan aktarılan bir içerik, normal yayın süresinin onda biri gibi sürelerde otomatik olarak encode ediliyor” diye konuştu.

90 dakika uzunluğundaki bir videoyu 10 dakika içinde ve yüksek kalitede encode edebilen Encodio, aynı ses ve görüntü kalitesine çok daha düşük bitrate ile ulaşılabilmesini sağlıyor. Bu sayede şirketler bant genişliklerini yüzde 30 ila yüzde 45 oranında daha ekonomik kullanmış oluyorlar. iPhone, iPad gibi iOS uyumlu cihazların yanında Android, Web TV ve Smart TV gibi farklı platformlara yönelik encoding işlemi de Encodio tarafından otomatik olarak gerçekleştiriliyor. Platform, MNCDN (Medianova Content Delivery Network) müşterilerine ücretsiz sunulurken, sadece encoding servisi kullanmak isteyen şirketler için encode edilen veri miktarı bazında fiyatlama yapılıyor.
Medianova hakkında:
2005 yılında ABD’de kurulan Medianova, sahip olduğu geniş bilgi birikimi ve profesyonel ekibiyle küresel çapta “streaming” ve bulut bilişim çözümleri sunmaktadır. Medianova video ve audio streaming, Live TV encoding ve internet streaming alanında benzersiz ve geniş bir çözüm yelpazesine sahiptir. Günde 1,5 milyar işlem yapan platformları ile Türkiye’nin lider servis sağlayıcısı Medianova, e-öğrenmeye yönelik streaming hizmetleri de sunmakta olup, farklı sektörlerdeki kurumların ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş katma değerli çözümler geliştirmektedir. Medianova ABD ve Türkiye’de yürüttüğü faaliyetlerini hem B2B hem de B2C’yi kapsayan bir anlayış ve inovatif bakış açısıyla sürdürmektedir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir