Cuma , 12 Ağustos 2022

5 yıl içinde zihin okuma gerçek olacak!

IBM: 5 yıl içinde zihin okuma gerçek olacak!

Dünya büyük bir hızla değişiyor. 5 yıl içinde bilim kurgu filmlerinde görmeye alıştığımız sahneler bir realite haline gelecek. Birbirimizin düşüncesini okuyabileceğiz, şifrelere ihtiyaç duymayacağız ve kendi evimizin enerjisini yaratabileceğiz. Bunu biz değil IBM söylüyor.

IBM 2008’de de 5 yıl içinde kullanıcıların internetle konuşacaklarını, internetin de buna yanıt vereceğini öngörmüştü.

Bu kez kehanetler çok daha göz alıcı:

Bunlardan en dikkat çekeni ise zihin okuma ile ilgili olanı. Bilimadamlarına göre bir arkadaşınıza, hatta daha önemli bir düşmanınıza baktığınızda onun ne düşündüğünü göreceksiniz. Ayrıca birini aramayı düşündüğünüz zaman bu gerçekleşecek, bir bilgisayar ekranındaki imleci düşünerek onu istediğiniz yere hareket ettirmek mümkün olacak.

Biyoinformatik alanında çalışan bilimadamları gelişmiş sensörler içeren başlıklar geliştirerek beynin aktivitesini okumaya ve fiziksel bir aksiyonda bulunmayan bir kişinin dahi düşüncelerini okuyabilmeye başladı. Beş yıl içinde bu teknolojinin ilk uygulamalarını oyun ve eğlence sektöründe görmeye başlayacağız. Tabi ki daha önemlisi doktorlar bu teknolojiyi beyin ile ilgili rahatsızlıkları engellemek ve çözmek için kullanabilecek.

IBM’in bir başka ilginç öngörüsüne göre ise 5 yıl içinde evimizin içinde ihtiyacımız olan tüm enerjiyi kendimiz üretebileceğiz.

“Hareket eden her şey bir ısı üretir bu da potansiyel olarak enerji yaratabileceğiniz anlamına gelir. Yürümek. Bisiklete binmek. Bilgisayardan çıkan sıcaklık. Hatta musluktan akan su. yenilenebilir enerji teknolojisindeki gelişmeler her bireyin şimdi boşa giden bu kinetik enerjiyi kendi evinde kullanabilecmesine olanak tanıyacak” diye özetliyor IBM teorisini. 

IBM’in son bombası ise şifrelerle ilgili. Şirkete göre 5 yıl içinde farklı siteler için yeni şifreler yaratmak ya da hatırlamak zorunda kalmayacağımız. ATM’ye para çekmeye gideceğiz ve adımızı söyleyerek ya da gözümüzdeki retinaya bakan bir sensör sayesinde şifre girmeden para çekeceğiz. Kısacası yüzümüz, sesimiz, retinamız bizim yeni şifrelerimiz olacak.(teknogaste)

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir