Pazar , 4 Haziran 2023

AA’nın 1 Nisan Şakası Kopyala Yapıştır Habercileri Ters Köşe Yaptı

Anadolu Ajansı geleneksel 1 Nisan şakalarına devam ediyor. AA’nın bu yılki şakası son günlerin gözde konularından doğalgaz ile ilgili oldu. Ajans, öğle saatlerinde geçtiği haberde’Taksim ‘de doğalgaz bulunduğunu’ açıkladı. Haberin 1 Nisan şakası olduğuna dair şifreler ise hem metindeki “İchi Nissan” ifadesinde, hem de haberin altındaki “Muhabir: Nuran Nisan, Yayıncı: Mehmet Bir” detayında gizliydi.

Bu habere devletin TRT TÜRK’ü bile atladı bir çok haber sitesi, düzeltmek zorunda kaldı. İnternet haber 1 nisan şakası gibi derken, şakalandığını çok geç anladı. İnternet medyasının kopyala yapıştır haberciliği için ironik bir gün oldu. Ünlü ekonomi gazetesi dünya hala düzeltme yapmadı:

Kaynak: http://www.dunya.com/taksimde-dogalgaz-bulundu–187003h.htm

İşte Anadolu Ajansı’nın geçtiği o haber:

Taksim Meydanı Yayalaştırma Projesi kapsamında bulunan tarihi eserlerden sonraİstanbul’un 10 yıllık ihtiyacını karşılayacak kapasitede olduğu belirtilen doğalgaz rezerviortaya çıktı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, ekipler tarafından yapılan kazı çalışmaları sırasındabüyük bir parlama meydana geldi. Aleve dönüşen parlamanın nedenini bulmaya çalışan ekipler, doğalgaz borusuna zarar verdiklerini düşünerek itfaiye ve İGDAŞ’a haber verdi.

İncelemede, çalışma bölgesinde herhangi bir doğalgaz hattı bulunmadığı belirlendi. Çalışmayı genişleten ekipler, bölgede büyük bir doğalgaz rezervi olduğunu tespit etti.

BOTAŞ’a haber verilmesi üzerine aralarında yabancı uzmanların da bulunduğu bir heyet kazı bölgesine gelerek inceleme yaptı.

Heyette yer alan Japon bilim adamı İchi Nissan da doğalgaz rezervinin 400 metre derinlikte olduğunu belirterek, ”Burada düşündüğümüz rezerv miktarının 38 milyar metreküp civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Buradan çıkarılacak doğalgaz ile İstanbul, enerji ihtiyacını kendisi karşılayacaktır. Bu rezerv, İstanbul’un 10 yıllık ihtiyacına yetecek kapasitededir” dedi.

Yetkililer, doğalgaz rezervi nedeniyle bölgede kuyular açılabileceğini, bu nedenle meydanda yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulabileceğini belirttiler.

Muhabir: Nuran Nisan
Yayıncı: Mehmet Bir

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir