https://juragankomik.com
Cumartesi , 18 Mayıs 2024

ABD Kendi Terörle savaşını internet ve sosyal medyaya taşıdı

Terörle savaşı internet ve sosyal medyaya taşıyan ABD, yeni savaş taktiği çerçevesinde El Kaide terör örgütünün Yemen’deki internet sitelerini çökertti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Bakanlıkta görevli siber saldırı uzmanlarının, Yemen aşiretlerine ait internet sitelerini güvenlik şifrelerini kırarak ele geçirdikten sonra öldürülen Amerikan askerlerinin sayısıyla böbürlenen El Kaide propagandasını içeren yazıları değiştirdiğini söyledi.

Siber saldırı uzmanlarının, internetteki El Kaide propagandası yerine El Kaide saldırılarında hayatlarını kaybeden Yemenlilerin sayılarını gösteren ilanları internet sitelerine yerleştirdiğini belirten Clinton, bunun üzerine ”aşırılık yanlılarının uğradıkları hüsranı açıkça gösterdiklerinin ve taraftarlarına internette okudukları her şeye inanmamalarını söylediklerinin” belirlendiğini kaydetti.

İnternet ve sosyal medyada ABD devriyeleri

Siber saldırının ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Stratejik Kontrterörizm İletişimleri Merkezi’nde çalışan, aralarında, diplomatlar, özel teknisyenler ve istihbarat analizcilerinin de bulunduğu uzmanlarca düzenlendiğini belirten Clinton, bunun, teröre karşı daha geniş çaplı ve çok yönlü bir saldırının parçası olduğuna işaret etti.

Stratejik Kontrterörizm İletişimleri uzmanlarının internet ve sosyal medyada devriye görevi yaparak, El Kaide’nin saflarına yeni taraftarlar katmasına engel olacağını vurgulayan Clinton, ”Hep birlikte çalışarak aşırılık yanlısı propagandayı önleyecek, gözden düşürecek ve taktik olarak yenecekler” dedi.

Clinton, söz konusu açıklamayı, ABD Özel Operasyonlar Komutanlığı’ndan Oramiral Bill McRaven ile yüzlerce ABD ve uluslararası özel operasyonlar komutanının katıldığı ABD’nin Florida eyaletine bağlı Tampa kentinde düzenlenen konferansta yaptı.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir