Cumartesi , 13 Ağustos 2022

Abdullah Gül İnternet Yasalarında Sıkıntı Var Dedi

Abdullah Gül; ”Yasa üzerinde çalışıyoruz, bir iki sıkıntılı konu var üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Sansürün gündemden düşmediği son zamanlarda Abdullah Gül tarafından verilen tepki ortalığı yine karıştırdı. İnternet yasaları iç ve dış medyaya yine konu oldu. Günlerdir süren internet yasası problemi bir türlü çözülemedi. Yeni torba yasa ile birlikte gelen internet yasaları, halkın gözünde sansürden başka bir şey değil gibi gözüküyor, haklı olabilirlerde, zira daha yasalar onaylanmadan bir çok bağlantıya erişim izni kapatıldı.

Son günlerin gündem konusu olan internet sansürü yine halkı da ayaklandırdı, İstanbul’da hala sürdürülen isyan bir sonuç vermiş gibi gözükmüyor, internette daha yasalar Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadan sansür başladı gibi gözüküyor.

Pakistan Başbakanı Muhammed Navaz Şerif ile beraber Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai Köşkte karşılayan Cumhurbaşkanı Gül, yapılan toplantıda TBMM’den geçirilen 5651 sayılı internet yasaları hakkında açıklamada bulunmadan geçmedi, yasayı değerlendiren Gül; ”Yasa üzerinde çalışıyoruz, bir iki sıkıntılı konu var üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Ve evet, olaylar tekrar gezi parkı olaylarına dönecekmiş gibi gözüküyor. Abdullah Gül yasayı reddedebilir, bu durum halkı biraz olsun internet özgürlüğü konusunda refaha ulaştıracaktır. Ancak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yasayı tekrar gönderirlerse Gül’ün geri çevirme hakkı bulunmayacağı için yasa mecburen kabul edilecektir. Peki sonrası ne olacak?

Daha yasa onaylanmadan ortalık kızışmışken böyle bir yasanın onaylanması ve özgürlüğün kısıtlanması sonucunda halk çok daha sinirli bir şekilde hesap sormaya kalkacak, canlar yanacaktır. Gezi parkı olaylarından aşina olduğumuz görüntülerin tekrar canlandırılması hiç güzel olmayacaktır.

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

2 comments

  1. Yaşadığım ülkeden nefret ediyorum yok böyle birşey ya!

  2. Türkiye’yi saçmalıklar ülkesi yaptılar. Sansür’de demek oluyor sen sömür, halk öğrenmesin yok böyle bir olay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir