Çarşamba , 6 Aralık 2023

Adana’da Gezilecek Görülecek Yerler

 

Şar;adana’ya 210 km. Uzaklıktadır, tufanbeyli ilçesi sınırları içindedir. Hitit çağından kalma bir bölgedir, bu gün üzerinde bulunan eserler romalılara aittir.

Magarsos; magarsos kalıntıları karataş ilçesi’nin 5 km. Batısında bulunmaktadır, fenerin olduğu yamaç üzerindedir.

Karatepe; kadirli ilçesi’nin 23 km. Güney doğusundadır, m.ö.7.y.y.da kral asitavanda tarafından halkı vahşi hayvanlara karşı korumak için yaptırılmıştır. Hudut kalesidir, kazılarla kral asitavan’nın kalıntıları ortaya çıkarılmıştır.

Misis;adana’ya 27 km. Uzaklıktadır, ayakta kalan tek kalıntı m.s.2.y.y.da hadriyanus’un yaptırdığı tiyatro binasıdır.

Yılan kalesi;misis ile ceyhan arasındadır, ovaya hakim 1 tepe üzerinde kurulmuştur. Ne zaman yapıldığı belli değildir, bizanslılara ait olduğu sanılmaktadır. Halk arasında ”şahmaran kalesi” olarak anılır, buna sebep kale içinde yılan görülmesidir.

Anavarza kalesi;kozan ilçe sınırlarının 3 km. Uzağındadır, kimin tarafından ne zaman yaptırıldığı belli değildir. Kale ve surlardan ibarettir.

Kozan kalesi;kozan’dadır, 44 kule ve burca sahiptir. Halk arasında ”sis kalesi” olarak tanınır, 6 km2′lik 1 alanı kaplamaktadır.

Toprakkale;osmaniye-iskenderun yolu üzerindedir, ortaçağ’dan kalmadır.

Akça mescit;adana’dadır, ulu cami’nin 60 m. Kuzey batısındadır. Türk-islam eserlerinin en eskisidir.

Yağ camii;büyük çarşı semtindedir, halk arasında ”eski cami” diye de tanınır. 1501′de yapımına başlanmış, 1558′de bitirilmiştir.

Ulu cami;selçuk-memluk-osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan ulu cami, adana’nın en büyük camiidir. Yapımına 1513 yılında ramazanoğlu halil bey zamanında başlandı, halil bey caminin yapımını göremeden öldü. Cami inşaatı 1541 yılında halil bey’in oğlu piri mehmet paşa tarafından tamamlandı, batı ve doğu yönünde 2 büyük kapısı olan ulu cami’nin genel hatlarıyla kareye yakın planı vardır. Asıl caminin alabileceği cemaatın 2 mislisini alabilen son cemaat yerinin önüne sonradan ahşap direklerin tuttuğu bir gölgelik eklenmiştir. Tek minaresi doğudan iç avluya bakan büyük kapının bitişiğinde bulunmaktadır, tek şerefeli olan ve memluk mimarisi özelliklerini taşıyan minare 8 köşeli olup üzerinde koyu taşlarla halkalar meydana getirilmiştir. Minarenin sütunu ise 8 küçük sütun üzerine oturtulmuştur, caminin mihrabı mermerdendir. Ulu cami’nin külliyesi içinde yer alan medrese 1540 yılında piri paşa tarafından yaptırılmıştır.

Hasan ağa camii;piri paşa’nın beyliği sırasında 1558′de abdullah hasan ağa tarafından yaptırılmıştır, sanat değeri üstündür.

Kemeraltı camii;küçük saat mevkiindedir, 1548′de savcıoğlu hacı mustafa tarafından yaptırılmıştır.

Seyhan köprüsü;adana’da seyhan nehri’nin üzerinden geçen tarihi köprüyü kimin yaptırdığı kesin olarak bilinmemektedir, uzunluğu 310 metre olan köprüyü auxentios isimli 1 mimarın yaptığı kabul edilir. Köprüyü kimi tarihçilere göre roma imparatoru hadrianus, kimi tarihçilere göre bizans imparatoru 1.justinianus yaptırmıştır. Yüksekliği 13 metre olan köprünün 13 gözü bulunmaktadır.

Yeni cami;1724 yılında, osmanlı imparatorluğu sırasında abdülrezzak antaki isimli 1 hayır sever tarafından yaptırılmıştır.

Misis köprüsü;misis kentinde, ceyhan nehri üzerindedir. 9 gözü mevcuttur,

Doğu roma imparatoru büyük kostantin’in oğlu flavius julius tarafından m.s.4.y.y.da yaptırıldığı kabul edilmektedir.

Eski eserler müzesi;adana’da, yeni köprü yanındadır. İçinde 17.500′e yakın eser vardır, tarsus gözlükule ve mersin yümüktepe’de yapılan kazılar sırasında çıkarılan eserler burada sergilenmektedir. Bölge müzesi olarakta anılan müze içinde;heykel-yazıt-kabartma-mezar taşı-sütun-küp-çanak-tablet-silah-elbise-ev eşyası-kitaplık vb.eserler sergilenmektedir.

Misis mozaik müzesi;bu müze roma devrine ait 1 tapınağın kalıntısıdır, tapınağın taban mozaikleri insan ve hayvan figürleri ile geometrik 1 şekilde süslüdür. Mozaiklerin 1 bölümü halen toprak altındadır, meydanda görülen mozaikler bozulmaması için cam tuğlalarla örtülü 1 bina içine alınmıştır.

Karatepe aslantaş müzesi;kadirli’ye 33 km. Uzaklıktadır, müzenin bulunduğu yerde m.ö.8.y.y.da eti’lerden kalma 1 şehir kalıntısı mevcuttur.

Saat kulesi;hükümet konağı caddesi üzerinde bulunan ”adana saat kulesi”ni 1882 yılında adana valisi abidin paşa yaptırmıştır, halk arasında büyük saat kulesi olarakta bilinir. Yüksekliği 32 metredir, adana’ya gelenler önünde hatıra fotoğrafı çektiriyorlarsa da eski önemini yitirmiştir.

Bürücek yaylası;adana’ya 100 km. Uzaklıktadır, adana’nın en ünlü yaylalarından birisidir.

Tekir yaylası;bürücek yaylası’nın 10 km.uzağındadır, yaz aylarında turistlerin hücumuna uğramaktadır.

Zorkum yaylası;osmaniye’ye yakın 1 kamp yeridir, ailelerin sık uğradıkları 1 muhittir.

Ayas;adana’ya 80, ceyhan’a 32 km.uzaklıktadır. Plaj-gazino-lokanta vb.gibi tesisleri mevcuttur, kumu ince, denizi sakindir.

Seyhan barajı;adana’ya 2 km. Uzaklıktadır, piknik yapacak yerleri mevcuttur. Adana halkı 12 ay piknik yapmak için çoluk çocuk buraya akın eder, burada çok sayıda gazino-lokanta-büfe vb.yerler de yer almaktadır. Belediye 100 metre ara ile çeşme yaptırmıştır, çam vb.ağaçlarla süslü harikulade 1 yerdir. Baraj çevresinde piknik yapılacak alan uzunluğu 10-15 km.yi bulmaktadır, özellikle yaz aylarının vaz geçilmez mesire yerlerinden birisidir. Buraya belediye otobüsleri-minibüsler sürekli olarak sefer yapmaktadırlar, özel araçları ile gelen-giden aile sayısı da çoktur.

Haruniye kaplıcası;bahçe ilçesi’nin haruniye bucağındadır, kuşçu köyü sınırları içindedir. Konaklama tesisi vardır, suyu romatizma-nevralji-nevrit-kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

Kurttepe maden suyu;adana’nın kurttepe köyündedir, maden suyu müshil görevi görmektedir.

Acıdere içmesi;misis’in 5 km. Batısındadır, suyu bağırsak kurtları ile böbrek kurtlarını dökmektedir.

Çokçapınar içmesi;ceyhan’ın yılankale köyü’ndedir, suyu kükürtlü ve hidrojenlidir.

Sülemişli içmesi;feke ilçesi’nin sülemişli bölgesindedir, suyu bağırsak kurtlarını döker.

Hakkında kerimozbekler

1.11.1951 AYDIN DOĞUMLU, EMEKLİ GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir