Pazar , 26 Haziran 2022

Akıllı Cihazınızı Emekliye Ayırmadan Önce Yapmanız Gerekenler

Akıllı cihazlar her ne kadar yeni teknoloji gibi görünüyor olsa dahi ilk akıllı cihazların çıkışından bu yana oldukça uzun bir süre geçti. Şayet siz de akıllı telefon kullanıcıları furyasına ilk çıktığı zamanlarda katıldıysanız telefonunuzu artık emekliye ayırıp bir yenisi ile değiştirmenin vakti gelmişte geçiyor bile demektir. Peki, bir cihazı emekliye ayırmadan önce veri ve kendi güvenliğimiz için neleri bilmeliyiz?

Akıllı telefona elveda demeden bunları yapın

Yedekleyin ve silin

Cihazınızı satacak veya başka bir aile üyesine verebilecek olabilirsiniz. Hatta belki bunların hiçbirini yapmayacak ve sadece çekmecenizde eski teknoloji aletlerinizin yanında tutacak olabilirsiniz. Her ne olursa olsun, içerisinde size ait verilerin olduğu bir cihazın korumasız kalması pek akıl karı değildir. İlk başta işe yedekleme işleminden başlayın. Cihazınız içerisindeki verilerinizi yedekledikten hemen sonra ise cihazınızı tamamen silerek yeni bir kurulum yapın.

Tek parça halinde çöpe atmayın

Günümüzde elinizde pimi çekik bir bomba ile gezmekle eski cihazınızı tek parça halinde çöpe atmak kadar riskli başka bir şey daha yoktur. Tamam, risk seven bir yapınız olabilir. Yine de bu riske girmeyin ve yıllarca kullandığınız telefonunuza hep merak ettiğiniz şeyleri yapın. Mesela hep balkonda otururken “Acaba buradan düşse nasıl olurdu?” diyorsanız o telefonu oradan aşağıya atıp, merakınızı gidermek aynı zamanda da güvenliğinizi sağlamak için harika bir fırsatınız var.

Kimseye Kimlik Fotokopinizi Vermeyin

Ne TC Numaranız ne de kimlik fotokopiniz eski  cihazınızı satın alan arkadaşın gerçekten işine yaramayacaktır. Böylesi durumlarda faturaların fotokopisini vermeyi tercih edin. Kimliğinizi hiç tanımadığınız birinin eline vermek satışta yaptığınız kardan daha yüksek baş ağrılarının dönüp dolaşıp size gelmesine neden olabilir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir