Perşembe , 2 Şubat 2023

Akıllı Telefonlar ‘Her an’ yanımızdalar

Akıllı telefonların hayatlarımıza girmesi ve vazgeçilmezimiz olmaları neredeyse eş zamanlı. Geldiler  ve hayatlarımızın merkezine yerleştiler. Evde, okulda, iş yerinde, otobüste hatta yolda yürürken bile etraflarına bakmak yerine, aynı pozisyonda telefonlarıyla meşgul olan binlerce insan görebilirsiniz. Metrobüs’ün kalabalığına aldırmadan yazmaya, okumaya, oyun oynamaya devam eden, markette alışveriş yaparken telefonunu elinden düşürmeyen hatta evde bile birbirleriyle iletişime geçmeden sadece telefonlarıyla meşgul olan insanlar. Aramızda bu duruma dahil olmak istemeyenler oldu tabi ki. Ancak kimileri teknolojinin çekiciliğine kimileri de yıllar geçtikçe akıllı telefon edinmenin zorunluluğuna direnemediler.

Ne kadar önemli olabilir ki?

Akıllı Telefon (Smartphone), adından da anlaşıldığı gibi sadece bir telefon değil, PDA’lerin (Personel Digital Assistant) özelliklerinin de eklenmesiyle tasarlanan gelişmiş bir mobil iletişim aracı. Mobil işletim sistemleri sayesinde farklı amaçlar için aktif bir şekilde kullanılabilirler.

Akıllı telefonlar en çok da yoğun tempoda ilerleyen iş dünyası için yeri doldurulamaz bir nimet. Toplantıya gittiğinizde unutmuş olduğunuzu düşündüğünüz dosyalarınız aslında akıllı telefonunuzda ya da sadece bir telefon uzaklığında ve ofis arkadaşınızın da desteğiyle bir kaç dakika sonra e-posta kutunuzda. Borsa, iş dünyası gündemi, haberler ve işinizle ilgili her türlü bilgi her an elinizin altında. Tatile bile çıksanız e-postalarınızı kontrol edebilir ve yanıtlayabilirsiniz. Buraya kadar işkolikler boyutunda ele aldığımız için her şey toz pembe görünüyor. Peki ya tatilde huzur bulmak isteyenler ne yapsın? Eğer ki işiniz her an takip gerektiren bir meslek grubundan değilse ya da patronunuz sizi tatilde huzur içinde bırakmaktan yana olan biriyse sorun yok demektir. O zaman tatilde telefonunuzu sadece acil durumlar için kullanabilirsiniz. Sosyal Medya mecralarında vakit geçirebilir, istediğiniz kadar oyun oynayabilir ve kitap okuyabilirsiniz. Keyif sizin.

Akıllı telefonların hitap ettiği diğer kitle ise tabi ki gençler. Akıllı telefon sahibi olmanın bir tür statü belirtisi olmasını geçelim, artık hangi marka akıllı telefona sahip olduğunuz da önem teşkil edebiliyor. ‘Bana akıllı telefonunu ve kullandığın uygulamaları söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim’ haline gelmiş olan akıllı telefon kullanımı,  12 yaş grubundan başlayarak geniş bir kitleye hitap ediyor. Bununla birlikte son dönemde servis sağlayıcılar arasındaki rekabet özellikle internet kullanımının biraz daha yaygın hale gelmesine imkan veriyor.

Akıllı telefon üreticilerin öngörüsü 2016 yılına kadar yaklaşık olarak 5 milyar akıllı telefon modelinin satılacağı yönünde. İnternet dünyasının yeniden tanımlanmaya başlandığı şu zamanlarda, akıllı telefonlarda daha ne tür ilerlemelerin olacağını tahmin edemiyoruz ancak artık  ‘Vazgeçilemez’ uzuvlarımız olduklarının farkındayız.

Hakkında Tugce

Freelance Social Media/SEM/SEO Strategist #smuzman

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir