Perşembe , 30 Haziran 2022

Akıllı telefonlar saat 21.00’den sonra yasak oluyor

Yeni başlatılacak kampanyaya göre, 1 Nisan’dan itibaren Kariya’nın Aiichi bölgesinde yaşayan yaşları 6-15 arasında değişen yaklaşık 13.000 okul öğrencisi saat 21.00’den sonra cep telefonu ve mobil cihaz kullanamayacak. Kampanya, çocukları akıllı cep telefonları gibi elektronik cihazların başında sağlıksız miktarda zaman harcamaktan vazgeçirmeyi ve anlık mesajlaşma uygulamaları ile maruz kalınabilen ‘çevrimiçi zorbalık’ olaylarının sayısını düşürmeyi hedefliyor.
Japon basınında yer alan habere göre kampanya, belediye meclisi yerine bir grup öğretmen, sosyal hizmetler çalışanları ve polis tarafından önerilmiş olduğu için yasağa uymayanların ceza alması söz konusu olmayacak.
Kariya Eğitim Kurulu’nun yanı sıra şehirdeki 21 okul tarafından da desteklenen kampanyada ailelerden saat 21.00’den sonra çocuklarının mobil cihazlarını ellerinden almaları ve giriş yaptıkları internet sitelerini takip etmeleri bekleniyor.
Bu girişim, hükümetin Japonya’daki okul nüfusunun giderek artan bir şekilde akıllı telefon kullanımıyla ilgili istatistikleri yayınlamasından birkaç hafta sonra hayata sokuldu. Kabinenin yayınladığı rakamlara göre yaşları 10-17 arasında değişen okul çocukları günde ortalama 107.4 dakikayı cep telefonuyla çevrimiçi kalarak geçiriyor. Bu çocukların yüzde 40’ının cep telefonları vasıtasıyla çevrimiçi kaldığı saatler günde ortalama 2 saati bile aşabiliyor.
Çocukların artan cep telefonu kullanımı ve mesajlaşma uygulamalarıyla maruz kaldıkları ‘zorbalık-kabadayılık olayları’ son dönemde Japon kamuoyunda tartışmalara sebep oluyordu. Ücretsiz bir mesajlaşma ve fotoğraf paylaşma uygulaması olan ‘Line’ın da, çocuklar arasında ‘birbirlerine karşı kabadayılık yapmak amacıyla kullanıldığı’ gerekçesiyle okul yerleşkelerinde yasaklanması yönünde daha önceden girişimler olmuştu.
Yoğun cep telefonu kullanımının çocuklarda yol açabileceği potansiyel etkiler öğretmenler, aileler ve hükümet yetkilileri için büyük bir önem teşkil ediyor. İngiltere’nin Güney Manchester bölgesindeki Burnage Medya Sanatları Koleji’nde de bu sebeple daha önce bazı yasaklama denemeleri olmuş ve öğrencilerin akademik başarılarının yükseldiği ortaya çıkmıştı.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir