Pazar , 29 Mayıs 2022

Akıllı telefonlar uykumuzu nasıl etkiliyor?

Akıllı telefonlarımızın sürekli hayatlarımızı nasıl daha kolay hale getirdiğini ve bize ne kadar büyük bir hız kattığını yazıyoruz. Bunlar belki sizin için de bir avantaj olabilir. Fakat herkes için akıllı telefonların mutlaka büyük dezavantajları da var. Bunlardan en büyüğü ise uykumuz üzerinde akıllı telefonların etkileridir. Kaç yaşında olduğunuzu tahmin edemem fakat eğer izin verirseniz 18-29 yaş aralığındaysanız mutlaka akşam yatarken telefonunuzun sadece birkaç adım ötede ve hatta belki de yastığınızın altında yer aldığını tahmin edebilirim.

Peki, bunun uykumuzu nasıl sabote ettiğini biliyor musunuz? Sürekli olarak kimden ne bildirim gelecek diye düşünmemizin yanı sıra yatakta oldukça fazla düşünmeye vaktimiz olduğu için sürekli olarak “dur bir şuna bakayım” ile başlayan cümlelere kendimizi kaptırabiliyoruz. Sonuç olarak ise saatin gecenin çok ilerleyen vaktine geldiğini ve hatta belki de günün ışımaya başladığını görüyoruz. Diğer yandan uykumuzu sadece kendimiz sabote edemeyebiliyoruz, sürekli olarak atılan mailler, mesajlar ve yapılan telefon aramaları da sizin uykunuzu mahvetmek için yapılan en büyük sabotajlardandır. Peki, teknolojinin uykumuzu sabote etmesine nasıl izin vermemeliyiz biraz da ondan bahsedelim.

Birçok akıllı telefonun içerisinde artık gece modu var. Gece modunu aktif ettikten sonra cihazınızı yatağınıza en uzak köşeye yerleştirin. Böylece kalkıp cihazınızı almaya üşeneceksiniz. Eğer hala cihazınızı almaya üşenmiyorsanız o zaman daha yaratıcı fikirler bulmanız gerekebilir. Bunlardan bir diğeri de telefonunuzun şarjını yatmadan hemen önce sonuna kadar bitirmek ve cihazınızın kapalı konuma geçtikten sonra onu sabaha kadar kendini tıka basa doldurması için şarja bırakmak.

Hayal dünyanız ne kadar genişse, akıllı cihazların sizin uykunuzu etkilemesi de o kadar zor olacaktır. Sizin de böyle etkili fikirleriniz var mı acaba?

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. dur bir şuna bakayım mantığı bizde oldugu sürece akıllı telefon hayatımızda olsun olmasın bizim uykumuz daha çooook azalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir