Akıllı telefonunuz ile harika videolar çekin

Elinizdeki telefonun kamerası ve hatta kamera kalitesi gerçekten kaliteli çekimler yapmak için oldukça önemli bir etken olsa da tüm işin kamerayı elinde tutan kişide bittiğini bilmeniz gerekiyor. Gerçekten kaliteli videolar çekmek için elinizdeki telefonun kamerasının kalitesinden başka şeylere de ihtiyacınız var. Cep telefonlarının artık hemen hepsi otomatik kameralar gibi kaliteli çekimler meydana getirebiliyor. Bunun yanı sıra siz de harika video çekmek namına birkaç önemli şeyi biliyorsanız eğer bu iş tamam demektir. O zaman hadi, harika bir videoyu cep telefonumuz ile çekmeden önce neleri bilmemiz gerektiğine bir göz atalım.

Ücretsiz video uygulamaları Android

Ücretsiz video uygulamaları iPhone

1-Lensinizi Temizleyin

Cep telefonlarını sürekli bir tam kapalı kılıf içerisinde tutmuyoruz. Bazen telefonumuz cebimizde dururken bazen tozlu ortamlarda elimizde bazen de masanın tam üzerinde duruyor. Anlayacağınız onun yeri hiçbir zaman sabit olmuyor. Bu da kameranın dışında yer alan camın tozlanması anlamına geliyor. Kaliteli bir bez ile (imkanınız varsa mikrofiber bir bez) kameranızın merceğini silmeniz harika fotoğraflar meydana getirmenize yardımcı olacak ilk ve en önemli adımdır. Farkında olmasak da bu lensin kirli kalması video kalitemizi ciddi oranda etkiliyor.

2-Daima Yatay Kuralına Uyun

Dikey şekilde çekilen videolar hemen herkesin korkulu kabuslarıdır. Bu videolar kesinlikle hiçbir ekranda istenilen kaliteyi vermeyi başaramazlar. Bu nedenle harika videolar çekmek istiyorsanız en önemli ikinci kural telefonunuzu yatay tutmaya kendinizi alıştırın. Telefonu elinizde yatay şekilde tutmak her ne kadar daha zorlayıcı gibi görünüyor olsa da kaliteli videoların tamamının yatay pozisyonda çekildiğini bilmek size moral verecektir.

3-Cihaza Göre Tutuş Pozisyonunu Keşfedin

Günümüz akıllı cihazlarının hemen hepsinin donanım dizaynı farklı olabiliyor. Birinde mikrofon solda yer alırken diğerinde sağda ve aşağı kısımda yer alabiliyor. Genellikle tüm akıllı telefon üreticileri yatay pozisyonda çekim yapıldığında kullanıcının rahat şekilde video çekimi yapabilmesi için doğru bir çekim pozisyonu için imkan sunuyor. Sizin göreviniz şimdi onu keşfetmek. Eğer rastgele bir yerden telefonu tutarsanız telefonun üzerinde yer almakta olan herhangi bir mikrofonu elinizle kapatabilirsiniz. Sesi gerçekten önemli olan bir video çekecekseniz mikrofonların nerede olduğunu bilmek daha etkili ses kalitesi almanıza yardımcı olacaktır.

4-Doğru Çekim Modunu Doğru Anda Kullanın

Cep telefonlarının kamera ayarları profesyonel makinelere oranla çok daha sadeleştirilmiş ve kullanıcıların ayarlayabileceği şekilde ayarlanmıştır. Tüm işi kameranın otomatik mekanizmasına bırakmayın. Çekim sırasında kullanabileceğiniz sahne modlarının ve efektlerin neler olduğuna dikkat edin. Hatta kalite ve 4K gibi özellikler de bunların arasında yer alıyor. Nasıl ki bir arabanın sinyal kolu ve farlarının kontrol kumandalarının nerede olduğunu öğrenmeden yola çıkmak istemiyorsanız, kameranın da tam olarak size sunacağı çekim modlarını görmeden çekime başlamayın.

5-Siz, Çekimin En Önemli Elemanısınız

Kamera sizin elinizde ve siz çekimin en önemli elemanısınız. Çekim yapacağınız esnasında nefes sesiniz veya konuşma sesiniz diğer insanların sesinden çok daha yüksekte çıkacaktır. Bu da izlenme sırasında seyir kalitesinin düşmesine neden olabiliyor. Bu yüzden konuşacağınız zamanlarda cihazınızı kendinizde uzakta tutmaya çalışın. Böylece sizin sesiniz de uzaydan gelen edit değil, videodaki insanlardan birinin sesi gibi duyulacaktır.

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir