Pazar , 2 Nisan 2023

AKP’nin Hesapları Politik Trol

Sosyal medya mağdurları arasında bu sefer bir parti duruyor. Ne kadar mağdur olduğu tartışılır lakin AKP tarafından ciddi bir sosyal medya örgütlenmesi olduğu kesin. AKP ve sosyal medya kullanımı merak edilen konular arasındayken sosyal medya yönetimine çeşitli yaklaşımlarda bulunan isimlere bir yenisi daha eklendi. Siyaset sosyal medyada gündemini korurken taraflar ve liderler medya kanallarını manipüle etmekten vazgeçmiyor. Erkan Saka ise durumu açıkça ifade ederken tarafların aralarındaki şeffalık farkına dikkat çekiyor.

cemaat-sosyal-medya-savasinda-onde-1

Birgün Gazetesi’nden Seçil Tükkan Cemaat ve Ak Parti arasındaki kavgaya sosyal medya açısından baktı. Bu bakış açısında Akademisyen Erkan Saka ilginç yorumu ile dikkatleri üzerine çekti.

Akp’nin Hesapları Politik Trol

Erkan Saka, AKP bir sosyal medya ordusu kurduğunu söylese de Cemaat’in bu mecrada bir adım önde olduğunu söylüyor.  ‘AKP daha çok politik trollük yapıyor. Yani örgütlü bir yapılanmadan ziyade, daha çok olayların akışına göre bir tavır belirliyor. Ordusunu daha çok AKP’ye destek veren gençlerden seçiyor ve bu konuda bir strateji belirlemeden olayların akışına göre durum benimsiyor.

AKP sosyal medya stratejisini daha çok korku yaratmak üzerinden kurarken, Cemaat’e yakın kişilerin tek bir gecede neredeyse 1 milyon kişi tarafından tweet attığını görüyoruz. Tek bir mesaj belirliyor ve daha örgütlü davranıyor. AKP’nin korku salma politikasını geçtiğimiz hafta yaptığı Redhack operasyonundan da anlayabiliyoruz.

Basına sızan bilgilere göre en iyi bilgisayar kullanan kullanıcıları gözaltına almışlardı. Bunun dışında, kullanılan ve otomatik mesajlar atan robot hesaplar olduğunu biliyoruz. AKP’de bunu kullanıyor. En son Kadir Topbaş’ın adaylığı açıklanırken ardarda atılan mesajlardan biliyoruz. Cemaat kullanıyorsa bile AKP kadar belli etmiyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir