Pazartesi , 3 Ekim 2022

Âlâ Dergisi Sosyal Medyayı Karıştırdı

Kendisini “güzel yaşam tarzı dergisi” olarak konumlandıran Türkiye’nin ilk tesettür moda dergisi raflardaki yerini aldı, D&R kitabevinde kısa zamanda en çok satanlar arasında giren dergi şimdiden sosyal medyada tartışılmaya olumlu olumsuz eleştiriler almaya başladı. Tesettür defilelerinin büyük tartışmalara neden olduğu düşünülürse Âlâ dergisi’nin Türkiye müslümanlarının kapitalist yaşam modeline geçişi ile ilgili bir kırılma noktası oluşup oluşturmayacağı merak ediliyor, işte sosyal medyanın farklı mecralarından yorumlar.

Facebook

“öncelikle, bir müslüman olarak sizden utandığımı belirterek söze başlamak istiyorum. çıkarmış olduğunuz âlâ dergisi’yle, türkiye’de yıllardır üzerinde çalıştığınız sekülezmin resmini önümüze koymuş oldunuz. evet, seküler bir müslüman toplumunu inşa etmeyi başardınız. bayan arkadaşlarımıza, bir başörtüsüne 250 tl verdirtmeyi becerdiniz, tebrik ederim. hasır üzerinde yatan ve üzerine izler çıkan bir peygamber’in ümmeti sizler olamazsınız. cübbesinde bir sürü yamasıyla hayat süren asrın harikası üstad’ın talebeleri sizler olamazsınız. sizden muhammed ümmeti değil, olsa olsa esbab ümmeti olur.

başörtüsünü imani ve islami bir olgu olmaktan çıkarıp, bir moda unsuru haline getirmeyi becerdiniz, tebrik ederiz. sizi, başörtüsü ve diğer müslüman şirketlerden aldığınız reklam paralarınızla, pahalı kıyafetlerinizle ve batı’nın bunalımlı dünyasına benzeyen “yaşam tarzınızla” baş başa bırakıyorum. işiniz zor, gerçekten. son bir şey; benim annem 50’li yaşlarda, moda nedir bilmeyen ve evlendiğinden beridir çok güzel giyinen birisidir. sizin çöplükten çıkma dünyanızı bilmez. -erkekten değil- bir bayan satıcıdan aldığı 20 tl’lik başörtüsü ile, sabah namazından sonra her seher vakti kuşlarla birlikte allah’ı zikreder. siz bunu anlamazsınız. ve siz bunu asla anlamayacaksınız sevgili müslüman kardeşlerim.

Yavuz Selim Güneş

Twitter

SevgiNr‎ ala dergisi, zengin mütedeyyin kesimin gerçeğini almış. madem böle bi yaşantı var bari para kazanayım şu işten demiş.

Visne_Lekesi: Bu Ala Dergisi, başörtülü kadınlarla, başörtülü erkekler arasında mücadele alanını genişletti. Az uyanık olalım hanımlar beyler…

snakkaya‎ Ala dergisi cıkmıs. icerigine bakmadım ama ne kadar muhafazakar cizgisde olursa olsun, umarım bir kırılma noktasi olmaz.

yesil_klavye‎ tesettürün de moda dergisi(Âlâ dergisi) çıktı!aman ne Âlâ(!)..ya çelişkiye bak şimdi:tesettür/moda..!

busra_erd‎ Bugün @Aladergisi’nin moda çekimindeydik

İHL Sözlük

tam muhafazakar kodamanların kokoş karılarına göre dergi olmuş. onları büyük bir yükten kurtarmışlar.

– acaba ne giysek daha zengin ve alımlı gözükürüz kuzum ?
– bu yaz caprice de giyeceğin mayoyu seçtin mi ?

+hayır dergiye bakıcam trend neyse ona göre alırım şekerim .

kelebek etkisi

kapitalizmin son icadıdır.
bu kadar şaşkınlıkla karşılanmasına şaşırıyorum, çünkü kapitalizm bizim mahalleye geleli çok oldu.
öpüp başımıza koymuştuk halbuki.

dergiye gelince içeriği zayıf, kapağında ki itici ve rüküş mankeni* sevmedim.
bir iki hevesini alanın devamını getireceğini düşünmüyorum.
yanılıyorda olabilirim.

lakin şaşırdığım birşey daha var,
hurma dallarından yapılmış yoksul mescidde gelmiş ve gelecek olan zamanları aydınlatan
peygamberin* ümmeti yalnızca hanımlar olmasa gerek.
cepte iphone, her ay değişen pc modeli ve kendi cinslerine mahsus çeşitli lüksü
yaşayan beyler için de bi dergi çıksa keşke.
rahatça konuşsak o konudan da.

velhasıl yine de içimden bir yer, medeniyetler kadın üzerinden değişir,
ve bunca eleştirinin asıl nedeni kendi yapamadıklarını kutsal ve masum buldukları hanımlar üzerinde görmek
isteyen ümmetin erkekleri içsel olarak kendilerini de eleştiriyorlardır elbet demektedir.*
allah cümlemize hidayeti nasip etsin.
verdikçe veren yüce rabbim, dünya ve ahiret rızkımızı bol etsin.*

aman sabahlar olmasin

bir çalışma. parasını helal yolla kazanan zekatını verdikten sonra istediği gibi harcar. isterse altın kaplı ördek yer. bu insanlar da ekmeğinin peşinde. sizin hilton’da umre yapan adamlardan falan haberiniz yok sanırım.

ha iyi bir şey mi böyle yaşamak, elbette değil bence. ben o kadar zengin olsam, karım, kızım şu dergiyi takip etse kızarım. ama geri kalana da hiç bir şey demek düşmez kusura bakmayın.

zekeriya beyazit ozturk

başörtüsünü , tesettürü dini bir olgu olmaktan soyutlayıp modanın paspası haline getiren dergi. böyle ümmete , böyle anlayışa yazıklar olsun. yamalı kıyafetler giyen bir peygamberin ümmeti siz olamazsınız. siz ve sizin gibi tesettürü bir moda unsuru haline getiren her türlü oluşumdan tiksiniyorum ve hatta utanıyorum. el kadar bikiniye 200 lira sayanlara laf ediyorduk onlardan zerre kadar farkınız yok.

rudaba

erkeklerin kendi üzerlerine düşen tesettüre çok dikkat ediyormuşçasına üzerine ahkam kestiği dergi.
tamam ben müslüman bir bayan olarak hoşlanmadım konseptinden. ama erkeklerin bu kadar çene yapmalarından, kadının tesettür işine kadından çok karışmalarından ve kendi üzerlerine düşen görevleri hiç yerine getirmeden sürekli kadın üzerine konuşmalarından o kadar iğrendim ki.
ben 26 yaşındayım. başörtüsü üzerine konuşan, başını açıp okula ya da işe giden bayanlara hakaret eden ancak başörtüsü eylemlerinde “gelin siz de sınıfa girmeyin bizimle” dediğimizde ortadan kaybolan ve kendilerini aradığımızda sınıftan çıkışlarına rastladığımız o kadar çok “karakterli” müslüman erkek tanıdım ki. siyah da giysem başka renk de giysem,yani dikkat çeksem de çekmemek için elimden geleni yapsam da gözünü ayırma vazifesini hatırlayamayan o kadar çok erkek gördüm ki. rasulullah’ın yüzü peçesiz bir kadınla konuşurken ona bakan sahabenin yüzünü kaç defa çevirdiğini ve kadına yüzünü kapa demediğini bilmeyen o kadar çok erkek gördüm ki.
siz kimsiniz de konuşuyorsunuz Allah aşkına.
hanginiz markasız kot giyiyorsunuz ey müslüman beyefendiler. hanginiz giydiği pantolonun ne kadar dar olduğuna dikkat ediyor? kaçınız gömleklerinizi pazardan alıyorsunuz? siz eğer üzerine düşeni yapan, gözünü haramdan sakınan insanlarsanız konuşun bu dergi hakkında,hakkınızdır. ama yok değilseniz ve sadece eleştirmeyi biliyorsanız eksileyin de çapınızı görelim. ya da bırakın, biz bayanlar eleştiririz zaten gerektiği kadar.
“ey iman edenler! yapmayacağınız şeyi niye söylüyorsunuz?”

ekolacivert

Dertli Sözlük

hayret! daha önceden niye kimse akletmemiş acaba diye kendi kendime sorduğum kokoş dergisi. İngiltere’de yayınlanmakta olan emel dergisi’nden ilham almışlar.

nuhungemisi

adı tesettür dergisi olan kof, küfür edilesi, müslümanların inancını paraya çeviren dergi.

sadece d&r’da satılıyor.
d&r kimin peki?
-aydın doğan.

evet hanım ablalar, kız kardeşlerimiz artık modaya uygun takılabilecekler. tesettür ve moda. ne kadar da yakın birbirine.
hem tesettürden önce moda gelir, para gelir, dünya gelir.

hayatotobusu

Ekşi Sözlük

güzel yaşam tarzı dergisi (imiş, nasıl oluyorsa). bu arada “a”lar da bol şapkalı yani âlâ şeklinde. bu da -sanırım- resmi linki…

thetenthvillage,

Haber 7

Sektörde ilk olan derginin kurucuları Volkan Atay ve Burak Birer, derginin tesettürlü kadınlarla üretici arasında köprü vazifesi göreceğine inanıyor.

Tesettür ve moda kavramı uzun yıllar tartışmalara konu oldu, “Tesettürün modası olur mu?” denildi. Kimi “Hayır, kesinlikle olmaz, moda israftır, İslamiyet ise israfa karşıdır.” diyerek kestirip attı bu sorunun cevabını. Kimiyse, “İhtiyaçlarımı modaya uygun şekillendirmekte bir sakınca görmüyorum.” cevabını verdi.

Tartışmalar süredursun, daha çok örtülü kadınlara hitap eden ‘güzel yaşam tarzı’ dergisi çıktı: Âlâ… İçeriğinde bir yandan moda ele alınıyor, diğer yandan kapalı giyimin incelikleri…

Derginin kurucuları Volkan Atay ve Burak Birer. Onlar da “tesettür modası” kavramının yanlış olduğu kanaatinde. “Moda dediğimiz şey, bir sezon aldığımız herhangi bir giysiyi, başka bir sezon atmamızı söyler. Bu da İslamî anlayışla bağdaşmaz. Ya da ‘Bu sene kollar açık, etek boyları kısa vs.’ diye değişken kuralları vardır modanın. Bir anlamda örtünmenin şekline de karışır. Bu yüzden ‘tesettür modası’ demek yanlış. Moda olan detaylardan yararlanacağız elbette ki ama bu tesettür modasıyla aynı anlama gelmiyor.” diyor Volkan Atay.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

19 comments

 1. REZALETİNDE ÖTESİNDE BİR DERDİ VE ONA DESTEK VEREN İSLAMIN ÖZÜNÜ KAVRAYAMAMIŞ AHMAK MUHAFAZAKAR GEÇİNEN İDİOTLARIN YORUMU.TESETTÜRÜN AMACI MÜSLÜMAN HANIMLARIN ZİNETLERİNİ KORUMAK VE DİKKAT ÇEKİCİ ŞEHVETİ UYANDIRACAK KIYAFETLERDEN KAÇINMAKTIR. O MODERN KELİMESİNİ KULLANAN ZAVALLI AKIL FUKARALARINI RABBİM ISLAH ETSİN. MÜSLÜMAN BAYANLARIN TESETTÜRÜ ŞIK OLMA, DİKKAT ÇEKME, KÜÇÜK DAĞLARI BEN YARATTIM HAVASINA GİRME GİBİ DÜŞÜNCELERİ ONLARI ANCAK ESFELİ SAFİLİN YAPAR. ÖNEMLİ OLAN SİZİN İNSANLARIN GÖZÜNDEKİ ŞIKLIĞINIZ ALIMINIZ ”DEĞERİNİZ” DEĞİL ALLAH KATINDAKİ DEĞERİNİZ. HAKKINI VEREMİYORSANIZ O BAŞÖRTÜSÜNÜ,TÜRBANI -ARTIK ADI FARKETMEZ- TAKMAYIN. İSLAMİ GÖRÜNÜMLÜ ŞILLIK OLMAK NORMAL ŞILLIK OLMAKTAN ÇOK DAHA AŞAĞILIK BİR DURUMDUR. ”GİYİNİK ÇIPLAKLAR, BAŞKASINA MEYLEDEN VE MEYLETTİREN KADINLAR CENNETE GİREMEYECEK VE CENNETİN KOKUSUNU DAHİ ALAMAYACAKLARDIR” HADİS-İ ŞERİF

 2. ama ala ve hesna gibi dergileri takip eden bir çok kendini tesettürlü sanan bayanın tek amacının daha da dikkat çekebilme oldugunu düsünüyorum.Senin dediğin gibi bir dar kot pantolonla sokaklarda birçok kapalı gorbiliyoruz artık.Ve bu dergiler oldugu sürece bu goruntuler hiç hos olmayan daha da utandırıcı boyutlara kadar gidecegini düsünüyorum.

 3. ama ala ve hesa gibi dergileri takip eden bir çok kendini tesettürlü bayanın tek amacının daha da dikkat çekebilme oldugunu düsünüyorum.Senin dediğin gibi bir dar kot pantolonla sokaklarda birçok kapalı gorbiliyoruz artık.Ve bu dergiler oldugu sürece bu goruntuler hiç hos olmayan daha da utandırıcı boyutlara kadar gidecegini düsünüyorum.

 4. arkadaslar bnde bir tesetturluyum biz ne icin kapaniypruz allah rizasi icin kapnmanin gerektirdigi seyler ne ilk once kendimizi korumamiz kimden erkeklerden onun icin dikkat cekici dar pantolon lar senin hattini belli eder bu da ne kadar guzel olsun olmasin erkek bakar bu da onlarin yapisinda var hem onlari gunaha sokmamaiz icin bizim gunaha girmememiz icin boyle dikkat cekici seyleri giymememiz istenmistir hanim guzel giyinmicekmi giyincek ama usturuplu giyincek yada evliyse kocasina guzel gozukmek icin sen baska kime guz gozukceksinki …her neyse kapanmanin en guzel sekli kisacasi carsagf i serifdir Llah herkese onu giymeyk nasip etsin insaallah …amin

 5. Ben şimdi size soruyorum yok Aişe annemiz böyle topuz yapmazdı yok soytarı gibi gezmezdi peygamber efendimiz hasırda yatardı diyenlere sözüm!!siz herşeyi dört dörtlük mi yapanlardansınız??yoksa siz kıl çadırda yaşamayı bilip tek esvapla hayatını geçirebilir misiniz??sadece hurma ve suyla günü akşam edebilir misiniz??işte sizin ev ve yemek alışkanlıklaınız zamanla çağlarla nasıl değştiyse başörtüsü de değişecektir elbette.siz başörtüyü sorgularken aslında yaşam tarzını da sorgulamış oluyorsunuz.ve başörtüsü bir yaşam tarzı ise bunun yanında ahir zamanda yapılan hangi şeyi siz uyglayabiliyorsunuz??..bu eleştirileri yazanlar :kaç tane kot pantolonunuz var??bir pantolona kaç tl veriosnuz?ve kaç tane ayakkabınız??siz nasıl yaşıyosunuz ki başörtüsüne 250 tl verenleri eleştiriyosunuz!!biz hepimiz açık ya da kapalı asla ahir zamandakiler gibi olamayız onlar gibi alın ve temiz…elbette ayak uydurmamız gereken bir çağ var..dikkat çekmek makyaj yapmak büyük topuz ya da cırt renkler değil demek istediğim ama şık görünmek uyumlu giyinmek kaliteli olmak açık kapalı herkesin hakkı..açıklar her türlü lüksü yaşasın ama kapalıysa bir elbise bir başrtüsü yeter?bu nerde görülmüş?Herkes önce yüreğini temiz tutsun islamı yaşamak yürekte başlar..dil uzatmak kolay herkes önce kendi yaşam tarzına baksın bu adamlar da tesettüre özendirmek için bişeler yapmaya çalışıyolar bırakın yapsınlar en azından bi tarz ortaya çıktı iyi de oldu..

  • Nerden biliosunuz onlarin oyle yasamadigini hem oyle yasamasalar bile bizden cok dikkat ediyorlar giydiklerine onlarin bu dergiyi elestiremez diye dusunuyosan sen de onlari elstiremezsin tamam yeter artik kimse bisey demeskn yorum yapmasin biz hepimiz kardesiz kardesligimizi bi dergi yuzunden bozmayalim herkez kendi bilir nasil ici rahat ediyorsa oyle yapar…

   • Hani bakildiginda sende haklisin ama onlar senin dedigin gibi yasamasalar boyle elestiri yalmazlar burda lafim sadece sana degil herkese kasit olarak yaptigim bisey yok kusura bakma…

  • ferah hanımın sozlerıne aynen katılıyorum musluman bayanlar hem tesetturlu hemde sık olabılırler neden bazı dar goruslu ınsanlar ortulu bayanları standatr bır sekle sokmaya kalkıyor sadece olcu ıcını gostermeyecek ve yapısmayacak kadar kalın asırı dıkkat cekmeyecek kadar renklı ve vucut hatlarını bellı etmeyecek kadar genıs olması kafı ustundekı dugme sayısı veya modelı onemlı degıldır bıldıgım kadarıyla lutfen ınsanların ıslama ıtıcı bırseymıs herseyı yasaklıyormus gıbı bakmasına sebep olacak sekılde davranmayın helal daırede yapılanlar keyfe kafıdır tesekkurler tabı butarz dergıler pahalı markalara yuksek fıyatta urunler almaya tesvık edıyorsa bu olumsuz bır durum cunkı unutmamak gerekırkı gıyımdede asırıya kacmak ısrafa gırıyor etrafımızda o kadar muhtac ınsan varken bır muslumana gıysı ıcın ucuk fıyatlar vermek yakısmaz ve hesabıda vardır

 6. bence bu ala dergisi çok şaçma,başörtusuyle bu derginin hiçbir alakası yok şimdi bu dergi yuzunden sokakta (guya)basartulu kızlar bir soytarı gibi geziniyor yok ignesiz şallar yok makyajlı suratlar yok topuklu ayakkabı herkes dışarıda guzel olacam diye başortunun kendi benligini unuttu ki bence bu saydıklarımla guzel olan bir insana daha rastlamdım ben demek istedigim bu dergiyi alanlar bu derginin arkasında olup destekleyenler gerçek muslumanlar olamazlar hiçbir zaman,çünkü aişe annemız fatma annemız gerçek muslumandıı ve hiç bir zaman dışarı bu şekiilde gezmemişlerdir ,hiçbir zaman bir başörtuye bu kadar para wermemeişlerdi ve hiçbir zaman başortusune leke surup onu sokaklarda kocaman topuzlar uzerinde bir soytarı gibi taşımamışlardı!!!

 7. Arkadaşlar müslüman kadınların nasıl tesettürlü olmsı gerektiğini bilmyrsunuz galiba.İslam a göre bir kadın dar giyinmemeli gösterişten uzak olmalıdır . Yani erkeklerin dikkatini çekmeyecek bir şekilde giyinmelidir. Ayrıca baş kapatıpta 250 liralık eşarp takmanın da mantığını anlamış değilim. Ben başım kapalı olmadığı halde kıyafetime dikkat ediyorum ama bazı tesettürlü bayanlara bakıyorum ki benden daha çok dikkat çekiyor. tabi ki herkesi aynı kefene koymuyorum ama kapalı bayanların başörtülerini pek bilinçli olarak taktıklarını düşünemiyorum ne yazık ki..

 8. herkes ne kadarda doluymuş yahuu!!! Sayın Ala ekibi başarılarınızın devamını diliyorum umarım çizginizi korursunuz böyle olduğu sürece arkanızdayız…

 9. Bu dergiyi çıkaranlar blmezlermiki müslümanlık sadece nüfus cüzdanın arkasında dini”İSLAM” yazısıyla olmuyor. İslam da tesettür nedir?hiç sordukmu kendimize. Biz gençler islam meşalesini gururla taşıyan bilinçli bir nesil olmalıyız. Biz değilmiyizki Efendimiz s.a.v in ümmetim ümmetim dediği gençleriz….Burdan bu dergiyi çıkaranlara ve destek verenlere sesleniyorum. İslam sadece dilde yaşamak değildir. Hal ile yaşamaktır. Bunu çıkaran şuurlu kişilerin sünnetten hadis-i şeriflerden haberleri yok mu? Arkadaşlar bunların hepsi birer azldatmaca inanmayın kanmayın. Başımızı önümüze alıp bir düşünelim ;gerçekten kalp mi bunu isteyen nefis mi??
  ” Ümmetimden henüz görmediğim,cehennemlik olan iki sınıf vardır.Bunlardan bir sınıfı kadınlardır ki giyinik oldukları halde elbiseleri,örtülmesi gereken yerlerini örtecek derecede kalın,sık ve geniş olmadığı için onlar çıplak gibidir.Bunlar hem kendileri baştan çıkmışdır,hem de başkalarını baştan çıkarırlar.Başlarıda Deve Hörgücü gibidir.Bu gibi kadınlar,Cennet e girmek şöyle dursun,onun kokusunu bile alamazlar.Halbuki Cennet in kokusu çok uzak mesafeden bile hissedilir.”

  Sahih Hadis-i Şerif,Müslim

  Daha fazla söylenecek söz yok…

 10. bazıları saçma sapan konuşmuş eminim o kişilerin tesettürle ilgili zerre kadar bilgisi yoktur.tabi ki allah örtünmeyi emrediyor doğrusu budur ama bu kişiyi şık ve temiz olmaktan alıkoyamaz kanımca.. bende bir türbanlıyım benim için öncellik tesettürlü olduğumu unutmadan şık ve modern bir tesettürlü olmak.. arkadaşlar bu dergiyi gereksiz ve abartı olarak görmüyorum bence iyi iş çıkarmışlar…

 11. Sayın Aalaa!!!! dergisi emektarları,derginiz ilk çıktığında henüz kapağını açmadığım için çok sevinmiştim,belki islama göre giyinme edebi ile ilgili birkaç yazı bulur ve artık kendilerinin de aslında ne tarafta durmak istediğinden emin olmayan bir kesime yardımcı olursunuz umuduyla.Hoş kapak zaten az buçuk belli ediyordu ama benim kisi de bir ümit işte.Sonra dergiyi alıp paketini heyecanla açtım ki ne göreyim,san ki müslüman kadın giydirme rehberi değil de,en marka aksesuarlarla müslüman kadınlar da nasıl kazıklanır rehberi.Umarım bunca eleştiriden sonra( yukarıda okuduklarımla beraber)biraz da özeleştiri yapıp kendinize çeki düzen verirsiniz inşaalah,ALLAH tan ümit kesilmez.Ölüye can vermeye kadir yüce rabbim sağlara da akıl vermeye muktedirdir.

  • iki arada bir derede kalmış ,deneme yanılma yöntemiyle nasıl giyineceğini,türkiyemizin platonik aydınlarına soruyoruz ya biz ,,biz müslüman ,başörtülü hanımlar,nedir sizden çektiğimiz ,derği kapağı itibariyle hangi şişkin kesime hitap ettiği belli ,içinden taşan el yakan markaları sayıp dökmeye de hacet yok.alabilen gücü yeten moda der öyle der böyle der takar takıştırır.binlerce kokoş dergiye karşı böyle bir dergi olsa da olur olmasa da arz talep meselesi ,neden tesettürün altında her zaman olduğu gibi bir şey aranıyor . bu bir dergi sadece.

   • bu yazılar beni o kadar üzdü ki… insanlar uğraşmışlar emek vermişler.tesettürlü bayanların açık bayanlardan farkı ne demişler.ve türkiyede böyle bir dergiye ihtiyacı olduğu düşünüldüğü için bu dergi ortaya çıkmış.
    ben o günleri allaha şükür görmedim ama bundan 30 40 yıl öncesine kafar dışarıda kapalı görüldüğü zaman şaşırırmış insanlar.kapalı derken tam bir kapalı. yani başörtüsünün türban şeklinde değil de geleneksel bir biçimde önden kaküller çıkarak altta kısakol ve etek olarak değil. ondan 10 15 yıl sonra ise kapalılar artmaya başlamış ama bu seferde kendilerine uygun giyebilecek kıyafet bulamazlarmış yani bir kadının hem tesettürlü hem de şık olması çok zormuş.paspal diye nitelendirirlermiş. şimdi ise tesettürlü kadınlar da diğer kadınlar gibi iyi yerdeler. kendilerine uygun olduğu sürece istedikleri işlerde çalışıyorlar. üniversiteler kapalı kızlarla dolu. e haliyle herkes kendine göre bir giyim arayışı içinde. mesela üniversiteli genç kızlar daha rahat pantolon tunik giyerken iş kadınları ise etek ceket tarzı giyiniliyor. bu dergi de tesettürün inceliklerini nasıl hem şık hem tesettürlü olunur bunu anlatıyor.nu dergi olsa da olmasa da herkes kendi bütçesine göre para verecek eşarplara aksesuarlara.. yani bunu çarpıtıp da ortaya koymaya hiç gerek yok. tesettür modası diye bir şey yok zaten bunu ala dergisi editörleri de ortaya koydular.moda bi sezon giydiğini diğer sezon bu modaya uygun değil diye atmak yada bir köşeye koymak onu giymemek demektir. ama ala dergisinin yaptığı iyi kaliteli bir mağaza tesettür mağazası olmadığı halde bir ürün satmaktadır. ve belki diğer sezon aynı ürünü bulamaya bilirsiniz. işte bu dergi bunları sunuyor okuyucularına..
    siz de bırakın tesettürlü bayanlar da artık toplumda daha ön planda olsunlar. kendi tarzları olsun. kendi gidecekleri yerlere göre şık giyinsinler. siz de bu insanların emeklerine saygı duyun.eğer kendinize uygun bulmuyorsanız eleştirmek karalamak yerine almamayı tercih edin

    • ilk önce herkes bi açıp baksın TESETTÜR!!demek ne demek..acaba??tesettürde moda olsun,olurda…ama burda tesettürün zerresi yok ki modası olsun..

 12. İSLAM … öncelıkle ulkemızde kaplı olupta kendı tarzını bulmaya çalşan ınsanlar ıcın yol gösterıcı ve alternaıfler sunan bır dergının olması bence çok guzel ama ıslamı ve buna ınana kadınları sırf kendı ceplerı ıcın ıstısmar etmedıklerı surece neden sureklı elştıryoruz nedır bu bır turlu anlamdım bence acık olupta kapanmaya özendırcı bır takım gırşımler olamalı cagımızda artık dunyayı bır tıkla gören gencler var bu kardeşlerımıze zorakı bırşeyerı yaptırmak artık bu zaman dılımınde bıraz zor bu yuzden sevdırerk özendırek bırşeylerın yapılması gerek tabıkı bende marka başörtusu için çok para vermenın ısraf oldgunu savunalardanım egerkı gerçek bır muslumansak ve ınandıgmız yol ıcın emek harcıyorsak bu fıyatların aşagaa çekılmesı gerk yerısiz eleştırler yerıne daha yapıcı olalaım ve bır konuda daha burdakı arkdaşlarıma katılıyorum tum musluman erkeler nekadar bu tıp şeyerı sevmıyorum onaylamıyorum deselerde hepsıne eşlerını aslında çok guzel gıynımıs ve tarz olmasını ıstyorlarrrr ….. bunada bız bune perhızzz bu ne lahan turşusu dıyoruzzz :)

 13. burada yazılan düşüncelere kesınlıkle katılmıyorum.dergide çok abartılı,özendirici,tepkı çekıcı ne düşünceler ne de görseller var.çoğu tesettürlu bayanın zaten alısverıs yaptıgı magazlardakı kıyafetler ve tasarımcıları yer alıyor.sankı kapalı bayanlar renklı gıyemez,degısık aksesuar takamaz.moda ayrı bısey ,bu dergıde tesetturun modasını yaratın gıbı bır vurgu yok.insan islamı kuralllara göre kapandıktan sonra ha sıyah esarp takmıs ha beyaz esarp.ama bazılarımız tesetturlu bayanları bır kalıba sokmak istiyor.sankı güzel gıyınmeye onların hakkı yokmus gıbı garıp garıp yorumlar yapıyor.üstelık herkes kıyafetıne bellı mıktarda bır butce ayırıyor,bu ınsanların kendı tercıhı.bu yuzden bu kadar acımasız bır elestrı yapmak bence cok gereksız.

  bu dergi bu kadar acımasız eleştırıyı hıc haketmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir