Çarşamba , 29 Haziran 2022

Alem Sözlük’ün İç Yüzü [Röportaj]

Alem Sözlük’ün emekli moderatörlerinden ebenin kukusu ali sami ile görüştük. Kendisi bizlere hem sözlük maceralarını hem de sözlük içerisinde olan durumları tüm çıplaklığıyla anlattı.

Alem Sözlük’te yapılan haksızlıklar, aylık sözlük sıralamasına girmek için admin ve moderatörlerin binlerce entry  yazması, diğer sözlüklerin saldırıları, yazarlara yapılanlar gibi daha birçok olaydan bahsetti.

(Not: Alem sözlük yönetimininin bu röportajdan sonra söz hakkı doğmaktadır. Bu hakları sitemizce mahfuzdur ve bize ulaşmaları halinde cevapları yayınlanacaktır. Yazıdan yazarı sorumludur. -site yönetimi-)

Seni tanıyabilir miyiz biraz? sözlüklere nasıl başladın?

Merhaba, ben üniversite 3. sınıf öğrencisi bir sözlükçüyüm. IT(İnformation Technology) okumaktayım.

Ben, küçüklüğümden beri bir şeyleri okumayı, yazmayı çok sevmişimdir. Sözlük merakım buradan gelmiş idi. İlk kayıt olduğum zaman bir sözlüğe, 16 yaşımdaydım yanlış hatırlamıyorsam, 5-6 senelik bir uğraşı diyelim. Alem Sözlük’ü de böyle fark etmiştim ki, zaten okumayı sevdiğimden moderatörlük vazifemde, sözlükteki entry’lerin tamamını okumuşumdur görev yaptığım süre boyunca. Okumayı severim dediğim gibi.

Nasıl başladı Alem Sözlük maceran?

Kasım 2010 da kayıt oldum ilk alem sözlüğe yanlış hatırlamıyorsam. Tam zamanında sıkıntı olabilir bu önemli değil. İlk zamanlar burası Alemci’nindi ve Alemci, İnci Sözlük saldırısı yedikten sonra ” eee başlarım böyle işe deyip format yok arkadaş bundan sonra ne haliniz varsa görün istediğinizi yazın silmiyorum” demişti.

O zamanki tepe kadroda şimdiki nicki zeus, sürekli değişiyor nicki, alem , superb jetset, bunlar hep onun nickleri yeni Alem’ de. O zamanlar fenasi kerim idi. ve zombie de diğer kemik elemandı.

O zaman yazardım ebenin kukusu ali sami kullanıcı adı ile kaydolmuştum. Bir süre girmeyip daha sonra Uludağ Sözlük’ te de çaylak olunca dedim bir gideyim şuraya bakalım demiştim. Sonra orada takıldım hep. Orada kaldım ama format olmaması beni çok zorladı. Çok yazmadım sadece muhabbetleri okudum. Ortam seviyesinin yükselmesi için alemci’ye yardım olsun diye bir kaç yazarla yazar getirdik. O zaman ‘fuckir ‘ de yazardı, mod olmuştuk 1 hafta arayla ama yazardık ikimizde olmadan önce.

Peki senin moderatörlük hikayen?

Daha sonra da alemci beni moderatör yapmıştı seçimle. Hatta hâlâ dolanır benim haberim olmadan beni mod yapmaları için alemci ve zombie’nin usulsüzlük yaptıkları, ki komiktir. Aslında ben de şüphelendim, beklemiyordum da. İlk böyle mod oldum orada.

Bir ara sözlük dağılma sürecine girmiş, neydi bu durumlar? Yönetimde neler oluyordu?

Sözlük dağılmaya başladı yavaş yavaş. İnci Sözlük yanılmıyorsam o ara bir üyelik açımı yapınca bizde saldırı ile kalan yazarlar İnci’ye atıldıktan sonra geri dönmek için üye olup gitmişlerdi diye hatırlıyorum. Buradan tam emin değilim ama durma noktasındaydık hatta durmuştuk.

Sonraları alemci bana sözlüğü satacağım almak ister misin demişti, ben de IT okuyorum ve internet teknolojileri, kod, yazılım uzmanlık alanlarım ki ilgimi çekti başlarda. Ama biraz yüksek fiyat söylemişti. O aralar maddi sıkıntım olduğu için alamayacağımı başka bir yazara gitmesinin daha iyi olacağını söylemiştim.

En son o zamanki nicki ‘ cek bi Letonya ‘ olan şimdiki ‘ ki kare ‘ye sorduğunda alemci, o da düşüneyim demiş ve fuckir ile bana gelip sordu n’apayım alayım mı kuzenler diye. Dedik biz de, al abi biz sana yardım ederiz, arkada kalmaz gözün diye. Söz verdik bir nevi ve bize güvenerek aldı. Aldığında tabii dertler bitmedi, daha önceden script sahibi entryler’de küfür olduğu için bizi atmıştı ve kötü bir script’e geçmiştik. ilk olarak o işin halledilmesi lazımdı.

Sözlük el değiştirdikten sonra süreç nasıl ilerledi ? Yönetimde neler oldu?

Şimdi yeni script ve host satın alındıktan sonra çok iyi gidiyordu her şey. Yazar geliyordu tek tük 15 kişi falan ama olsun herkes samimiydi. Mod sayısı ve gammaz sayısı artmıştı. Moderasyon kadrosu da şöyleydi :

ki : adminler: ki kare, alem.

Moderatörler :
ebenin kukusu ali sami

fuckir ve zombie.

Sonra sırayla, o zamanın trendi olarak yazarlarımız saldırı yapınca sözlüklere yazar çektiler ve yazarlar geldi, kadroyu genişlettik. ‘ yuzuneneolmus ‘ iyi yazıyordu ve moderasyona çekilmesi için teklif vermiştim. Saldırı ile çaylaklardan gelmişti.

Vermez olaydım o teklifi, neyse ‘ fearofthedark ‘  çok sonraları gelip daha sonra gammazlık ve hak ederek modluğa çıktı. Bunlar ana karakterler diyebilirim sözlükte sözlüğü çeken grup olarak.  Çok uzun bir süre hiç sorun çıkmadı. Ta ki, ‘ miya ‘ ve medusa’nın (medusa’ yı uludağ sözlük’ten ben getirmiştim ) yuzuneneolmus ile tartışıp, alem’in üzerine gidip, sözlüğü bırakmaları ve herkesi götürmeleri ile dağılmış oldu sözlük.

Bu olay planlıydı, nasıl mı? Bunlar hemen ardından başka bir sözlük kurdular, kimse girmiyordu alem’e halbuki oraya girip yazabilirlerdi bir kontrol mekanizması yoktu, yuzuneneolmus, secool’a her gün baskı yapıyormuş; hadi para ver script alalım açalım artık sözlüğü domain alalım diye, secool olmasının sebebi çalışması ve maddi sıkıntısı olmaması idi. Ama secool ben onlara alem’in değerini kafalarına sokacağım diye erteleyip duruyordu.

yuzuneneolmus yani simdiki ‘ yunow ‘ hemen açılmasını istiyordu çünkü önceki dağılma onun planları ile gerçekleşmiş ve kendisinin yöneteceği bir sözlük kurmak için alem’ i siper olarak kullanıp yazarları kaçırmıştı. Daha sonra secool baktılar ki para vermiyor gidip duble.sozlukspot.com’u açtılar. dublesozluk.com’ un domaini çünkü secool ve alem’deydi. Açamasınlar diye. Bunlar  2011 yılındaki olaylar. Bu dağılma sürecinden sonra senin tekrar geri dönüşün nasıl oldu. Alem Sözlük eski günlerine nasıl geri döndü?

Ben duble sözlük’ün haberini aldım ve o iş planlarının doğruluğunu görmek için gittim ottan bir nick aldım az ortalığı kontrol edip bir daha girmedim. Bir gün, mart ayının sonunda 2012 de, chrome’ a basınca otomatik alem sözlük gelince yanlışlıkla, bir baktım ki Alem Sözlük bildiğin eski günlerine dönmüş. Daha iyi olmuş hatta hemen girdim nickimle ‘ zombie’ ye mesaj attım modluğum nerede bu bir, bir de burada neler oluyor bu iki diye.  O da bana ekas’cığım (lakabım ekas’tı) burada mıydın mod yapıyorum seni tekrar dedi. Tekrardan görevimi almış oldum. Bundan sonra durmadan sözlüğü büyütmek gerekiyordu artık moderasyon kadrosu aynıydı.

Adminler, ki kare, alem , zombie, modlar ise; fuckir, ben, yuzuneneolmus ve fearofthedark. Ama şu detay çok önemli; ki kare kendisine ihanet etmiş olmasına rağmen yuzuneneolmus, kendisinin ne olursa olsun yancısı olmasından dolayı hep onun dediklerine inanmıştır bu detayın önemi birazdan anlaşılacak.

ki kare hiç bir zaman dinlemezdi beni. Bende gayet resmi olarak admin- mod muhabbeti yapardım onunla. Ben ona hiçbir şey yapmamış olsam da sadece onun sözlüğüne parasız karşılıksız hizmet etmiş olsam da o beni hiç sevmedi nedense. Güvenmedi.

Neyse bir gün, ben yuzuneneolmusun imla hatalarından esinlenip iki adet başlık açtım. Benim genel görevim muhalif entry’ler girip yazarların tepkisini çekip genellikle entry girmelerini sağlamaktı.O açtığım iki başlık dolaylının dolaylısı yoldan yuzuneneolmus yani yunow a hitap ediyordu belki de ama silindi.

ben koydum geri formata aykırı değil diye ki değildi ama yine silindi. ki kare, yunow’a laf ettirtmezdi dolaylı veya dolaysız ki etme amacım da yoktu. Masumane başlıklardı. Bende yuzuneneolmus’un sildiğini sanıp formata aykırı ve uçurulma sebebi olduğunu bile bile yunow’ a özel mesajdan küfür ettim. ve format gereği modluk görevim alındı ve bıraktım sözlüğü 2 haftalığına. 2 haftalık olmasının sebebi benim çok sevenim vardı ve ısrarlarına dayanamadım.

Öyle geldim. Yazar olarak. Sonra,  ki kare’yi bir gün arayıp özür diledim. Yunow’dan özür diledim çok sevdiğim moderatörlük görevime geri dönmek istediğimi söyledim ki kare’ ye. O da tamam dedi. Ben mod oldum geri, ama yunow yönetim panelinde ağza alınmayacak sözler söyledi. Alem ise benim dostumdur tanışırız reelde de o da tepki gösterdi o da hiçbir zaman sevmedi ki kare’ ye yancılık yapmasından ötürü yunow’u. Olay bir şekilde tatlıya bağlandı ve kimse de sorun olmadan çok güzel bir şekilde büyüttük sözlüğü. Her gün yazar geliyordu, entry giriliyordu sol frame akıyordu.

Yazarları ve sözlüğü direkt etkileyen, saklanan şeyler var demiştin. Admin ve Moderatörlerin aylık sıralamaya girmek için binlerce entry yazdıkları doğru mu?

Tabii bizim yazarlardan sakladığımız şeyler vardı ne yazık ki.  Ben hiçbir zaman yazar ayırmadım. Arkadaşım bile olsa format gereği neyse hep onu yaptım. İlgilendim ama hepsiyle, kimisine format öğrettim kimisine sözlüğün bazı özelliklerini kimisinin kişisel dertlerini dinleyip elimden geldiğince yardım ettim. Fakat yunow benim o özrümü ciddiye almamış olacak ki her geçen gün kendisi bana daha büyük düşmanlık besledi ve ki kare sözlükte sadece onu dinlediğinden telefon yoluyla, onun hakkımda ve diğer yazarlar, modlar hakkında anlattığı her şeye inandı ve ön yargısı oldu. Şimdi diyebilirsin ki neden sadece sen mağdursun o zaman ? ben sadece modluk görevini yapan iyi bir işçiydim. Ama fuckir yazar getirirdi ona laf edemiyordu, alem ise kod işlerini para karşılığı olmadan yapardı, fear’ın da kız yazarlarla arası iyiydi, zombie ise sözlüğü geri toparlayandı. Bir ben vardım elinde ona göre kozu olmayan ve benimle hep uğraşıldı. Fake’leri vardı bu yönetimin ve ki kare zombie ve yunow fake hesapları ile deli gibi entry kasarlardı. Bunun sızması istenmezdi. Yeni getirilen her yazarın kalmasını sağlamak için formattan muaf tutulması, eğer gerekirse söylenirdi, yunow derdi bunu ki kare de onay verirdi.

Diğer eski yazarlar ise hata yaptığımı, tolerans sınırı geçerse direk ceza alırdı haksızlıklar bu noktada başladı. Biz skype’tan toplantı yapardık neredeyse gün aşırı ve hep konular o ara yazar ayırma ile ilgiliydi ben sonuna kadar karşı olduğumu söylerdim, yunow ise tam tersini, hep zıt kutuplaştık bu yüzden. Bunu yapmak zorundaydı her moderasyon üyesi işi yoksa. O hep bana gıcık olduğu düşman olduğu içinse ki kare’ye neler anlattı ise benim tekliflerim hep geri dönüyor , kimse tarafından dinlenmiyordum. Haftanın belirli günleri entry sayısı gece saat 2 gibi az ise moderasyon olarak bir kelimeyi konsept seçip 1 1 buçuk saat başlık kasardık o konseptte.

Bu yazar ayrımları başka ne gibi sorunlar çıkarttı? İlerleyen süreçte neler yaşandı moderasyonda?

Yazar ayrılmaması için elimden geleni de yaptım sözlükte ama yunow ve fuckir,  yazar getirmek, ‘ fearofthedark ‘ ben yani yeni nickimle ‘ ekas ‘ ve ‘ kelebekgibiuctumarigibisoktum’ gammazlar, gammazlananlar, iç işleyiş ve düzenden yani formattan sorumluyduk. O yüzden yunow’ un hoşuna gitse de gitmese de ısrarla, inatla, kasıtlı olarak format çiğneyen yazarın entry’lerini siliyorduk. Cezai uyarı gerektiren durumlarda ise uyarıyı yapıyor gerekirse uçuruyorduk toplantı da oy birliğine varıp. Kimseyi habersiz uçurmadım mesela ama yunow’un kendisine küfür ettiği için ve hoşlanmadığı bir yazarsa onu direk uçurduğu söylenir hâlâ sözlükte. Bunun gibi birçok kez tekrarlanmış ama kesin bir bilgim olmadığından bunu teyit edemiyorum.

Yunow sözlüğe gelen yazarlardan bayan olanından birisi ile yakın arkadaş oldu. Dolayısı ile bu ‘ bulmaca katili ‘ adlı yazar, yakın arkadaşı mod olunca kafasına göre formata aykırı durumlar yaratabiliyordu kendince. Bu bizim görev dağılımlarından sonra en çok çalışan mod bendim sözlükte iç işleyişte ve her şeyi ben hallediyordum neredeyse. Bulmaca katili de ben yazar ayırmadığım için benim için sadece yazardı ismi önemli değildi. Normal sohbet edeceksek çok tatlı sohbet anlayışım vardır ama moderasyon işinde ayırmıyorum yazarları. Bunun birkaç entry’si ve başlığı silindi. O gün bir çok yazarla komple polemik yarışına girmiş ve ortalığı karıştırıp sol frame’de ve entry’lerde küfür kıyamet gitmişti. Formata aykırı durumlar ise çok fazlaydı. O bütün yazarlara uyarı verdim, bir tek bunun sesi çok çıktı. Sindirmeye çalışmadan gayet düzgün bir üslup ile uyarmama rağmen bana sürekli mesajları şu içerikteydi:

-sen kimsin ki benim entry mi siliyorsun ?

– benim entrylerime başlıklarıma karışamazsın!

– bana sen uyarı veremezsin!

-senden format öğrenecek değilim!

bu ve bunun gibi mesajlara maruz kaldım ve çektiğim mesajlar hep aynı içerikli idi: şu sebepten formata aykırı, formatı sizden öğrenecek değilim, uyarınızı aldınız vs ama en son ettiği laflar haddini aşmaya başlayınca aynen şu mesajı çektim ‘’ sayın yazar uyarınızı aldınız bu cesareti nereden buluyorsunuz anlamış değilim’’ gibi bir mesaj çektim kayıtlarda mevcut tamamı. Gidip önce yunow’ a sonra ki kare ye anlatmış. Tam ekas’ı harcamak için fırsat artık bu yazar nasıl lanse ettiyse olayları ben akşam toplantıda hesap verdim.

Öncesinde konuşmaların kayıtlarını alem ve zombie’ ye atmıştım ve onlar benim suçsuz olduğumu, bulmaca katilinin ise gerekirse uyarı cezası hatta çaylaklık cezası almasının gerekliliğini söylemişlerdi. Herkes fikrini söyledi ama yunow ben ne kadar sakin ve beyefendi konuşsam da hep bana bağırarak ve alttan alttan hakaret ederek konuştu. Duygusallığına yenildi ve suçluluk psikolojisi ile bağırarak haklı çıkmaya çalıştı yanlış bir şekilde. ki kare beni bu mesajlarda suçlu buldu diğer mod ve gammaz ayrıca adminler tam tersini söyleyince susmak zorunda kaldı . yunow o toplantı sonunda benden özür diledi sert çıktığı için ve o olay sözde orada kapandı ama onlar benim açığımı aramaya başlamışlardı ve bekliyorlardı. bulmaca katili ile ilgili olaylara hiç karışmadım hemen hemen ondan sonra farklı bir mod arkadaşıma yönlendirdim yeter ki başımız ağrımasın sözlüğün içine yansımasın diye.  Fakat sürekli inat bir karakteri olduğu için bu yazar olayları karıştırmak istercesine faaliyetler yürütüyordu.

Bir gün astım krizi geçirmiş, geçmiş olsun tekrar, benden özür diledi o olaylar için, dedi hayatımın gitmek üzere olduğuna tanık oldum bugün seni kırmıştım özür dilerim tarzı bir mesaj- idi. bende böyle şeylerin olabileceğini insan olduğumuzu ve hatalar yapabileceğimizi benim hiç kendisine ters gitmek gibi bir amacımın olmadığını ve kendisine sevmiyor olmadığımı söyledim. Bunu neden dedim çünkü; o, yunow’a daha benle iki kelam laf etmemişken gidip ekas beni sevmiyor ve bana hep ters gidip bana uyuzluk yapıyor demiş. Aynı şeylerin benzerini fearofthedark için de demiş.

Ondan sonra ufak tefek moderasyon içi olaylar oldu yazarların durumları ile ilgili silinecek silinmeyecek tarzı onlar çok önemli değil ama hepsi olay oluyordu. Bulmaca katili ise seri eksileme yapıyordu tespit etmiştik o aralar sevmediği yazarlara yaptığını ve uyarı verdirdim başka bir mod yolu ile. Böyle böyle sürekli sıkıntı oluyordu. Ama tabii yunow ve yunow’un kız arkadaşı olarak, ki kare onlar ne derse ona inanıyordu. Zaten benim telefonlarıma pek bakmaz geri dönmezdi. Ne hikmetse hep işi vardı. Bu arada entry’ler giriliyor sözlük sözde sorunsuz bir şekilde büyüyor sıralamaya giriyor, reklam videosu hazırlıyor gibi toz pembe şeyler lanse ediliyordu.

Moderasyonda ‘ amsiklopedi ‘ ki kare’nin, ‘ agir abi ‘ yunow’un, ‘ zenginizm’  ise zombie’nin fake’leridir. Bizimde vardı fake’lerimiz doğal olarak saldırı yapma amacı ile gelen olursa fake’ lerle online olup modları kapatıyorduk. Saldırı yapan olursa direk modlara geçip saldıranları uçuruyorduk. Bu amaçla kullanıyorduk. Ama bu saydıklarım entry kasıyorlar bu nicklerle. Entry sayıları yazar panelinde görülebilir hepsinin.

Sözlük scripti güncellenmesi lazımdı büyük bir sorundu bizim için baktım kimse yanaşmıyor para vermeye, dedim ki kare ye telefonda ben yollayayım parasını, para hazır, bundan sonra da beni ortak edersin masraflara yükün hafifler dedim. Bana kem küm etti. Alem’e gidip ben onun parasıyla yaptıracağıma gider kendim yaptırırım parayı basar daha iyi demiş terbiyesizce. Uzattığım parayı alıp resmen geri fırlatmıştı yüzüme. Bana bunu alem anlattı. Alem, dostumdur çünkü reelde. Bende dedim madem öyle, bundan sonra yok para mara isteseniz de dedim.

Ben mobil uygulama yazılımlarını bilen birisiyim, sözlüğe mobil uygulama yazıyordum ios andorid ve nokia symbian için. Ama bu olaylardan sonra yazmayı bıraktım çünkü sezmiştim ben buradan uçmak üzereydim. Emeğimin karşılığını suratıma tükürülerek alıyordum. Neyse hemen hemen her gün yunow bana ve diğer modlara bağıra çağıra azar çekiyordu ki kare den aldığı güç ile. Neymiş onun getirdiği yazarlara biz karışmayacakmışız. Ne demekse bu işte bizde karşı çıktık olmaz öyle şey diye, bu arada yunow’a öğrenci bursu adı altında sözlük için maaş verildiğini öğrendik. ki kare de bırakırsa eğer yunow’ a bırakacağını sözlüğü bir kaç kişiye söylemiş bu da kulağımıza geldi. Bu, hepimizin uçurulması demekti. ki kare yunow a şifresini de vermiş ve bu kafasına göre istemediği yazarları uçurabiliyor, entrylerini yazarın çöpüne göndermeden admin hesabından silebiliyordu. Bir gece ansızın yunow’un kız arkadaşı ise gammaz yapıldı bir başka yazarla beraber. neden sıkıntı bu çünkü bizim moderasyonumuzda işler şöyle yürürdü, isimler önerilir ve mod veya gammaz alınacaksa moderasyon oylaması ile alınırdı. diğer kararlarda öyle keza. Ama bir gecede kimsenin haberi olmadan oldu bu olay. Tepki gösterdik ama sindirildik. Sustuk. keşke susmasaydık sanal bir mecra için susmak yanlıştı. Bu olaylardan sonra asıl kopma noktasına geliyoruz işte.

Gammazlardan ötürü yönetimde kavgalar yaşanmış?

Bulmaca katili gammaz olduktan sonra ‘laylaylomgalibasanagöresevmeler’ adlı gammazımızın bir entry’sini gammazlamış fearofthedark ta bakmış bu yanlış bir gammazlama diye geri göndermiş ama tekrar gammazlanmış ve tekrar fear geri göndermiş. Bunun üzerine bulmaca katili o entry aykırı formata sil demiş emrederek, bu da silmemiş. Ben de baktım entry de hata yoktu. Silinmesi yanlıştı. Silmedik. Gece bulmaca katili, erkek arkadaşı yunow’a söylemiş böyle böyle fear benim gammazladığım entry’ yi silmemiş diye. yunow da onun yapacağı işi ben …… tarzı bir havaya bürünüp silmiş. Aslında gammazlara ve onların etki alanına karışma yetkisi yok. Silmiş ve fear geri koymuş mesaj çekmiş bak yunow karışma işime o entry de hata yok silinmeyecek yerine geri koyuyorum demiş ve koymuş. Tüm bunları fear ‘a da teyit ettirebilirsiniz. Daha sonra bulmaca katili saçma sapan sitemlerde bulunmuş fear’a, silinmeyecek demiş fear’da. Ama bulmaca katili ise gerek kalmadı silindi bile demiş, bir bakmış entry yok. Çöpte de yok. Yunow, ki kare’nin hesabından girip kalıcı olarak patlatmış entry’i.

Fear’da ben sabah işe gideceğim için erken yattığımdan bana sabah 6 da mesaj çekmiş ulaşamayınca böyle böyle olaylar akşam bir toplantı düzenleyelim diye. Bende eyvallah dedim. İşteyken yunow’a yazdım yemek aramda, dedim birader senden hiçbir şey istemedim bugüne kadar, bir şey istiyorum dedim, bizim işimize karışma, kendi işine yoğunlaş, ve duygularını ayır artık dedim şu işten. O da özür dilerim kanka tamam dedi söz karışmayacağım dedi. Bende teşekkür ettim, eyvallah dedim ve yazmam gereken scripte yoğunlaştım akşama kadar. O sırada laylaylomgalibasanagöresevmeler bana olayları anlattı. Ben dedim ki laylaylomgalibasanagöresevmeler, sen aynı entry’i bir daha giriyorsun dedim. Entry’i şu kişi şu saçma sebepten silmiş dedim. O da gidip yunow’la konuşmuş. Yunow ‘a konuşma metni var. Resmen yazarı orada tehdit etmiş, ben burada istediğimi yaparım beni buna zorlamayın ben olmazsam burası ayakta kalmaz demiş. Kısaca; bu da bana attı gammazlardan sorumlu olduğum için konuşma günlüğünü. Orada  kabul etmiş hatasını yunow ve ayrıca fear’a sinirlendiği için sildiğini söylemiş ayrıca ama fear’a da zor durumda kaldım diye söylemiş. Geceki toplantıdan önce biz bu metni alem’e vermiştik. O da bize siz isteyeceksiniz ben bulmaca katili’ni görevden alacağım dedi. O toplantıda olay konuşuldu ve yunow, laylaylomgalibasanagöresevmeler suçlu, o’nu alalım inat etti dedi. Biz de hayır dedik çoğunluk olarak ve bulmaca katili’nin suçlu olduğunu söyledik.

Ve o gece inatla fear geri gönderdi diye laylaylomgalibasanagöresevmeler üst üste bir çok entry’sini gammazladı formata aykırı olmamasına rağmen entry’ler fear hepsini geri gönderdi. Toplatıda bu dile getirildi ve bulmaca katili iki kez üst üste aynı şeyi inatla yaptığı için gammazlıktan alınacak denildi. Yunow hemen yine duygusala geçip bana bağırdığı gibi fear’a bağırmaya başladı. Kırıcı sözler ile daha sonra bulmaca katilini aldık görevden ama o herkese kendisinin bıraktığını söylüyor gururuna yediremediği ve ben haksızım diyemediği için.

Ertesi gün laylaylomgalibasanagöresevmeler, ki kare’ye bu olayları ve yunow’la konuşmasını anlattı. ki kare ise hiçbir cezai işlem uygulamadı yunow’a. Sözde bir uyarı yapmış ne kadar doğru bilmiyoruz. Laylaylomgalibasanagöresevmeler de haklıyken haksız konumuna düşünce, ki kare’ye anlatmasına rağmen ki kare, yunow ve bulmaca katili’ni  korumaya çalışınca, laylaylomgalibasanagöresevmeler o gün bıraktı gammazlığı. Açıklaması sözlükte kendi nickaltında mevcut. laylaylomgalibasanagöresevmeler’in bırakmasının akabinde akşamüstüne doğru ben bir yazarın entry’sinde hep görünce düzeltilmesini istediğimiz tarzda bir durum gördüm ve şu mesajı attım aynen. ” dostum (# ******) numaralı entry’de şu şu şu kısım hatalı düzeltebilirsen seviniriz” ama kendisi bana bulmaca katili’nin bana yaptığının aynısını yaptı ve sen kimsin moduna geçti. Bende akabinde uyardım. Hemen gidip ki kare’ye şikayet etmiş. Ardından ise 1 kez nick altımda ve 3 kez de bir başlıkta ayrıca özel mesajla da şahsıma hakaret ve küfür etti.

Hemen başka bir moda pasladım. Uyarı verildi, entry’ler silindi. Ama ki kare, bu olayda o’na olayı anlatmama rağmen beni haksız buldu. Sözlükten anlattım şu entry’de hata vardı diye ama o silinen entry’i geri koymuş ve silme diye bana uyarı çekmiş. Ardından ise ben küfürleri görünce o yazarın bana olan bende onun bana hakaret ettiği bir başlıkta 2. entry ye hiç küfürsüz, hakaretsiz dokundurmasız bir entry girdim cevap niteliğinde. ki kare de bunu görüp hemen silmiş benim entry’mi ve bana yine uyarı vermiş haksızca.

Durumlara karşı gelince ve dayanamayınca modluktan atıldığını söyledin. Yazarlar da ayaklanmışlar bu durumlar karşısında. Bunlardan bahsedebilir misin bizlere?

Biz o sırada bu olayı konuşuyorduk mod toplantısında bunların hep yunow’un yazar ayırma merakından kaynaklandığından bahsettik. O ise inkar etti en sonunda bize bağırmaya başlayınca biz sert çıkınca geri vites yapıp duygu sömürüsüne getirip işi ben ne ” yalakalıklar” yapıyorum başka sözlüklerde onları getirebilmek için siz ne yapıyorsunuz dedi fear ile bana. Alem ise bana o sırada ki kare seni sözlükten her an atabilir o olayla ilgili dedi ve bende ki kare’yi telefonla aradım 30 35 kere.

Açmadı hiç birini. 15 – 20 kadar mesaj attım telefondan cevaplamadı adam gibi işim var diye geçiştirdi, yok nişanlım var yok uygun değilim diye. sabahtan beri girmemişti, Olayları bilmiyordu ve artık kim ne anlattıysa ona inanıp beş dakikada bir online görünüp o ara da o yazarın mesajına inanıp beni dinlemedi. Ertesi gün ise hala aramama rağmen açmıyordu sözlükten mesajlarıma cevap vermiyordu, bana baştan savma iki üç mesaj attı hem telefondan hem de sözlükten, olayı açıklama şansı vermedi. Bende alem ve fuckir’e olayı anlatmalarını rica ettim madem bana gıcık oluyor, dinlemiyor beni, inanmıyor başkalarından da olayın doğrusunu duysun ki öğrensin diye ama onların anlatmasına rağmen kafasında beni atmayı kesinleştirdiği için her önerilerine hayır demiş. Bir tanesine evet demiş ama ben o kadar haksızlığa uğrayınca artık dedim yeter ve yazarların hepsine alem sözlük’ün iç yüzünü anlattım ve mesajlarımı okumuşlar.

O sırada bana mesaj geldi mod’luktan alındın diye. Bende mesaj attım herkese modluktan alındım, yakında uçarım muhtemelen bunları bilin, başınıza gelebileceklere karşı önlem alın diye. Bir kaç kişi mesaj attı n’oldu diye yeni haberleri olan ve onlara tam açıkladım olayı ve atıldım. Banlandım sözlükten hesabım komple uçmuştu.

O sırada bunu gören bir kaç yazar ortalığı velveleye vermiş, zaten modluktan alındığımda nickaltım’da baya bir kargaşa olmuş, tamamen uçunca film kopmuş. Herkes olayları bildiği için birbirleri ile mesaj yoluyla haberdar edilmişler yazarlar.

Yazarlar ne dediler peki bu durumlara? Yazarların yönetim tarafından tehdit edildiklerini doğru mu ?

Yazarlar olaylardan haberdar oldukları için kendi aralarında konuşmaya ve örgütlenmeye başlamışlardı. Mesajları okuyan yönetim ise bu yazarların hepsini zombie yolu ile tehdit etmiş, Yazarlara teyit ettirebilirsiniz, şöyle; eğer mesaj atmaya devam ederseniz sizi de uçuracağız diye. Yani, yazarlar kendi aralarında mesajlaşıyor diye tehdit edildi, düşünebiliyor musunuz.

Olaylar iyice kopunca yazarlar gerçekleri öğrenince ve benim uçurulduğuma tepki verince tepki büyümesin diye yazarlığımın açıldığı haber geldi bana. İnsanlara hayır uçmadı diyebilmek için geri yazar yapmışlar beni. O sırada sözlük 15 dakikalık bir bakıma girmişti, kapalıydı ama ben hiç girmedim uçtuktan sonra muhattap olmadım.

Özelden soran bir kaç arkadaş sordu facebook twitter’dan. Onlara aynen anlattım ve onlar içeride devam etmişler bu muhabbete, onları da tehdit etmişler uçururuz sizi de diye. Bu olaya en çok tepki gösteren ‘secool’ ertesi gün uçuruldu mesela. Bundan sonra olaylar iyice tepki gördü ama secool bir yasal açık yakalayıp dava açacağını söyledi eğer entry’lerini silmezlerse, yazar yapmaları yırtmaları için yetiyordu moderasyonun secool’ u ve yaptılar onunda yazarlığını ben gibi tekrardan koydular sözlüğe.

Tekrar bu olaylar hala konuşuluyormuş ve ‘ anlat_panpa_dinliyorum’a, yönetimle iletişim iyi olan ‘miya’ (baş gammaz ) ile tehdit içerikli üstü kapalı bir şekilde aba altından sopa göstermişler. Bu ve bu tip olaylar sebebiyle kan kaybettiklerini göstermemek için yönetim fake’leri ile bu olaylardan beri deli gibi entry ve başlık kasıyorlar ama kalitesiz ve anlamsız başlıklar olduğu için ilgi görmüyor ve sözlük bu duruma geldi.

Yani diyorsun ki, aylık sözlük sıralamasında yer alabilmek için admin ve moderatörler, sahte hesaplarıyla entry yazıyorlar deli gibi?

Evet, yukarıda nicklerini verdiğim yazarları incelerseniz her şeyi açıkça görebilirsiniz. Sözlük sırf çok entry girilmiş görünsün ve diğer sözlüklerden yukarda olsun diye entry giriliyor. Normalde o sıralamada o kadar yukarıda olmamız hatta sıralamaya  bu usulsüzlüklerle girmemiz bile haksızlıktı, varın gerisini siz düşünün. Dostlarımdan aldığım duyuma göre sözlük yönetimde revizyona gidiyormuş. Umarım bundan sonra eski hataları yapmazlar. Kendilerine sözlük aleminde başarılar diliyorum.

Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

Şunu söyleyebilirim; bir yılı baya bir aşkın süredir Alem Sözlük için hep çalıştım, çabaladım, emek verdim ama ne yazık ki böyle çirkin olaylarla, hem benim hem de bir çok yazarın emeği hiçe sayıldı. Keşke bu olaylar hiç olmasaydı ve sözlüğü daha da büyütebilseydik. Haksızlığa karşı duramam ve bunları bu yüzden anlattım. İçim acıya acıya olsa da.

Bir yerde balık baştan kokar. Bir çok sözlüğün hevesle açılıp yitmesinin sebebi yönetimin tutarsız davranışları olmuştur. Ben bundan sonra Alem Sözlük’te yokum, olmayacağım da ama bunları da anlatmam gerekiyordu. Çünkü bunlar devam ettikçe, insanlar hiçe sayıldıkça haksızlıklar bitmeyecek.

Burada da sizlere söylediğim her cümle benim mesuliyetimdedir ve bana burada söz hakkı tanıdığınız için sizlere teşekkür ederim.

 

 

Hakkında biradetbeyfendi

İstanbul Üniversitesi Sözlük Moderatörü/ Uludağ Sözlük Yetkilisi/ Ekşi, İtü ve envai çeşit sözlük yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir