Salı , 30 Mayıs 2023

Alman Tüketici Bakanı, Facebook’a Sert Çıktı

Almanya’da Federal Tüketici Bakanı Ilse Aigner, facebook’u kişisel bilgileri yeterli derecede korumadığı gerekçesiyle sert şekilde eleştirdi. 

Almanya’da Federal Tüketici Bakanı Ilse Aigner, facebook’u kişisel bilgileri yeterli derecede korumadığı gerekçesiyle sert şekilde eleştirdi. Handelsblatt adlı ekonomi gazetesine konuşan Hırisiyan Sosyal Birlik Partili (CSU) Bakan Aigner, Amerikalı internet şirketinin kullanıcılarının bütün hayat hikayelerini kayıt altına alma isteğini ise ”saçma” olarak değerlendirdi.

Facebook’un söz konusu ”Timeline” adlı özelliği kullanıcıların bütün hayatlarını zaman şeridi şeklinde kayıt altına almalarına imkan sağlıyor. Ancak bu özellik bir kişinin bütün özel hayatını deşifre ettiği için yoğun şekilde eleştiriliyor.

”Son olarak onlardan fotoğraf etiketleme konusunda kişisel bilgilerin korunması konusundaki bazı güvenlik boşluklarını kapatmalarını istedik. Fakat onlar beklenenin tam tersini yaptı.” diyen Bakan, Avrupa Birliği düzeyinde de bu konuda girişimde bulunacaklarını belirtti. Alman Bakan, AB Komisyonu gündemine Ocak sonunda getirmeyi planladıkları ”kişisel bilgilerin güvenliğine” ilişkin yeni yasa tasarısının Amerikalı internet şirketini de bağlayıcı olacağını kaydetti.

Öte yandan Hannover polisi de facebook’u kullanarak suçluları ulaşmak için başlattığı pilot projenin başarılı olduğunu duyurdu. Hannover Polis Sözcüsü Heiko Steiner şimdiye kadar 8 vakanın bu şekilde aydınlatıldığını belirtti. Sözcüye göre son olarak bir öğrencinin ölümü olayının aydınlatılması için facebook’tan yararlanıldı ve önemli bazı delillere ulaşıldı. Emniyet birimleri şimdiye kadar daha çok ölüm, çocuk kaçırma ve trafik suçları gibi alanlarda facebook’tan yararlandı.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir