https://juragankomik.com
Perşembe , 20 Haziran 2024

Amerika İşgal Edildi, Yetiş Ya Yenilmez!

LG’nin sponsorluğunda, güzel bir program sonrası izledik The Avengers’ı. Açıkcası, Tony Stark nam-ı diğer Iron Man olmasaydı Marvel’in süper kahramanlarıyla alakam olmayacaktı. Zamanında tesadüfen izlediğim Iron Man beni süper kahraman hastası yaptı. Belki de Iron Man ile seriye başlamam, daha sonraki kötü filmleri tolere edebildi. Thor olsun, Captain America olsun, hiçbiri Iron Man’i yakalayamamıştı. Neyse, asıl anlatmak istediğim şu: Elinde yağ var, un var, şeker var. Senden helva yapman bekleniyor. Ama sen götürüp bunu bambaşka bir şey yapıyorsun.

Biz bu filmi daha önce görmüştük!

Açıkcası Marvel’in çizgi romanlarını okumamış biriyim. Dediğim gibi seriye Iron Man filmi ile başladım. Bu açıdan yapacağım eleştiriler etkili olmayabilir. ama ortalama bir sinema müdavimi olarak diyorum ki: Yahu biz bu filmi daha önce gördük. Hem de 16 sene önce. Will Smith filan oynamıştı hani. Independence Day. Evet, oradaki senaryoyu al, bir kaç süper kahraman ve ona uygun kurgu ekle, al sana The Avengers.

Dikkat! bu kısım filmi izlemeyenlere iyi gelmeyebilir…

Uyarımızı yaptık. Şimdi gönül rahatlığı ile sayabiliriz eksikleri. Öncelikle senaryonun daha önce işlenmiş olduğundan bahsettim.  Tony Stark ve Hulk dışında, öne çıkan karakter de yok. Özellikle Captain America ve Thor’un, önceki filmlerindeki gibi sönük oldukları aşikar. Black Widow ise “bir kadın karakter koyalım da eksik olmasın” kıvamında olmuş. Tamam, bunlar çizgi romanın bir parçası, belki bu hikaye çizgi romanda da vardı. Ama bu kadar karakterin olduğu bir filmde karakterlerin geçiştirilmiş gibi perdeye yansıması olmamış. zaten bu kadar karakteri 2 küsür saate de sığdıramazsın. Madem böyle bir durum var ortada, o zaman daha özgün bir senaryo ile önümüze geleceksin. uzaylılar New York’u istila ediyor, yakıp yıkıyorlar, paramparça ediyorlar, süper kahramanlar yenilme safhasındalar, hooop, konsey kararı veriyor, nükleer bomba atılıyor, Iron man bu durumu farkediyor, uzaylıları pataklıyorlar, Iron Man nükleer bombayı alıp portaldan gönderiyor, uzayda bomba patlıyor Amerika kurtuluyor. Şimdi bu film Independence day’in hikayesine benzemiyor mu? O filmde de nükleer bomba alınıp düşmanın içine sokuluyordu filan.

Neyse, senaryo dışında filmin pek bir eksiği yok. Hulk çok iyi idare etmiş film. Hakeza Iron Man de öyle. Tony Stark’ın esprileri ve Hulk’ın gücünü kullanış biçimi bizi kahkahaya boğdu. Legolas esprisine gülmeyecek çok az insan vardır mesela.

Bu tip filmlerde hep ABD dünyayı kurtarır, kendi sistemlerini muhafaza ederler filan. Aslında dünyayı kurtarmalı filmler ABD’nin diğer ülkeler üzerine kurduğu bir baskı çeşididir. Mesele uzaylıların New York’u, Washington’u yok etmesi değil. Mesele, ABD’nin bir bilgisayar virüsü bile kullanarak bunları yenmesi. ABD, kendi halkını “yabancılara” karşı koruyabiliyor. Yabancılar nedense abidevi yapılara, devletin büyük binalarına, borsaya saldırırlar. Bu, “yabancılar sizin düzeninize bir tehdittir” demek anlamına geliyor. Bu tip senaryolarda ABD askerleri önce çaresiz kalır, ardından bir kahraman çıkar yabancıları ülkeden kovar. Tarihi galipler yazıyor. Captain America’nın filmin başında Almanya’ya gidip Loki’yle karşılaşması ve Loki’nin etrafındaki insanlara diz çöktürmesine Hitler göndermesi yapması bu bakımdan düşünülmesi gereken bir konu. 2. Dünya savaşı’nı Naziler kazanmış olsaydı bugün Amerika’ya akıl veren Alman askerleri olurdu.

konuyu dağıttık. Filmin teknik özelliklerine de değinmek istiyorum. 3. boyutunun hakkını veren The Avengers, şahane görsel efektleri ile olmuş bir film. Efektler hiç sırıtmıyorlar. Stark kulesi mesela, sanki Empire State’in hemen yanıbaşında bu bina duruyormuş gibi. Hakeza, Stark’ın Jarvis’i ve efektleri, havalanan uçak gemisi, uçaklar, dövüş sahneleri… hepsi başarılı şekilde kotarılmış.

Filme 10 üzerinden 6 veriyorum. İzlemezseniz bir şey kaybetmezsiniz serisinden. Ama Marvel delileri kaçırmamalı.

Filmin Fragmanı:

Hakkında SMH MAKALE

One comment

  1. millet film zevkini kaybetmiş lan mis gibi file 10 üzerinden 6 veriyosun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir