Cuma , 27 Mayıs 2022

Ana Akım Medyanın Twitter Şovalyeleri!

Sosyal medya göz önündeki birçok kişiyi şaşırttı. 

Evet yanlış okumadınız. Gazeteciyi, sanatçıyı, siyasetçiyi, bürokratı aklınıza gelen pekçok isimi, ünlü olan ve ünlü olma yolunda çalışan herkesi alıp kendinden götüren yeni bir yüz haline geldi sosyal medya.

Acı olan şudur ki; ‘sosyal medya’ malesef medya mensuplarını şaşırttı.

Gündeme gelmek isteyen, gündemde olmak isteyen malesef son günlerde Twitter hesabından klavye şovalyeliği yapıyor. Sözüm ona, medya siteleri de bu saçmalıkları haber yapıp, vatandaşa servis ediyor.

Biz Türk Milleti olarak hiçbir zaman yararlı olan bir alanı faydalı olmak adına kullanmadık ve kullanmıyoruz. Kısacası herşeyin suyunu çıkarmaya birebiriz. Ve ustalıkla da çıkarıyoruz.

Sosyal Medya’yı özellikle twitter’i aktif kullanan birisi olarak gözlemlerimi siz okurlarım ile paylaşacağım. Medya patronu değilim, işveren hiç değilim senin ne haddine diye soracak olan okurlarıma ve ismi geçen meslektaşlarıma, sadece Twitter üzerinde yaşanan saçmalıklara gülen ve bu saçmalıkların birilerinin yazması gerektiğine inanan birisi olarak bu yazıyı kaleme alıyorum.

Neyse. Laf kalabalığı yapmadan konuya geleyim.

Twitter hesabımda Türkiye’deki birçok yazarı, gazeteciyi takip ettiğim gibi, uluslararası birçok gazeteciyi ve yazarı da takip ediyorum. Aradaki farkı burada sergilemeye çalışacağım.

Lemonde, BBC, Guardian, The Wall Street Journal, Newsweek, Al Jazeera English TV gibi birçok uluslararası yayın organlarının muhabirlerini, yazarlarını sık sık takibe alır, paylaşımlarından faydalanmaya çalışırım. Paylaşımları ve o mecrayı kullanma üslupları o kadar güzel ve doyurucu ki, onları takip ederken gündeme dair, o ülkenin sorununa veya o ülkede meydana gelen bir olayın analizi dışında bir kavga, seviyesiz bir tweet bulamazsınız. Kendi arkadaşları arasındaki muhabbetler ise saygı çerçevesinde. Yine bunun yanında kendisini takip eden milyonlarca kişiyi ilgilendirmeyen bir konu ile ilgili tek bir tweet yok. Buna ben Sosyal Medya’yı amacına uygun olarak kullanma diyorum. Bunu söylerken, normal sıradan bir vatandaş için değil, kamuoyuna mal olmuş bir gazeteci ve bir yazar için söylüyorum.

Türkiye’ye geleyim…

Zaman gazetesi yazarlarından Ekrem Dumanlı, Bugün gazetesi yazarlarından Nuh Gönültaş, Türkiye gazetesi ylazarlarından Nuh Albayrak, Habertürk yazarlarından Nihal Bengisu Karaca, Habertürk yazarlarından Fatih Altaylı, Radikal gazetesi yazarı Cüneyt Özdemir ve ismini yazamadığım daha doğrusu kişisel olarak takibe almadığım birkaç isim daha eklenebilir ki bu kişiler Türkiye’de twitter’ı kullanma üslup ve paylaşımları ortak akıl ve amacına uygun olduğunu ve diğer ‘ego’ sorunlu medya mensuplarına örnek teşkil edeceği düşüncesindeyim. Bir de parmak şovalyeleri varki onları da yazmadan geçemeyeceğim.

Özellikle, Taraf gazetesi yazarı Mehmet Baransu, Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan Coşkun, Sabah gazetesi Yazarı Nazlı Ilıcak ve buna benzer birçok yazar bu mecranın cılkını çıkarmakla beraber, adeta parmak şovalyeliği yaparak, kendisini takip eden binlerce kişiyi salak yerine koyma mücadelesi içerisindeler. Paylaşımları kişisel, sohbetleri kişisel, kavgalarını dahi kişisel olarak bu mecrada kendilerini takip eden binlerce kişiye duyurma merakı içerisindeler. Onunla da yetinmeyip, kendilerine soru yönelten, kendilerini dikkate alan birçok kişiyi ‘tınlamamakla’ beraber,en ufak bir eleştiride ‘ego’ları tavan yapıp gurur meselesi haline getiriyorlar. Birde üstüne “Beni eleştiren sen misin?” deyip onları ‘unfollow’ ederler.Daha dün gece Taraf Gazetesi Yazarı Emre Uslu ile Sabah Gazetesi Yazarı Sevilay Yükselir‘in akıl almaz kavgası ve hakaret dolu twitleri buna örnek gösterilebilecek taze bir olaydır.Şahsıma böyle birşey yaşamadım ama bu yönde birçok mail aldığım için bu şikayeti paylaşmak istedim. Bana gelen bir ihbar mailinde; bir yazarın Twitter hesabından kendisini takip eden ve muhabbet eden bir bayana çıkma teklifi şurada kalsın, evine dahi davet ettiği bilgisine de vakıfım.

Muhabir ve müdürlere daha gelmedim. O konuya bir girersem, bu yazı uzadıkça uzar ve okumaktan sıkılırsınız. Onun için örnek temsil edecek küçük bir olaydan, Sabah gazetesi İstihbarat Müdürü Abdurrahman Şimşek‘i, Twitter aracılığı ile MİT elemanı ilan eden Mehmet Baransu ve bu twitleri haber değeri görüp servis eden kıymetli medyamızı (Kendi kurumumda dahil olmak üzere)  sorgulamak dışında ne yapılabilir ki…

Başarılı bir gazeteci’yi bir başka gazeteci arkadaşı Twitter aracılığı ile MİT elemanı ilan ediyor, bu tweetler ise haber oluyor, o kişi ise böyle bir saçmalığın kurbanı olmakla beraber, toplumdaki imajı zedeleniyor. Ortada bu iletilere emsal olarak gösterilecek bir belge olmadığı gibi, sadece ‘ego’sunu kendisini takip eden binlerce kişi ile tatmin eden bir parmak şovalyesinin bir meslektaşını mağdur etmekten öteye gidilemiyor.

Durum böyleyken; Sky News ve BBC‘den gazetecilerin Twitter kullanımına kısıtlama getirilmesi olayına şimdi hak veriyorum.

Bu yüzden çoğu tanınanlardan oluşan bazı gazeteciler ve yazarlar ego sorunu yaşayıp bağlı oldukları kurumdan bağımsız olarak nüfuz kazanmaya çalışıyor…

Tıpkı soyunup, çıplak bir fotoğrafını yayınlayıp, günlerce medyaya konu olan magazinciler gibi…

Oysa ki eleştirdiğim bu kişiler, meslektaşlarım olmakla beraber, bu ülkenin aydınları ve akıl hocaları…

Bu saçmalık böyle devam ettiği sürece önümüzdeki günlerde, medya patronları Sky News ve BBC‘yi örnek alıp gazetecilerin Twitter kullanımına kısıtlama getirmeyeceği gibi, onları Twitter ile başbaşa bırakıp, maaşlarına zam ve işlerine son vereceğinden hiç şüphem yok.

Ömer Adıyaman/SonSayfa

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir