Perşembe , 30 Haziran 2022

Android cihazlarınızı 6 Adımda virüslerden korumak

Açık kaynak kodlu olması onlarca markanın cihazının Android işletim sistemini kullanıyor olması ve hatta marketlerden dolup taşan uygulamalar. İşte bunlar bir akıllı cihaz kullanmanıza ve hatta Android kullanmanıza yeterli olacak sebepler, peki cihazınızı korumanız için bilmeniz gereken en önemli ipuçlarından yoksa siz hala haberdar değil misiniz? O zaman işte cihazınızı koruyacak en önemli ipuçları;

1.Resmi Google Play Store’u kullanın

Diğer birçok uygulama da sizlere basit bir şekilde uygulama yükleme seçeneği sunabilir. Fakat kesinlikle ve kesinlikle cihazınıza Resmi Google Play Store uygulaması haricinde hiçbir yerden uygulama yüklemeyin. Nitekim başka bir yeri kullanmanız demek kontrol edilmemiş uygulamanın cihazınıza girmesi anlamına gelebilir.

2. Google Play kullanamıyorsanız Amazon’u deneyin

Eğer cihazınıza göre bir Google Play Store uygulaması bulamıyorsanız gidip oradan buradan bulduğunuz uygulamaları cihazınıza yüklemeyin, bunun yerine Amazon’u tercih ederek uygulama alımı gerçekleştirin.

3.Bilinmeyen kaynaklara güvenmeyin!

Telefonunuzun güvenlik kısmından Bilinmeyen Kaynaklar’a güven veya izin ver seçeneğinin aktif olmadığına emin olun. Zira cihazınızın güvenmediği kaynaklara sizin de güvenmemeniz ve onu risklerden uzak tutmanız gerekir.

4.Korsana hayır demesini bilin

Bugün çıkan bir uygulamayı bile yalnızca dakikalar sonrasında hemen korsan olarak internet dünyasında bulup bunu cihazımıza bir şekilde kurabiliyoruz. Fakat unutmayın ki korsan yazılım mağdurlarının sayısı özellikle çağımızda düşündüğünüzden çok daha fazla

5.Android sürümünüzü güncel tutun

Android sürümlerinde bazen bazı güvenlik açıkları meydana çıkabiliyor, firmalar da bunu kapatıp cihazınızın tekrardan güvenli hale gelebilmesi için güncellemeler yayınlıyor. Bu nedenle daima cihazınızı en güncel sürümde kullanmaya dikkat edin.

6.Herhangi bir güvenlik uygulamasını kullanmayı deneyin

İlla ödeme yapmak zorunda değilseniz, Google Play Store içerisinde sayısız güvenlik firmasının uygulaması mevcut. Bunlardan birini kullanarak telefonunuz için çok daha güvenli bir ortam sağlayabilirsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir