Perşembe , 2 Şubat 2023

Android Root Nedir? Ne İşe Yarar?

Android root nedir? Ne işe yarar? Android kullanıcılarının en çok karşılaştığı kelimelerden birisi roottur. Root genel anlamda süper kullanıcı, yani superuser anlamına gelmektedir. İsim olarak root, Linux işletim sisteminden gelmektedir. Gözlemleyecek olursak zaten Android’de Linux işletim sisteminin bir parçasıdır.

Android’de Root Ne İşe Yarar?

Android bir telefonda root ne işe yarar diye merak ediyorsunuz, root uygulanmış bir telefonda veya tablette, telefonun her türlü ayarına erişim sağlanabilir. Bunun yanı sıra bazı Android uygulamalar root uygulanmış bir telefonda daha çok özellik gösterebilmektedir. Yani root, doğru kullanımda gerekli bir şeydir.

Root’un önemli yanlarından birisi ise kerneldir, Root uygulanmış bir telefonda kernel ayarlarına erişilebilir.  Buda sizlere örnek olarak şu özellikleri kazandırır.

– İşlemcinin voltajını düşürerek daha az pil harcamasını sağlamak
– İşlemciyi overclock ederek daha hızlı çalışmasını sağlamak
– Çipin üzerinde olmasına rağmen kernel’de driver’ı olmadığı için kullanamadığınız 720p HD video kaydı, FM Radio gibi özellikleri kullanabilmek
– Ses seviyelerini çekirdek seviyesinde arttırmak

Kernel ile yapılabilecek pek çok şey vardır. Cihazınızın markası ve sürümüne göre uygun root’u bulup, kurabilirsiniz. Ancak sizleri uyarmam gereken bir konu var. Root, cihazınızın garanti sürecini iptal edebilir. Firmalar sistem ayarları ile oynanmış bir cihazı garanti dışı bırakma yetkisine sahiptir. Ancak içinizi rahatlatmam gerekirse root kaldırılabilir bir şeydir. Yine de dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Hakkında Mert Usluer

Sosyal medya, teknoloji ve bir çok konuda yazar. "sosyalmedyahaber.com"

One comment

  1. Root islemi o kadar guzel bi islem ki bize super user olma hakki taniyor ornegin kendi rom ile yukle gelen telefonlarda romu degistirmek icin cok ise yariyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir