https://juragankomik.com
Çarşamba , 24 Nisan 2024

Animasyon Videolar Dijital Pazarlama Sektörünün Yeni Trendi Olacak

Gün geçtikçe dijital platformlarda artan hızlı bilgi akışı, markalar açısından baktığımızda, hedef kitlelerine ulaşma yolundaki büyük engellerden biri olarak görünmekte.

İnternet kullanıcıları açısından ise bu durum incelendiğinde, daha evvel Facebook ve Twitter’da çoğunlukla vakit geçirilirken, bugün o ağırlık yerini Instagram ve Youtube gibi görsel ve video ağırlıklı sosyal ağlara bırakıyor.

Türkler neden görsel ve video ağırlıklı sitelerde vakit geçiriyor?

Bunun sebebi ise basit; insanların geçmişe göre daha az zamanları ve daha kısıtlı dikkatleri var. Dolayısı ile okumak yerine izlemeyi tercih ediyorlar. Böylelikle vakitlerini daha eğlenceli ve daha anlaşılır biçimde idare edebiliyorlar.

Comscore verilerine göre Avrupa’da en çok video izlenen ülke Türkiye. Yine aynı araştırmaya göre, 1 dakikadan daha az süreli videoların izlenme oranı %34.7 olarak 1. sırada yer alıyor.

Akıllı telefonların kullanım oranı da gittikçe artıyor ve bu, mobil mecrada da video izlenme oranlarını hızlı bir şekilde arttırıyor. Yine aynı araştırma şirketinin verilerine göre 2013’ün ilk çeyreğinde mobil video izleme oranında %19’luk bir artış görülmüş.

Türkiye’nin İLK Animasyon Video Ajansını kurdular!

Bu durumu markalar açısından fırsata çevirmek isteyen Magnet20 Sosyal Platform Ajansı kurucuları Türkiye’nin ilk animasyon video ajansı olarak hizmet verecek markası Storybased’i hayata geçirdiler.

Storybased Animasyon Video Ajansı, müşterilerinin ürün ve hizmetlerini, iş modellerini ve mobil uygulamalarını kısa, anlaşılır ve eğlenceli şekilde anlatabilecekleri animasyon video konseptleri üretiyor. Bunun yanında firma özelinde de vaka analizi çalışmaları yaparak özel animasyon video çözümleri üretip hedef kitleye özel reklam çalışmaları üzerinde de çalışmalar yapmakta.

 Şirketler neden Animasyon Video reklamlarını tercih ediyor?

Yapılan araştırmalarda; reklamlarda hareketli öge kullanımının tüketicinin dikkat dağınıklığının önüne geçtiğini ve marka ile tüketiciyi daha kolay bir şekilde buluşturduğunu göstermekte. Buradan yola çıkarak, enformasyonun bol olduğu dijital platformlarda video ile yapılan iletişim ve pazarlama faaliyetlerinin markalar açısından büyük bir katma değer sağlayacağı söylenebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da; videolarda kullanılan animasyon tekniğinin gerçek görüntüye oranla nasıl bir fayda sağladığı? Uzmanların bu konudaki yaklaşımı net.

 

 

“Gerçek kusurludur”

Animasyon videolar ile gerçek görüntüdeki algı kaybı potansiyellerinin önüne geçilebiliyor. Bu şekilde, izleyici yalnızca göstermek istenilene odaklanabiliyor.

Bunun yanında; animasyonun sağladığı standardın dışında, şık ve eğlenceli bir iletişim dili , tüketicileri etkilemekte işi kolaylaştırıyor.

Animasyon video üretimindeki tüm süreçleri dedike bir ekiple sürdürdüklerini ifade eden Storybased Animasyon Video Ajansı Kreatif Direktörü Emir Alan “Video üretim sürecimizden önce markayı ve ihtiyaçlarını keşfediyoruz, sonrasında  sırasıyla senaryo, görsel konsept ve montaj üzerine çalışıyor ve nihayetinde işi teslim ediyoruz” dedi.

Video üretmek kadar izletebilmenin de bu işin önemli bir parçası olduğunu belirten Storybased Animasyon Video Ajansı Kurucu Ortağı Ömer Faruk İnanöz “Video üretirken paylaşılabilirlik dinamiklerini es geçmemek gerekiyor. Bunun yanında, Magnet20’nin uzmanlık alanı olan sosyal medya reklam modelleri tecrübemizle de, videoları Facebook, Youtube ve Linkedin gibi sosyal ağlardaki niş reklam modellerini kullanarak ilgili hedef kitleye ulaştırabileceğimiz özel reklam paketlerini de müşterilerimizin talepleri doğrultusunda hazırladık.” diye konuştu.

Storybased, bugüne kadar birçok sektör lideri markaya 40’ın üzerinde animasyon video hazırlayıp, bu yolda önemli mesafe katetmiştir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir