Pazartesi , 5 Aralık 2022

Antalya’da gezilecek görülecek yerler…

 Yivli minare; antalya’nın sembolü haline gelen yivli minare antalya’da ki ilk islam yapısı eserdir, 1.alaaddin keykubat zamanında 1219-1236 yıllarında yapılmıştır. Tuğladan yapılan gövdesi 8 yarım silindirden meydana gelmiştir, antalya’nın kalekapısı mevkiindedir. Yanında ki cami 1372 yılında hamitoğulları zamanında tavası balaban adında ki mimar tarafından yapılmıştır, yivli minare uzun yıllar etnoğrafya müzesi olarak kullanılmış ve 1976 yılı aralık ayından itibaren cami olarak ibadete açılmıştır.

Manavgat şelalesi;antalya şelaleleri ile ün yapmış 1 vilayettir, bunlardan birisi dünyaca ünlü manavgat şelalesidir. Akdağ’ın eteklerinden çıkmaktadır, derinliği yer yer 2-7 metre arasında değişmektedir. Uzunluğu 79 km.dir, saniyede ortalama olarak 155.5 m3 su akıtmaktadır. Suyu ile ulaşım yapılabilmektedir, manavgat ırmağı-koru ırmağı-söğüt ırmağı-gebece ırmağı-aygır ırmağı-üç ırmak-ormana ırmağı-şahap ırmağı suları antalyada elit bayan ilanları ile beslenmektedir.

Antalya’da bulunan milli parklar;termessos milli parkı-olimpos beydağları sahil milli parkı-köprülü kanyon milli parkı.

Antalya’nın plajları;

konya altı plajı-lara plajı-karpuzkaldıran plajı.

Diğer gezilecek görülecek yerler;

ahi yusuf türbesi-karatay camii-antalya mevlevihanesi-büyük cami-alanya kız kulesi-alaaddin camii-bizans kilisesi-kale camii-akşebe türbesi-bedesten-damlataş mağarası-aspendos (bellas)-side-perge-termessos açık hava tiyatroları-ksantos harabeleri-

Düden şelalesi;kırkgözlerde ki pınarlardan doğar, antalya’ya 8 km. Uzaklıkta 40 metre yükseklikten denize dökülür. Uzunluğu yaklaşık olarak 24 km.dir, suyu elektrik enerjisi üretiminde ve sulamada kullanılır. Düden şelalesi dünyanın en güzel şelalerinden birisidir, fotoğraf makinası olan turistler sık sık bu şelalenin fotoğrafını çekerler.

Antalya’nın yaylaları;

teke yaylası-gömbe yaylası-feslikan yaylası-karçukuru yaylası-gödeme yaylası-enis yaylası-cembös yaylası-tokat yaylası.

Antalya’da ki av hayvanları;

yaban domuzu-ayı-kurt-sırtlan-yaban keçisi-geyik-sansar-kunduz-sincap-yaban ördeği-yaban güvercini-karatavuk.

Antalya’da avlanabilecek balık türleri;

trata-ağ-baragadi-mendik-gobez-grida-barbun-palamut-kolyoz-alabalık.

Antalya’da ki hediyelik eşyalar;

yün-kıl-çuval-kilim-çul-halı-seccade-heybe-torba-ipek kumaş-eşarp-oyalı yazma-işli gömlek-reçel çeşitleri-muz.

Antalya’da bulunan tarihi ve turistik mağaralar…

Karain mağarası;antalya’nın 30 km. Kuzey batısındadır, antalya-burdur karayolu’ndan 5 km. Uzaklıkta bulunan yağca köyü sınırları içindedir. Deniz seviyesi’nden 450 metre yüksekliktedir, buradan elde edilen eserler antalya müzesi ile mağaranın hemen yanında bulunan karain müzesi’nde sergilenmektedir.

Kocain mağarası;antalya’nın 45 km. Kuzeyindedi……r, antalya-burdur karayolu üzerinde bulunan camili köy ve ahırtaş köyü üzerinden ulaşılabilir. Giriş ağzının genişliği 35×70 metredir, içinde 50-60 metre yüksekliğinde sütunlar yer almaktadır. Romalılardan kalma su sarnıcı, mağara içinde yer alan bir başka eserdir.

Konakaltı mağarası;antalya’da bulunan atatürk park’ının denize inen falezli kıyısındadır, karadan ulaşımı olmayan mağaraya denizden girilebilmektedir. 60 metre uzunluğundadır, giriş kısmı deniz seviyesinden 3 metre daha yüksektir.

Geyik bayırı mağarası;antalya’ya 25 km. Uzaklıktadır, antalya’nın batısında yer alan çakırlar köyü üzerinden bu mağaraya ulaşmak mümkündür. Mağara geyik bayırı köyü’ne 5 dakika uzaklıktadır, 120 metre uzunluğunda ki mağara yaz aylarında kuru bir zemine sahiptir. Kış aylarında ise zeminini su basmaktadır, mağaranın en derin yeri ise 6.5 metredir.

Küçük dipsiz mağaras…ı;antalya’da 661 metre yüksekliğinde ki alakaya tepesi’nin güney yamacındadır, 74 metre uzunluğundadır. En derin yeri 27.5 metredir, dar bir girişten sonra 25 c’lik bir eğimle kuzey batı yönüne doğru uzanmaktadır. Mağaranın içinde travertenler-sarkıtlar ve dikitler mevcuttur, sonlarına doğru bunların arttığı görülmektedir.

Papaz kayası mağarası;antalya’da şehir kulubünün arka bahçesi’nden denize inen merdivenlerin kenarındadır, denize inen traverten basamağı’nın orta yerinde. Ve denizden 20 metre yüksekliktedir. Toplam uzunluğu 149 metredir, tavandan düşen kaya bloklarla birlikte mağara içi engebeli-inişli-çıkışlıdır. Sarkıt ve dikiti çok değildir, içinde hava akımı da yoktur. Mağara 40 metre yüksekliğinde ki kıyı falezlerinin, altında bulunmaktadır.

Hakkında kerimozbekler

1.11.1951 AYDIN DOĞUMLU, EMEKLİ GAZETECİ-YAZAR-ŞAİR.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir