Apple’ın Ipad’una Karşılık Türk Izec

Sakarya’da bir klima fabrikasının ar-ge bölümünde çalışan elektrik-elektronik mühendisi Ufuk Tezcan merak üzerine Apple’ın Ipod’unu parçalayıp, incelektiden sonra kendi tablet bilgisayarını üretti.

Kısa süren Ar-Ge sürecinin ardından anakartı, yazılımı ve dizaynı kendisine ait olan bir tablet bilgisayar geliştiren Tezcan, seri üretime geçmek için KOSGEB’ten 500 bin liralık Ar-Ge inovasyon desteği aldı.

Gerisini Tezcan’ın ağzından aktaralım:

Tabletin içinde ne var ne yok derken bu işe girdik açıkçası. ‘Netbook’u tablete çevirebilir miyiz?’ diye çalıştık. Toplama parçalarla tablet bilgisayar geliştirdim. İlk ürünü piyasadan aldığımız parçalarla yaptım. Bu ürünü maltepe escort de belirli fiyatlarla satmaya başladık. Daha sonra yazılımı, plastik aksamı, anakartı ve dizaynı bana ait olan bir tablet bilgisayar geliştirdim. İşlemci, sanal bellek, harddisk, kamera ve dokunmatik ekranı ise belirli üreticilerden temin ettik.

Türkiye’deki bilgisayar üreticilerinin hazır parçalarla bilgisayar ürettiklerini iddia eden ve bu nedenle de tablet bilgisayar sektörüne girmediklerini öne süren Tezcan, geliştirdiği tablet bilgisayarını işletim sistemi ayağında Android türevi bir yazılıma yer verdiğini söylerken devamında şunları ifade ediyor:

Android sistem bilgisayar mantığını çökertti ve yeni bir mantık oluşturdu. ‘Sabit disk oradan, işlemci şuradan’ şeklindeki tekelleri kırdı. O yüzden de fiyatı dörtte biri fiyatına geliyor. Bilinen yazılımın ürününü aldığınızda 4 katı fiyatına alıyorsunuz.

Anakartı İstanbul’da, plastik aksamı ise Sakarya’da ürettirdiklerini belirten Tezcan, Adapazarı’ndaki tesiste ürünlerin montajını, yazılım yüklemelerini ve testlerini yaptıklarını söylüyor. Piyasadaki muadil bir ürünün fiyatının 700 maltepeozel.com lira iken, kendi tabletlerinin 7 inç’lik versiyonunun 200 ila 400 lira arasında fiyata sahip olduğunu ifade eden Tezcan, tabletlerini tüketicinin talebine göre de farklı özelliklerle tasarlayabildiklerini vurguluyor.

 

Izec’in teknik özellikleri şöyle:

  • 800MHz işlemci
  • 7 ve 10-inç’lik ekran büyüklüğüne sahip çoklu dokunmatik ekran (Güney Kore’den temin ediyormuş)
  • 8 GB hafıza
  • 2 MP kamera
  • Wi-Fi bağlantısı; navigasyon desteği
  • 2 USB ve 1HDMI yuvası
  • Kulaklık, mikrofon girişi
  • 8 saate kadar batarya süresi (Çin’den alınıyor)

Tabletine, yer çekimini ilk fark eden bilim insanı Isaac Newton’un adından esinlenerek “Izec” ismini veren Tezcan, piyasadaki benzerlerinin yarı fiyatına sattığı ürünlerle aylık 700 adetlik üretim kapasitesine ulaştığını söylerken,  üretimi daha da geliştirmek için KOSGEB’ten 1 milyon liralık kredi beklediğini ifade ediyor.

 

Hakkında İsmail Çakır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir