Cumartesi , 26 Kasım 2022

Apple Neden Altın Rengini Seviyor

Apple’ın CEO’su Tim Cook sıklıkla şirketi ile birlikte yeşil kampanyaları destekliyor ve sosyal sorumluluk ile duyarlılık projelerinde rol sahibi olmaya çalışıyor. Tabii diğer yandan bir de madalyonun ters yüzü görünüyor. Gerçeğe baktığımızda ise aslında Apple gerçekten insanlara yeşili ve sosyal sorumluluğu hissettirmiyor. Apple ürünleri daha çok keskinliği ve altını ön plana çıkarıyor. Apple’ın altın rengine karşı duyduğu ilginin temellerini bizler iPhone 5S modeli ile görme şansına sahip olduk. Belkide sadece bir kereye mahsustur diye düşündüğümüz bu altın rengi modası daha sonrasında ise altın rengi iPad ve altın rengi Macbook ile devam etti.

Aslında tüm bu renk sevdasının altında yatan tek ve temiz bir mesaj arayacaksak eğer bu mesaj hiç kuşkusuz “lüks” olacaktır. İyi de lüks için bir anda 80’lerin modasına dönmek ve altınlarımızı göstermemiz artık günümüzde biraz abez bir durum değil miydi? Peki, neden Apple için siyah ve beyaz gibi asıl renkler en temel ürün renkleri iken bir anda ortaya bu altın rengi peyda oldu? İlk iPhone 5S altın rengi ile Birleşmiş Milletlerde ön siparişe açıldığında kısa bir süre sonra yok satmayı başardı ve ilk stoklar anında tüketilerek ön siparişler tükendi. Bunun altında yatan gizli bir neden mi var? Yoksa başarı altın renginde mi yatıyor?

Renkler Açısından Apple’ın Kısa Tarihi

Altın renginin ortaya çıkmasından önceki yıllarda Apple ürünlerinde genellikle sürekli bir tek düzelik hakimdi. Diğer markalar rengarenk ürünler üretme konusunda üstün bir çaba sarf ederken Apple’ın renk skalasında sadece üç farklı renk bulunuyordu. Bunlardan bir kısmını yani siyah ve beyazı iPhone ve iPad’lerde kullanan Apple, gümüş rengini ise MacBook’da kullanıyordu. Çoklu renk seçeneklerini ise Apple, iPhone 5C, bazı iPod modelleri ve bazı iMac modelleri içerisinde kullanmıştı.

Hepimizin hatırladığı gibi iPhone 5S’in altın rengi ile de çıkış yapacağını öğrendiğimizde yıl 2013’dü Birçok kişi Apple’ın dosdoğru skalasından şaşmış olması ve bunun yanı sıra bu rengin altın rengi olmasını yadırgayarak şaşırmıştı. Resmi olarak iPhone 5S’in renk seçenekleri arasında altın renginin olduğu söylenen kadar hatta birçok kişi bu haberlerin asılsız olduğuna inanmıştı. Sonuç olarak ise Apple gerçekten de iPhone 5S ile birlikte altın rengini kullanıcılarına sunmuştu.

Çok değil, hemen sonra 2014 yılında Apple altın rengi üzerinde çalışmalarını biraz daha yoğunlaştırmaya başladı. Bu sefer iPad Air 2 ve iPad Mini 3 gibi modellerde de altın rengi ve uzay grisi renk seçenekleri görmüştük. İlerleyen zamanlarda ise ortaya şu şekilde bir pencere çıkmaya başlamıştı;

iPod Shuffle modeli 49 Dolardan satılıyor ve 8 renk seçeneğine sahip.

iPod Touch 199 Dolardan satılıyor ve 6 renk seçeneğine sahip

iPhone 5C 5 renk seçeneğine sahip ve en ucuz iPhone modeli olmasına rağmen fiyatı yine de yüksekti.

Sonuç olarak Apple’ın renk skalası daraldıkça ürünlerin fiyatı daha da çok artıyordu.

Apple tam olarak renklerinin felsefesinin ne olduğuna dair bir açıklama elbette getirmedi fakat geldiğimiz bu noktada ortaya şöyle bir durum çıkıyordu. “Gerçekten Apple ürünleri hakkında ciddiysen, şurada yer alan gümüş, gri veya altın modellerinden birini al. Bunları çok pahalı buluyorsan o halde şu diğer köşede yer alan ucuz ve meyve rengi olan Apple ürünlerinden bir tane al.”

Gerçeğe bakacak olursak eğer Apple artık, kendini ve ürünlerini sadece birer ürün olarak görmüyor. Aynı zamanda da bu ürünlerini lükse hitap eden ürünler olarak göstermek istiyor. Özellikle çıkan Apple Watch modellerinin lüks modellerinin olmasının nedeni de yine budur. İlerleyen zamanlarda hatta öyle umulur ki altın rengi iPhone’lar değil bizzat altın kaplama iPhone’lar ile karşı karşıya kalacağız. Lüks markasından herkesin bir koltuk kapmaya çalıştığı bir marka haline dönüşen Apple’ın altın iPhone’unun da yine ilk tükenecek rengi olması bizleri gerçekten de hiç şaşırtmayacaktır.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir