Cuma , 9 Aralık 2022

Apple Türkçe Siri İçin Çalışıyor

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül, Apple’ın CEO’su Tim Cook’u bugün Ankara Çankaya Köşkünde kabul etti ve ağırladı.

Önemli gelişmelerin yaşandığı bu görüşmede hem eğitimsel hemde şirketsel açıdan büyük önem arz eden konuşmalar yaşandı. Türkiye’de yaşayan biz gençlerin dinamik ve sağlam bir potansiyele sahip olduğumuzdan bahseden Gül Apple’ın Türkiye için Ar-Ge çalışmalarına daha fazla yatırım yapmaları isteğinde bulundu. Bundan 2 yıl önce Abdullah Gül Kalifornia’da Apple’a bir ziyarette bulunmuş ve Türkçe klavye konusunu gündeme getirerek bu sorunun çözülmesi isteğinde bulunmuştu ve Apple bu sorunu çözüme kavuşturmuştu buna karşılık Gül, Tim Cook’a teşekkür etmeyi unutmadı.
Bunun yanında son zamanlarda yapımı halen daha devam etmekte olan Zincirlikuyu Zorlu Center AVM’de açılacak olan Apple Store mağazası için kesin ağızdan ilk bilgide gelmiş oldu.

Tim Cook İstanbul’da açacakları Apple store’u Nisan ayında açacaklarını ve bu zamana kadar yapılan Apple mağazalarının eşi benzeri olmayan bir yapıya sahip olacağını dile getirdi. Zaten bu bilgiler gelmeden önce tasarımının ünlü bir mimar tarafından yapıldığı ve çok büyük bir mağaza olacağı da söyleniyordu.

Yapılan görüşmede Tim Cook Türkiye için daha çok fazla iş birliği yapmayı ve satışını yaptıkları iPhone ve iPad’lerin ucuzlayacağını, Siri uygulamasının Türkçe dil desteğinin olması için çalıştıklarını ve Nisan ayında İstanbul’da açacakları Apple Store’un mükemmel bir tasarıma sahip olup eşi benzerinin olmayacağının altını çizerek vurguladı.

Bugün yaşanan bu olaydan çıkaracak şeyler şunlar olsa gerek; Apple Türkiye’da şuan var olduğu konumdan dahada yüksekte yer almayı istiyor. Her alanda çalışmalarının olduğunu inkar etmeyen Apple eğitim, teknoloji ve kullanıcı deneyimini kendine ilke edinerek çıktığı bu yolda yapılan bu görüşmeden edinilen bilgiler ışığında önemli olaylara imza atacak nitelikte değerler taşıyor.

Yine bahsedilen ucuz iPhone ve iPad eğer gerekli prosedürler yapıldıktan sonra uygulanırsa bu hem Apple için hemde biz Türk insanları için vazgeçilmez bir nitelik kazanır. Şuanda iPhone özellikle öyle ama bu cihazın ucuz olması iPhone satış rakamlarında Türkiye’nin rolünü ileri derecede etkileyecektir. Farklı şekilde çalışmalarına devam eden Apple’ın ileri ki zamanlarda hem kendisi için hemde Türkiye için çok daha özel ve güzel çalışmalara imza atacağından şahsen şüphem yok, önemli mecralarla beraber iş birliği yapıp ülke ekonomisine de katkı sağlayacaktır.

Hakkında Murat Uz

Ağırlıklı Olarak Teknolojik İçerik Ve Fotoğrafa İlgisi Bulunan Yazar, Mobil Cihazlar, PC'ler Ve Teknoloji Lansmanlarını Sıkı Bir Şekilde Takip Etmekte, Teknolojinin Farklı Mecralarında Haber Ve Makaleler Yazmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir