Pazar , 3 Temmuz 2022

Arama Motoru Reklamcılığında Anahtar Kelime Optimizasyonu

Arama motoru reklamcılığında anahtar kelime belirlerken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur verimliliktir. En çok tıklanan değil, size en çok geridönüş (conversion) getiren anahtar kelimelere odaklanmak altın kuraldır.

Tek ve jenerik kelimeler yerine iki veya daha fazla kelimeden oluşan anahtar kelimelerin satışa çok daha yakın olduğu çoğu zaman geçerli bir kualdır. Üstelik, bu aramaların tıklama başına maliyetleri de genellikle jenerik kelimelere oranla daha düşük olup, gösterim başına tıklanma (CTR) oranları daha yüksektir. Örneğin “giyim” kelimesi bir aylık süre zarfında Türkiye’de toplam 2.240.000 kez aratılırken, bu anahtar kelimedeki yüksek rakabet nedeniyle yüksek maliyet ve düşük geridönüş çoğu zaman kaçınılmaz olmaktadır. Ancak “damat giyim” anahtar kelimesinin bir aylık süre zarfında Türkiye’de 1.900 kez aratıldığını görebiliyoruz. Bu kelimeye odaklanan bir e-ticaret sitesi, düşük maliyet ile çok daha yüksek geridönüş alabilmektedir. Burada, reklamlardaki anahtar kelimelerin, reklam metinlerinin, reklama tıklandığında gönderilen sonuç sayfasının (landing page) ve sonuç sayfası içerisindeki ürünlerin bir bütünlük içerisinde olması, başarılı bir sonuç elde etmenizi sağlayacaktır. Bu dört değişkenden herhangi birindeki eksiklik, ziyaretçilerin aradığını bulamamasına veya yanlış ürüne yönlenmesine neden olabilir. Bu durumda düşük geridönüş kaçınılmaz olacaktır.

Hangi anahtar kelimenin ne kadar aratıldığını bilmek, doğru bir Google Adwords kampanyası stratejisi kurgulamanızı sağlar. Bunun için Google Adwords Keyword Tool’u mutlaka kullanmanızı tavsiye ederim. Bu tool, reklam metinlerinizi belirlerken de size yardımcı olacaktır. Reklam metinlerinde (özellikle head kısmında) aratılan kelimenin geçiyor olması, o kelimenin ilgili aramalarda kalın karakterle görünmesine neden olarak daha çok tıklanmasını sağlar.

Google Adwords reklam gruplarınızı oluştururken, reklam grupları ve reklamların tabana yayılması önemlidir. Çok sayıda anahtar kelimeyi tek bir reklam grubuna bağlamak çoğunlukla başarılı sonuç almanızı engelleyecektir. Önemli olan, geridönüşü yüksek olan anahtar kelimelere odaklanmak ve bu kelimelerle yapılan aramalarda ilgili bir reklama yönlendirme yapmaktır.

Anahtar kelime optimizasyonunda ölçümlemesi en zor kısım hiç kuşkusuz geridönüşü doğru tespit etmektir. Bu noktada, reklamlarda vereceğiniz linkler büyük önem taşımaktadır. Standart bir link vermektense, UTM kaynak kodu ile vereceğiniz linkler, sizin Google Analytics’ten satışları veya aldığınız trafiğin kalitesini kolayca ölçümlemenizi sağlar. UTM kaynak kodu belirlerken, Google’ın “UTM Builder” tool’unu kullanabilirsiniz.

Google reklamlarına vereceğiniz UTM kodlu linkler ve satış sonuç sayfanıza ekleyeceğiniz “event tracking” kodları ile, doğru ölçümleme ve doğru optimizasyon yapmanız mümkün hale gelecektir.

Arama motoru reklamcılığında (SEM) olduğu gibi, arama motoru optimizasyonunda (SEO) da az sayıda çok aratılan anahtar kelimeye odaklanmaktansa, çok sayıda ama daha az aratılan anahtar kelimelere odaklanmak ve bu anahtar kelimelere birebir karşılık gelecek ürünleri müşterilerinize sunmak çoğunlukla en doğru olan stratejidir.

Hakkında Onur Yılmaz

1982 yılında İstanbul'da doğdu. Yeditepe Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Amerika’da PCBM (Professional Certificate of Business Administration) eğitimini tamamladı. 2003 yılından bu yana çeşitli internet projelerinde aktif olarak yer aldı. Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya alanındaki çalışmalarına Hürriyet İnternet Grubu’nda devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir