Salı , 28 Kasım 2023

Arap Baharı Ve Türkiye

Haber5.com Genel Yayın Yönetmeni Gülizar Sönmez’le Arap Baharı hakkında konuştuk.
– Türkiye’de de bir Arap Baharı yaşanır mı?
Ortadoğu’da diktatörlükler altında, yıllardır süregelen korkudan sinmiş pasifliği üzerlerinden atmanın mücadelesi, halkın arayışı olarak başlayan Arap Baharı bu nokta ile bizde görülmesi, bir ayaklanmaya gidilmesi söz konusu olmaz. Sahip olduğumuz demokrasi mükemmel olmada de, aksaklıklar yaşansa da imaj bağlamında bu tür ayaklanmaların yaşanacağı bir ortam yok.
Ama Ortadoğu’da bir halk ayaklanması olarak başlayan sonrasında dış güçlerin katılımı ile Arap Baharının çehresinin değişmesi ile yaşananlar farklılaşmıştır. Yıkılan diktatörler ve rejimleri -devrilmeyi hak etmiş olsalar da- onların yıkılması ile gelen bir bahar gözükmemektedir. Filistin’e hala Mısır’ın kapıları kapalı, Libya hala Fransa ile petrol anlaşmaları imzalamış durumdadır.
“Türkiye’de böyle bir dış güçler senaryosu oynanabilir mi?” diye soracaksanız. 28 Şubat sürecinde kurgulanan senaryoların inandığımız günler böyle bir etkinin altına girebileceğimizi göstermektedir. Gerçek dediğimiz gerçek kamuoyunu ikna edildiği şey olarak tanımlanmakta artık. Bunun gerektiği halka inandırılabilindiği sürece Türkiye için de böyle bir ihtimal hep var. Bizde de şartlar olgunlaştırılarak kimi iç unsurlar harekete geçirilip ardından uluslararası baskı devreye sokulabilir. Bu kötümser senaryonun Türkiye’de olmaması için bir sebep yok, bu sadece batılıların ne istediğine ve o bahsettiğimiz iç unsurların harekete geçip geçmemesine bağlı ve tabii ki halkımızın sağduyusu bunu engellemede en büyük destek
– Türkiye bu rüzgârın neresinde?
– Türkiye bölgesel bir güç, Arap Baharı’nı yaşayan ülkelerinin örnek alabileceği bir konumunda. Bölge halklarına Batılılardan daha samimi bir model. Ve Suriye’ye kapıları açmamızla görüldüğü üzere sığınacakları bir komşu.
–  Bu tür hareketler Türkiye’de halktan destek buluyor mu?

– Halkımızın “insani” konularda duyarlılığı çok yüksek.
– Bahar devrimlerinde belirleyici unsur kimdir?
– Bahar devrimlerinde sonuçlardan yola çıkarsak belirleyici unsur dış güçler olarak gözükmekte.  Medya, eşik bekçileri olarak sayabileceğimiz medya, yazarlar ve din adamları kullanılmakta.
Gülizar Sönmez’e teşekkür ederiz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir