Perşembe , 2 Şubat 2023

Arap Baharı Ve Türkiye

Geçtiğimiz ay İnteraktif sözlüklerin ve sosyal medyanın aykırı, ezber bozan ismi Holysin’le (İsmail Hakkı Şengül’le) Sosyal Medya üzerinden yaşananları değerlendirmiştik. Bu ay ise  İHL Sözlük’ün moderatörlerinden Dilefgar (Sedat Tulumdaş)’la konuştuk…

ÖB- Arap baharı ve Türkiye?

Sedat Tulumdaş- Türkiye Arap Baharı’nın yaşanmasında etkin rol oynamış mıdır burası muamma. Ama bir gerçek var ki Arap Baharı halkın kendi ayaklanmasının neticesinde oluşan bir hareket değil, dış destekli geçiş sürecidir. Türkiye’nin de yıllardır model ülke olarak aktif rol aldığı/almak istediği Büyük Ortadoğu Projesi’nin bir ayağıdır Arap Baharı süreci. Saddam Hüseyin’in devrilmesinden yola çıkarak Ortadoğu’da devletinin başında olan bir diktatör kalmayıncaya kadar halk ayaklanmasını körükleyen gösteriler yapılmasını sağlayan ve bunu kallavi medya patronlarının özgürlük temalı yayınlarıyla daha da güçlü hale getiren bir projenin adıdır Arap Baharı. ABD kaynaklı bu ayaklanmalarda, Türkiye’nin de aktif rol almasını dileyen batılı emperyal yönetimler Recep Tayyip Erdoğan’a “laiklikten korkmayın” çağrısını yaptırmadan evvel, Tunus geçici yönetimi “biz anayasamızı şeriat hükümlerine göre şekillendireceğiz” açıklamasını yapmıştı. Bu iki ifadenin de kendi iradelerince yapılmadığı aşikardı. Müslüman ülkelere  demokrasi getirmek vaadiyle, vaktiyle başlarına bela ettikleri diktatörleri vazifeleri bitince alaşağı edip ve bunu “kurtarıcı” gibi görünerek yapmaları.. Ardından şeriat ile demokrasi karılaştırması yaptırarak “model ülkeniz laikliği benimsemiş, şeriat öcüdür” anlayışını yerleştirmeye çalışmaları.. Türkiye işte bu oyunun tam da göbeğinde aslında.

ÖB- Türkiye’de de bir Arap Baharı gibi bir süreç yaşanır mı?

ST- Arap Baharı’nın yaşandığı ülkelere göz atınca hepsinde birer diktatör olarak lanse edilen lider olduğunu görebiliriz. Türkiye’de ise seçimle göreve gelen, kör-topal da olsa demokratik bir yönetim mevcut. Bu ülkeden solcusu, sağcısı, İslamcısı, kemalisti.. hepsi Amerikan karşıtlığında, Antisemitizm ortak paydasında buluşuyor. Eğer bu tür bir hareket olacaksa bunu destekleyen batılı güçler, arap ülkelerinde olduğu gibi aşikar bir şekilde yapamayacaklarının farkındalar. Türkiye, yılardan beri özlediği ekonomik ve demokratik havayı yakaladı aslında. Her ne kadar ülkedeki her şeye muhalif, ayrılıkçı küçük bir kesim, toplumu kendi istikametlerinde yönlendirmeye çalışmakta ise de siyasi iktidarın istikrarlı bir şekilde 3.seçim zaferi dahi bu ayrılıkçı kesimin ne kadar başarısız olduğunu belli ediyor. Şu durumda Türkiye’de Arap Baharı benzeri bir hareketin yaşanması güç. Eğer olay, Kürt-Türk meselesine indirgenirse, gene İslam altyapısında birleşip ayrılık ya da bölünme gibi bir hadisenin önüne geçileceğini düşünüyorum. Toplumun ortak paydası ne ise, onun üzerinden siyaset yapmak değil de o ortak paydayı kullanarak birleştirici olmak gerek. Şu anki hükümet bunu gayet iyi yapıyor ve Türkiye’de böyle bir hareketin yaşanacağını sanmıyorum.

ÖB- Türkiye bu rüzgarın neresinde?

Sedat Tulumdaş- Başta da belirttiğim gibi, Türkiye, bu hareketi körükleyenler tarafından en azından model ülke sıfatıyla yönlendirici olarak aktif rol verilmek istenen ülke durumunda. Zaten Recep Tayyip Erdoğan’a yaptırılan “laiklikten korkmayın” çağrısı da bunun bir kanıtı. Son olarak Türkiye’nin henüz Arap Baharı’ndan nasibini almamış Suriye’ye savaş adı altında sokulmak istenmesi de daha da aktif rol almasını dileyenlerin olduğunu gösteriyor.

ÖB- Bu tür hareketler Türkiye’de halktan destek buluyor mu?

Sedat Tulumdaş- Arap Baharı veya nevi hareketler Türkiye’de birçok radikal kesimden olumlu tepki alıyor, orası kesin. Bu olaya şu açıdan bakıyorum ben; İsmet Özel’in şöyle bir ifadesi var:

Mesela türkiye’de albay muammer kaddafi’nin iktidarını kaybetmesinin iyi bir şey olduğunu düşünen insanlar var ve bu insanların herhalde birçoğu da burada. Ben uzun yıllar yazarlık yaptım. Albay Muammer Kaddafi lehine bir tek satır yazı yazmadım. Ama bugün Albay Muammer Kaddafi ‘nin iktidarını kaybetmesini müsbet bir şey kabul edenlerin hepsi bir Amerikan köpeğidir.

Bu hareketin, demokrasi çığırtkanlığı yapıp aslında Amerikan emperyalizmine gönül verdiğini saklayan kişilerce müspet bulunduğu kesin. Ancak sürece bakıldığında tek sevindikleri nokta, Amerika’nın halkın başına bela ettiği diktatörlerden kurtulmasıdır. Gerisi zamanla anlaşılacaktır zaten.

ÖB- Teşekkürler

Sedat Tulumdaş- Ben teşekkür ederim.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir