Pazartesi , 27 Haziran 2022

Arap Devrimlerinin Yolu Flört Sitelerinden mi Geçiyor?

Arap ülkelerindeki halk ayaklanmaları sosyal paylaşım ağlarına olan talebi artırdı. “Sanal flört” hizmeti sunan “Badoo” paylaşım sitesi de bu sayede üye sayısını artırmayı başardı. Peki bu nasıl oldu?

Tunus ve Mısır’da gerçekleşen sivil devrimin ardından, diğer birçok Arap ülkesinde başlayan halk ayaklanmaları, internetin gücünü bir kez daha ortaya koydu. Facebook ve Tweeter gibi sosyal paylaşım ağları protestoların organize edilmesinde önemli bir araç oldu.

Ve yüz binlerce kişiyi bir araya getiren bu iki sosyal paylaşım sitesi engellenince, gizli bir kahraman daha ortaya çıktı. “Badoo” adlı sosyal paylaşım sitesi 100 milyondan fazla üyesiyle “sosyal paylaşım ağları” arasında adından söz ettirmeye başladı.

“Badoo”, ilk olarak sanal flört ve eş bulma fikriyle geliştirildi. Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların kısa sürede tanışmalarına aracılık ediyor. Ancak üyelerinin yoğun olduğu Arap ülkelerindeki halk ayaklanmasıyla farklı amaçlara hizmet eden bir sosyal paylaşım ağına dönüştü. Şirket yöneticileri, “Sanal flörtlerin, gerçek protestolara” katkı sağladığını gösteren önemli veriler ortaya çıkardı.

Badoo’nun araştırması

“Flört etmeye en hevesli kentlere dair bir liste hazırladık” diyen Badoo Pazarlama Müdürü Lloyd Price, listenin her ay en fazla çevirimiçi flört eden ülkelerin ortalamasına göre hazırlandığını ifade etti.

Sanal flörtle listenin başında, yoksulluk ve işsizliği protesto eden gençlerin gösterileriyle başlayan ve ardından devlet başkanının devrilmesiyle sonlanan Tunus yer alıyor. Başkent Tunus’un, “Badoo”nun en fazla üye sahibi olduğu kent olduğu ortaya çıktı.

Badoo Pazarlama Müdürü Price, üyelerine dair istatistik yaptıkları dönemin de Tunus’taki “Yasemin Devrimi ile aynı dönemlere denk geldiğini belirtti. Price, bu dönemde sosyal paylaşım ağlarının protesto organizasyonlarında sağladığı destek nedeniyle Badoo’ya olan ilginin de arttığını söylüyor.

Şirketin yaptığı araştırmaya göre, ikinci sırada Cezayir’in başkenti Cezayir ve üçüncü sırada da Mısır’ın başkenti Kahire yer alıyor.

Kullanıcı kitlesi

Arap ülkelerinde “Badoo”ya olan ilginin bu denli büyük olmasının sebebi, Kuzey Amerika’dan farklı değil. Orada da “Badoo” kullanıcı kitlesini, bilgisayar ve interneti yaygın olarak kullanan ve 80’li yıllarda doğan Y nesli oluşturuyor. Tıpkı Tunus ve Mısır’da protestoları başlatan 20’li ve 30’lu yaşlardaki gençler gibi.

Price, “Tunus, Kahire ve Cezayir gibi kentlerde, eğitimli, bilgisayar kullanmayı bilen gençler önemli bir kesimi oluşturuyor” şeklinde konuştu. Nitekim Kahire’deki sivil devrimin öncüleri arasında Google’ın yöneticilerinden Veil Gonim’in yer alması da tesadüf değil.

Sosyal paylaşım ağlarına sanal flört, eş bulma gibi fonksiyonlarla katılan “Badoo”, Arap ülkelerindeki protesto dalgasıyla işlevini genişleterek daha fazla üye sahibi oldu. Badoo, 180 ülkede, 22 dilde her gün ortalama yeni 300 bine yakın kullanıcıyla büyümeye devam ediyor.

© Deutsche Welle Türkçe
ots/PRNewswire, GA/HK

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir