Pazartesi , 27 Haziran 2022

Araştırma: Gençler İnternete Nereden Bağlanıyor? Ne Amaçla Kullanıyor?

SMH/Haber Merkezi

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı SETA, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın katkılarıyla Türkiye’nin Gençlik Profili isimli kapsamlı bir araştırmaya imza attı. 7 bölgede 15-29 yaş aralığındaki 10 bin 174 gencin katılımıyla yapılan araştırma, Türkiye’de gençlerin barınma, sosyal güvenlik, yabancı dil bilme ve yurtdışına çıkma durumları ile boş zaman etkinlikleri, beğenileri, zararlı alışkanlıkları, spor yapma durumları ve Gençlik ve Spor Bakanlığından beklentilerini ortaya koydu. Bu araştırma da ilginç sonuçlar ortaya çıktı;

GENÇLERİN 5’TE BİRİ İNTERNET KULLANMIYOR

Katılımcıların beşte biri (%20,4), internet kullanmadığını ifade etmiştir. Katılımcıların internet kullanma durumu, bölgeye, cinsiyete, yaşa, medeni duruma ve eğitim düzeyine göre farklılaşmaktadır. Örneğin, bütün bölgeler içerisinde en az internet kullanan bölge, Doğu Anadolu’dur. Bu sonuç, bölgenin genel kalkınmışlık düzeyi ile ilişkilendirilebilir. Ayrıca, kadınlar erkeklere nazaran daha az internet kullanmaktadırlar. Buna ek olarak, evli olanlar diğer gruplara göre, en az internet kullanan gruptur. Son olarak, yaş arttıkça internet kullanım oranı azalmakta, eğitim düzeyi arttıkça ise internet kullanım oranı artmaktadır.

İnternet kullandığını belirten katılımcılar, internete erişimi genellikle evde (%71,5), işyerinde (%12), internet kafede (%14,8), okulda (%2,1), her yerde (%2,7) ve yurtta (%1,1) sağladığını belirtmişlerdir. Bu bulgularda en fazla dikkati çeken husus, katılımcıların önemli bir kısmı öğrenci olduğu halde, özellikle okulda internet kullanımının oldukça düşük olmasıdır. Bu sonuç, okullardaki altyapının ne derece yeterli olduğu ve mevcut altyapının ne derece etkin kullanıldığı sorularını akla getirmektedir.

Katılımcılar interneti, eğitim ve araştırmadan daha çok sosyal iletişim ve haberleşme ile eğlence amaçlı kullanmaktadır.

Katılımcılar en çok SMS ve Facebook üzerinden haberleşmeyi tercih ettiklerini ifade etmiştir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir