Aselsan Satıldı mı? Sosyal Medya Ne diyor?

Türk ordusunun teknoloji ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan ASELSAN’ın, yüzde 51’inin İsrail devlet şirketi Israel Military Industries satıldığına yönelik bir mesajla internette karşılaşırsanız sakın şaşırmayın.

Halka açık bir şirket olan Aselsan’da gizli kapaklı bir hisse devri olması mümkün değilken, ilk olarak sosyal medyada ortaya çıkan yalan, aynı “Münir Özkul öldü” haberlerinde olduğu gibi ışık hızında yayıldı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na geçen ay Aselsan tarafından Ürdün’de bir Arap şirketiyle ortak olarak yeni bir şirket kurulacağı bildirilmişti. Yeni kurulacak şirkette Aselsan’ın payının yüzde 49 olacağı şeklindeki bilgiyi evirip, çevirenler “Aselsan’ın yüzde 51’i İsrail’e satılıyor” haline dönüştürerek yeni bir internet operasyonuna imza attı.

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, Twitter üzerinden konuyla ilgili olarak “Savunma Sanayi Müsteşarımıza sordum: Aselan’ın %51’nin İsraillilere satıldığı iddiası tamamen uydurma bir palavra ve yalanmış. Bilginize” açıklamasını yaptı.

Bakan Bağış konuşmasında Aselsan’ın hisselerinin yüzde 51’inin İsrail’e satıldığı iddialarına şöyle dedi  “Savunmadan bahsetmişken birkaç gündür gazetelerde çarpık bir bilgi dolaşıyor. Aselsan’ın hisselerinin yüzde 51’inin İsrail’e satılması hükümeti makul yerlerde eleştirenlerin ifade ettiği birşey. Müsteşarımıza ‘Bu işin aslı nedir ?’ diye sordum.’ Efendim öyle birşey yok’ dediler. Aselsan’ın hisselerinin yüzde 85′ i Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme (TSK ) Vakfı’na aittir. Geri kalan yüzde 15 hisse ise, borsadadır. Onlarda da hisse devri yok . Türkiye’de birtakım çevreler rahatsızlar. Verdiğimiz rahatsızlık için özür dilemeyeceğiz. Türkiye şeffaflaşmaya kalkınmaya devam edecek. Biz bu güzel milletin en iyisine layık olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir