https://juragankomik.com
Salı , 16 Nisan 2024

Askere Facebook Yasağı

Almanya’da askerlere Facebook yasağı tartışılıyor. Bir sinema oyuncusuna yönelik ölüm tehditlerinin ardından Alman Ordusu’nda sosyal medya kullanımının kısıtlanması gündeme geldi.

Alman Ordusu, genç sinema oyuncusu Wilson Gonzalez Ochsenknecht’e sosyal medya üzerinden yöneltilen ölüm tehditlerinin ardından soruşturma başlattı. Almanya’nın ünlü aktörlerinden Uwe Ochsenknecht’in 22 yaşındaki oğlunun televizyonda gösterilen «Willkommen im Krieg – Savaşa Hoş Geldin» adlı filmden sonra bazı askerlerden ölüm tehdidi aldığı belirtiliyor. Olayla ilgili olarak ilk olarak Saar Eyaleti’nde konuşlandırılmış paraşütçü birliğinden bir askerin ifadesinin alındığı öne sürüldü.

“Ochsenknecht’i vurun!”

Söz konusu filmde, yakında baba olacak arkadaşının yerine Afganistan’a giden bir gencin başından geçenler anlatılıyor. Savaş karşıtı bir komedi olarak tanıtılan «Willkommen im Krieg – Savaşa Hoş Geldin» Paskalya tatili sırasında gösterildikten sonra, bazı ordu mensuplarından sert tepki gördü.

Bild gazetesinin haberine göre, başrollerden birini üstlenen Wilson Gonzalez Ochsenknecht, Facebook’ta yayımlanan yorumlarda, Alman askerlerinin Afganistan’daki misyonlarını gülünç duruma düşürmekle suçlandı. Gazetenin haberinde, bazı yorumlarda Ochsenknecht’in korkaklıkla suçlandığı, bazılarında ise “Ochsenknecht’i vurun!” ifadelerinin yer aldığı belirtiliyor. Ordu yetkilileri ise bu çeşit ifadelerle ilgileri olmadığını kaydederek söz konusu yorumları sert bir şekilde eleştirdi.

Alman askerleri sır tutmakla yükümlü.

 

“Sosyal medya görevle bağlantılı kullanılmasın”

Bild gazetesinin elindeki bilgilere göre, Savunma Bakanlığı’nda ilk olarak geçen yıl gündeme gelen ve askerlerin Facebook ve benzeri sosyal medyayı kullanımını daha etkin bir şekilde yönlendirmeyi amaçlayan planlar, Ochsenknecht’e yönelik ölüm tehditlerinin ardından daha yoğun bir şekilde tartışılmaya başlandı.

Bakanlık içi yazışmalarda, askerlerin görevleriyle bağlantılı konularda sosyal medyayı kullanmaması tavsiye ediliyor. Gazetenin ele geçirdiği bir belgeye göre, askerlerin Askerlik Kanunu uyarınca, görevleriyle bağlantılı konularda sır saklama zorunluluğunun bulunduğu ve ordunun kamudaki itibarının korunması gerektiği kaydediliyor ve bu zorunlulukların, askerlerin her türlü medyadaki yorumlarının çerçevesini oluşturması gerektiği vurgulanıyor. are glass bong dishwasher safe

 Facebook’a kural talebi

Ordu yetkilileri, askerlerin görevleriyle ilgili şahsi tecrübelerinin sosyal medyada paylaşımıyla karmaşık dengelerin çoğu zaman noksan bir şekilde yansıtılmasının söz konusu olacağını ve bunun kamuoyundaki etkisinin tahmin edilemeyecek nitelikte olduğunu söylüyor. Facebook üzerinde genç aktöre yönelik ölüm tehditlerinin ardından, konu Alman siyasetinde de açıkça tartışılmaya başlandı.

İktidar ortağı Hristiyan Demokrat Birlik’in savunma politikaları sözcüsü Henning Otte, son gelişmelerin ışığında Facebook konusunda yasal bir çerçeve çizilmesini talep ediyor. Otte, askerler için Facebook ile iletişimin alternatifinin bulunmadığını, ancak sosyal medya nedeniyle güvenlik riskini yükseltecek ya da ordunun itibarını zedeleyecek durumların ortaya çıkmaması için, Facebook kullanımına bir dizi kural konabileceğini kaydetti. 

dw.de

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir