Pazar , 2 Nisan 2023

Ata Neden Soldan Binilir?

İnsanların çoğunlukla sağ ellerinin kullanmaları günümüze dek birçok alışkanlığın gelmesinin ana nedenlerinden birisidir. Ata sol taraftan binme alışkanlığında da dünya tarihi boyunca sağ elini insanların çoğunluklu olarak kullanıyor olmalarının bir nedenidir. Eski zamanlarda ata binen insanların geneli üstlerinde kendilerini korumak ya da çarpışmak amacıyla bir kılıç ya da benzeri silah taşıyorlardı.

Genelde sağ elini kullanan insanlar silahlarını sol taraflarında bırakıyorlardı ki olası bir durum ile karşı karşıya kaldıklarında kolay bir şekilde kılıçlarını çekebilsinler. Bu durumdan dolayı da ata sol taraftan binmeleri gerekiyordu. Çünkü silahları sollarında bulunuyor ve sağ taraftan ata bindiklerinde kılıç veya taşınan silah büyük bir rahatsızlık veriyordu.

Dolayısıyla bu da bir alışkanlık olarak kaldı. Rahat binmek için herkes ata soldan binmeye başladı. Askeri alanda da bu bir disiplin olarak kabul edildi ve herkese ata soldan binme zorunluluğu getirildi. Sağ elini kullanmayan solaklarda bunun bir disiplin göstergesi olmasından mütevellit ata sol taraftan binme mecburiyetini taşıdılar.

Zaman ilerledikçe insanların sol tarafında bir silah bulunmamaya başladı fakat bu alışkanlık üstünden asırlar geçmiş olmasına rağmen günümüzde de devam eden bir alışkanlık olarak yerini korudu. Bugün at binicileri herhangi bir silah taşımamaları ve özel kıyafetler giyiyor olmalarına rağmen hala atın sol tarafından binme alışkanlığını devam ettirmektedir.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir