Perşembe , 8 Aralık 2022

Atlar ve Ünlü Atlar

  * Atlar ve ünlü atlar *

Merhabalar…

ein Bild

At Alm. Pferd (n), Fr. Cheval, İng. Horse. Familyası: Atgiller (Equidae). Yaşadığı yerler: Evcilleri olduğu gibi, Amerikan bozkırlarında “Mustang”ve Altay dağlarının her iki yanındaki açık arazilerde “Prezevalski” denen yabani atlar sürüler halinde yaşar. Özellikleri: Küçük başlı ve kısa kulaklıdır. Yelesi ve kuyruk ucu uzun kıllıdır. Midilli atları koç iriliğindedir. Ömrü: 40-60 sene. Çeşitleri: En meşhuru Arap, İngiliz ve Midilli atıdır.

Tek tırnaklılar takımının, Atgiller familyasından bir memeli. Erkeğine aygır, dişisine kısrak, yavrusuna tay, yumurtaları çıkarılmış, iğdiş edilmiş olana da beygir denir. Hepsine genelde at adı verilir. Arabide binek ve yük hayvanı olan ata; dabbe, matiyye, semend, tusen-i sütur denir. Cenk atına da rahş denir. Hepsi otla beslenir. Geviş getirmezler. Memeleri kasık bölgesinde arka ayaklarına yakındır. Üçüncü parmakları geniş bir tırnakla çevrilmiş olup “ toynak” adını alır. Bunun üzerine basarak yürürler. İnsanlara hizmet eden hayvanların en kabiliyetlisi ve kıymetlisidir. İnsanların, eski harp meydanlarındaki yardımcısı, yük taşımada hizmetçisi, yarış, cirit, çit atlama ve av sporlarında neşe ve zevk ortağıdır. Silah gürültüsüne ve bando sesine rahatlıkla alışır.

At, cesur ve atılgan olduğu gibi sahibine son derece itaatkardır. Sahibi dilerse dolu dizgin, dörtnala koşar, isterse aheste yürür, isterse durur. Her durumda sahibini memnun etmeye dikkat eder. Yorgunluğa bakmaksızın kendini çatlatmak pahasına da olsa olanca gayret ve kuvvetini itaat uğruna sarf eder. Bugün Amerikan bozkırlarında yaşayan Mustang adıyle anılan vahşi atlar, İspanyolların Amerika’ya götürdükleri ehli atlardan kaçanlardan yabanileşenlerdir. Az yiyecekle yetinip, her türlü iklim şartlarına dayanırlar.

                                                   

A T L A R *** ( ÜNLÜ ATLAR )

ein Bild
SAKARYA : Atatürk’ün en sevdiği binek atı.
ÇANKAYA : Atatürk’ün muharebe yılları sonrası bindiği ve daha sonra Saim Polatkan’a hediye ederek uluslararası müsabakalarda bir çok dereceler kazanan at.
VESİR : Napolyon’un Arap cinsi Aygırı
BLACK BEAUTY: Adına en çok film yapılan at.
BUKEPHALOS : Büyük İskender’in seferlerinde bindiği, Hindistan seferinde ölen ve adına Bukephala şehri kurulan atı.
SIR ARCHIE: Amerika at yarışları tarihinde kendisine meydan okuyacak at bulunamadığından yarış hayatı sona eren at olarak tarihe geçmiştir.
SEABISCUIT: Adına kitap yazılıp, filmleri çevrilen ve Amerika da Heykeli dikilen, Amerika’daki büyük ekonomik krizin aşılmasını sağlayan at.
BABA KURUŞ: Türk Arap atlarının kurucu aygırı. Kendisinden 141 Tay alınmıştır.
DÜLDÜL: Red Kit’in atı.
NAPOLYON: Tom Mix’in atı.

Sevgi ve saygılarımı sunarım, efendim…

NECİP KÖNİ – ADANA / TR

RESİMLER* İnternetden alıntıdır…

expanding bar

    Bilgiyi Kullanırsan Büyürsün , Paylaşırsan Efsane Olursun…!   

expanding bar

 
 

 

Hakkında necipkoni

Burada sizlerle firsat buldukca çesitli belgesel konuları paylaşmak, gerekirse fikir alış verişi yapabilmek şeklinde olacaktır...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir