Cumartesi , 28 Mayıs 2022

Atlarla Gelen Kişisel Gelişim: Atla Gelişelim [Röportaj]

Atla Gelişelim’in kurucusu İlginay Göbüt Göksel ile yaptığımız, atlar vasıtasıyla yapılan kişisel gelişim seanslarından konuştuk.

1- Bize kendinizden bahseder misiniz?

At Rehberli eğitmenim. 18 senelik kurumsal hayatımda vahşi batı sektörlerin satış ve pazarlama departmanlarında çalıştım. Diğer taraftan 20 senelik biniciyim. Atlar her daim bana enerji veren, yaşadığım duygusal dalgalanmaların üstesinden kolayca gelmemi sağlayan dostlar oldu.  Son yıllarda at ve insanı biraraya getirme iş modelini düşünüp durdum. 1,5 senedir de kurucusu olduğum Atla Gelişelim’de hayatın her alanından kişilere kişisel gelişimleri için atların rehberliğinde eğitimler ve koçluk seansları veriyorum.

İlginay Göbüt Göksel

2- Atlarla iletişim kurup hayatına yön veren insanlar bu değişimi nasıl sağlıyorlar?

Değişim yaratmak,  yaratıcılık, odaklanma, uygulama, cesaret ve sıkıntıyı göze almayı gerektiriyor. Başarı ve tatmin için yeni bakış açısı arıyanlara yardımcı oluyoruz.

Danışanlarımız hayatın her yerinden gelen kişiler. İş insanı, ev kadını, hangi üniversiteye gideceğini seçemeyen genç. Bizim koçluk paketimizin en önemli konusu at rehberli koçluk öğesidir. Sadece dialog ile ortaya çıkaramadığımız  belirli noktalar atla etkileşime geçildiğinde hızla su yüzeyine çıkar. Değişim, dönüşümden önce kendimizle ilgili konuları farketmemiz gerekir. Atlar bize bu etapta yardımcı olur. Atlar özgüvenimi geliştirmeye, yapmak istediğim işlerde netleşmeye ve aksiyon almama destek olur.

Kişisel ve kurumsal koçlukta şu başlıklarda hizmet veriyoruz.

Kişisel Koçluk:

 • Hayatın değişim dönemleri
 • İlişkiler
 • Kalıcı değişimler yaratmak
 • Hedef ve tutkuları netleştirmek
 • Aile ve iş hayatını dengelemek

Kurumsal Koçluk:

 • Liderlik gelişimi
 • Yetenekler farkındalığı koçluğu
 • Hedef ve tutkuları netleştirmek
 • İş tasarımı ve uygulaması
 • Müşterilerle uyumlu ilişki geliştirmek
 • Sürdürülebilirlik

3- Atlardan neler öğreniyoruz?

Öncelikle kendimizi görüyoruz. Atlar bizi yansıtıyorlar. Başkalarına güvenmeyi, özgüveni, sözsüz iletişimi, özümün gücünü farketmeyi, sezgisel gücümü kullanmayı atlardan öğreniyorum.

4- Sizce atlarla kendini geliştiren insanların geliştirmeyenlerden farkı ne oluyor?

Atlarla çalışmak diğer metodlardan daha hızlı sonuç getiren bir metod. Kişi farklı metodlar uygulayabilir. Standart bir koçluk seansında 6 seansta ortaya çıkan konuları biz atın yanında bir seansta görebiliyoruz. Sonuçta insanoğlunu bir insandan ziyade dört ayaklı rehberden kendisine dair bir gerçeği görmesi son derece çarpıcı, etkili ve dönüştürücü.

5- Bu sektör Türkiye’de ve dünyada nasıl ilerliyor?

ABD ve Avrupa’da atlar çok amaçlı kullanılıyor. Bedensel ve zihinsel engellilerin tedavisinde muazzam sonuçlar da alınıyor.

Ben kendi adıma Türkiye’de yetişkinlerle ve 11 yaşından büyük çocuklarla velileri eşliğinde çalışıyorum. Türkiye’de bu konuda önümüzde gideceğimiz daha çok yol var.  TJK TV de ayda 3 kez yaptığım Atla Gelişelim isimli programda bu konulara yer veriyorum. Pazar geceleri saat 22:00 de Digiturk 81. Kanalda izleyebilirsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir