Cuma , 3 Aralık 2021

Attığı Tweet Davayı İptal Ettirdi

ABD’nin Arkansas eyaletinde görülen bir cinayet davasında jüri üyesi Twitter kullanınca, Yüksek Mahkeme davadan çıkan idam kararını iptal etti. Jüri üyesi Randy Franco, geçen yılki davada sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden “Kararlar verilecek, kalpler kırılacak” türü mesajlar atmıştı.
Ayrıca mahkemedeki kahveden şikayet eden Franco, karar açıklanmadan yaklaşık bir saat önce de “Bitti” diye mesaj atmıştı. Oysa yargıcın oturumları açarken davanın tartışılmasının yasak olduğunu hatırlattığı, “Bu davayı asla cep telefonunda tartışmayın, Twitter mesajları atmayın.” diye uyardığı bildiriliyor.
Buna rağmen bir jüri üyesinin Twitter mesajları attığını zanlının avukatları yargıca bildirmiş. Ancak yargıç Franco ile konuştuktan sonra davanın içeriğine dair mesaj atmadığına kanaat getirerek, onu görevden almamış.
Bunun üzerine avukatların başvurduğu Arkansas Yüksek Mahkemesi ise “Twitter çevrimiçi bir sosyal medya sitesi olduğu için doğası gereği jürinin dava hakkındaki mesajları da davayı kamuoyu önünde tartışmak sayılır.” sonucuna vardı ve iptal kararı aldı.
Şimdi cinayet zanlısı 26 yaşındaki Erickson Dimas-Martinez yeniden yargılanacak. Yüksek Mahkeme iptal gerekçelerini sıralarken bir diğer jüri üyesinin de oturum sırasında uyuduğuna dikkat çekti.
ABD’de son zamanlarda yaşanan benzer olaylar ardından, jüri üyelerinde internete ulaşabilen telefonların bulunmasının doğru olup olmadığı tartışılıyor. Örneğin internetteki haber siteleri üzerinden konuyla ilgili haberlere ulaşıp, etkilenmelerinin mümkün olduğuna dikkat çekiliyor.
BBC Türkçe

 

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir