Pazar , 4 Haziran 2023

Avea 2014 yılı 2. Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı

Avea, 2014 yılı 2. çeyrek dönemine ilişkin operasyonel ve finansal sonuçlarını açıkladı.

Avea,yılın 2.  çeyreğinde gerçekleşen 493 binabone artışıyla pazarda en çok büyüyen operatör oldu. Şirket bu sonuçlarla, yılın ilk 6 ayında kazandığı 1,3 milyon aboneyle, 2007’den bu yana  en yüksek ilk yarıyıl abone büyümesini gerçekleştirdi. Toplam tabanda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre gerçekleştirdiği yüzde 14 oranındaki artışlatoplam abone sayısını da 15,8 milyona yükselten Avea, elde ettiği bu sonuçlarla kesintisiz 12 çeyrektir “pazarda en çok büyüyen operatör” olmayı da sürdürdü.

2. çeyrekte net 384 bin abonenin numarasını Avea’ya taşımasıyla birlikte, 2014’ün ilk yarısında numara taşıma net kazanımını 1,1 milyon aboneye çıkaran Avea, elde ettiği bu sonuçla, 2014’ün ilk yarıyılını numara taşımada pozitifte kapatan “tek operatör” olarak tamamlarken; bu alandaki kesintisiz liderliğini de 9. çeyreğe taşıdı.

Avea’nın finansal sonuçları, GSM şirketlerinin geleceği olarak görülen mobil data gelirlerine de damga vurdu. Gelir büyümesinin lokomotifi olan mobil data gelirlerini 2010’dan bu yana 12 katına çıkartan Avea, bu alandaki gelirlerini geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 75 büyümeyle 231 milyon TL’ye yükseltti.

 

Avea CEO’su Erkan Akdemir:

Telekomünikasyon sektörünün en genç, en dikkat çekici ‘Maraton’ koşucusuyuz”

 

2014 yılının 2. çeyrek sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, 2014 yılının 2.  çeyreğinin ve ilk yarıyılının değerlendirmesini yapan Avea CEO’su Erkan Akdemir, elde edilen başarılı sonuçların izledikleri “Akıllı Büyüme” stratejisinin bir sonucu olduğunu vurguladı. Akdemir; yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bu yılın ilk çeyreğini, farklı alanlarda gösterdiğimiz rekor büyümeler ve liderliklerle tamamladıktan sonra sürekli yükselişte olan başarı grafiğimiz, 2. çeyrek sonuçlarıyla da bu trendi sürdürdü. Abonelerin ihtiyaçlarını en doğru teklif ve kampanyalarla karşılamayı başaran şirketimiz, yılın 2’nci 3 aylık dönemindeki sonuçlarıyla ‘müşterinin tercih ettiği operatör’ olarak bu çalışmalarının karşılığını yine aldı” dedi.

Erkan Akdemir açıklamalarını şöyle sürdürdü: Telekomünikasyon sektörünün en genç, en dikkat çekici ‘Maraton’ koşucusuyuz. Yeni projelere ve şampiyonluklara odaklanmış olarak heyecanla koşmaya devam ediyoruz. Müşterilerimiz için daima daha iyiyi sunma yaklaşımımız bize başarı grafiğimizde hep daha yüksek noktalara ulaşma motivasyonu sağlıyor. Attığımız adımlar bizi birçok alanda kesintisiz liderliğe taşırken; aynı zamanda yeni başarılara ulaşmanın da yolunu açıyor. Avea, güçlü büyümesini yılın geri kalanında ve önümüzdeki dönemlerde de istikrarlı biçimde devam ettirecek.”

 

Son 4 yılda EBITDA’da yüzde 109 büyüme

 

Her alanda gerçekleşen yükselişin, gelir ve kârlılığa da yansıdığına dikkat çeken Akdemir; Akıllı Büyüme stratejimizin bir sonucu olarak kaydettiğimiz güçlü büyümeyle, EBITDA’mızı son dört yılda yüzde 109 artışla 149 Milyon TL’ye yükselttik. Aynı şekilde toplam gelirde de 2010’dan bu yana yüzde 64’lük bir artış kaydettik. Bu yılın 2. çeyreğinde 1.056 Milyon TL gelir elde ettik. Ara bağlantı fiyat düşüşü söz konusu olmasaydı, gelirimiz yine çift haneli artarak yüzde 14’lük bir büyümeyle 1 milyar 149 Milyon TL olarak gerçekleşecekti” dedi.

Tüketici dostu tarife ve kampanyalarla, yılın ilk yarısının sonunda da abonetabanındaki büyümede hız kesmediklerini belirten Akdemir; “2013 yılının 2. çeyreğinde 161 bine varan abone taban büyümesini, yaklaşık 3 kat artırma başarısı gösterdik. 2014’ün 2. çeyreğini 493 bin aboneyle kapattık.Her kesimin ihtiyaçlarına yönelik sunduğumuz tekliflerle, aboneler bu çeyrekte yine Avea’yı tercih etti. Kazanılan 493 bin aboneyle birlikte; bu yılın ilk 6 ayının sonunda tam 1,3 milyon abone Avea çatısı altındaki yerini aldı. Bu sonuçlarla şirketimiz 2007’den bu yana, en yüksek ilk yarıyıl abone büyümesini gerçekleştirmiş oldu” diye konuştu.

Avea, faturalı ve faturasız pazarda en hızlı büyüyen operatör!

Avea, son 4 yılda faturalı ve faturasız pazarda etkileyici bir büyüme performansı ortaya koydu. 2010 yılında 4.4 milyon olan faturalı abone sayısını yüzde 62’lik bir büyümeyle 2014’ün ilk yarısında 7,2 milyona yükseltti. Böylece Avea, faturalı abone oranını yüzde 46’ya çıkartarak “pazarın en güçlü abone yapısına sahip operatörü” unvanını korudu.

Avea, küçülen faturasız pazarda da sürekli büyüyerek, çarpıcı bir başarı gösterdi. Sektörde %8 küçülen faturasız abone pazar payını 5 puan artıran Avea, son 4 yılda yüzde 22 büyüme gerçekleştirdi.

Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 büyüme gösteren faturasız abone sayısı ise 8,6 milyona ulaşan Avea, “hem toplam hem de faturalı ve faturasız pazarda en hızlı büyüyen operatör” oldu.

 

Numara taşımada 9 çeyrektir akla ilk gelen Avea

Avea CEO’su Erkan Akdemir, numara taşıma denildiğinde akla gelen ilk adresin Avea olduğuna dikkat çekerek; “Bu yılın 2. çeyreğinde numara taşımayla kazandığımız net 384 bin aboneyle birlikte, aralıksız tam 9 çeyrektir numara taşımanın lideriyiz. Yılın başından bu yana numarasını Avea’ya taşıyan 1,1 milyon aboneyle, ilk 6 ayda numara taşımada pozitifte kalan ‘tek operatör’ olduk. Bu uzun soluklu başarı gurur tablomuzu yansıtıyor” dedi.

 

Avea’nın mobil data geliri son 4 yılda 12 kat arttı

 

Mobil datanın Avea’nın büyümesinde ve data gelirlerinde lokomotif rolü üstlenmeye devam ettiğinin altını çizen Akdemir, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “’İletişimde özgür dönemin yaratıcısı’ olarak, yeni nesil teknoloji yatırımlarımızla güçlendirdiğimiz altyapımızla en hızlı interneti, en uygun paket ve tekliflerle sunmaya devam ettik. 2010’dan bu yana mobil data gelirimizi 12 katına çıkartarak; mobil datanın toplam servis geliri içindeki payını yüzde 3’den yüzde 23’e yükselttik. Kullanıcı sayısı ve kullanımdaki artışa paralel olarak mobil data gelirimiz 2014’ün 2. çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 75’lik bir büyüme kaydetti ve 231 milyon TL’ye ulaştı. Bu alanda aldığımız sonuçlarla 3 çeyrektir pazar liderliğimizi sürdürüyoruz.”

 

Avea olarak akıllı cihaz sahiplik oranını da yılın 2. çeyreğinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yıllık 15 puan artırdıklarını ifade eden Akdemir; “Bu alandaki liderliğimizi kesintisiz olarak 12’inci çeyreğe taşımanın ve ciddi farklarla sürdürmenin mutluluğunu yaşıyoruz. 2011’de yüzde 15’lerde olan akıllı telefon sahiplik oranını 2014 ilk yarısında yüzde 47’ye çıkartmayı başardık. Sektörümüzün geleceğinin mobil data ve akıllı telefonlar üzerinden şekilleneceğini düşünürsek; bu sonuçlar, ne kadar doğru ve emin adımlar attığımızı ortaya koyuyor” dedi.

 

Kişibaşı ses kullanımında artış sürüyor

Fatura korkusu olmayan özgür bir iletişim dünyasında, milyonlarca kullanıcının tüm iletişim ihtiyaçlarını karşılama hedefiyle yoluna devam eden Avea’nın, uygun paketlerin yanında birbirinden avantajlı ve benzersiz teklifler sunduğunun altını çizen Erkan Akdemir, kişi başı kullanıma ilişkin 2. çeyrek sonuçlarını şöyle aktardı: “İletişimde özgür dönemin yaratıcısı olarak, kişi başı kullanımda (MOU) avantajlı tekliflerle yıllık bazda yüzde 10 oranında bir büyüme sağladık. 2013 2. çeyreğinde 378 dakika olan kişi başı kullanım ise; bu yılın aynı döneminde 417 dakikaya ulaştı.”

 

Hedef: En iyi müşteri deneyimini sunmak

Avea’nın sürekli yükselişte olan başarı grafiğinin temelinde yatan en önemli kriterin, müşteri memnuniyeti alanında büyük bir titizlik ve mükemmeliyetçilik anlayışıyla sürdürülen çalışmalar olduğuna dikkat çeken Akdemir; “en iyi müşteri deneyimini sunma” hedefiyle yaptıkları yatırımlarla elde edilen kazanımlar için şunları söyledi: “Hizmet verdiğimiz her alanda olduğu gibi, müşterilerimizle birebir temas noktamız olan Çağrı Merkezlerimiz ve buna bağlı tüm kanallardaki çalışmalarımızı sık sık değerlendirmekteyiz. Bu yılın 2. çeyreğinde bu alandaki çalışmalarımızı değerlendirdiğimizde, müşteri deneyim endeksinde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 19 oranında bir gelişim gösterdik. Çağrı cevaplama sürelerimizde ise yüzde 6’lık bir hızlanma söz konusu. Müşteriye dönüş süresinde yüzde 11, sosyal medya üzerinden müşterilerimize geri dönüş süresinde ise yüzde 7 oranında bir hızlanma sağladık.”

Erkan Akdemir, müşteri memnuniyeti alanında sundukları hizmetlerle BTK Hizmet Kalitesi yönetmeliği kriterlerinde yüzde 100 başarı gösterdiklerini belirterek, “Geçtiğimiz yıl aldığımız ödüllere ek olarak, bu sene 8. Stevie Awards’ta ‘Yılın Müşteri Hizmetleri Lideri’ kategorisinde Gümüş Stevie Ödülü’nü aldık. Avea Müşteri Hizmetleri ise ‘Yılın Müşteri Hizmetleri Merkezi’ kategorisinde Bronz Stevie Ödülü’nün sahibi oldu. Müşteri yönetimi süreçlerini geliştirmek adına yaptığımız çalışmalarla, sadece müşterilerimizin güvenini pekiştirmekle kalmıyor; farklı kuruluşların değerlendirmeleriyle aldığımız ödüllerle, alandaki ayrıcalığımızı da ortaya koymaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

GSM dışı faydalarla, Avealılar’a yılın ilk yarısında tam 10 milyon TL fayda sağladık

 

Müşteri memnuniyetini artırmak için sadece ayrıcalıklı paketler ve cazip teklifler sunmakla kalmadıklarını belirten Erkan Akdemir; “Marka ortaklıklarımız kapsamında, GSM dışı fırsatlarla da müşterilerimize birbirinden farklı alanlarda fayda sağlamaya devam ediyoruz. ‘Avea ile her yerde kazanabileceklerini’ bilen müşterilerimiz, bu yılın ilk yarısında kendileri için 67 farklı marka ile 20 farklı sektörde hayata geçirdiğimiz 177 kampanyamızdan yararlandılar. Bu kampanyalarımız sonucunda sağlanan toplam fayda ise; 10 milyon TL olarak gerçekleşti”  diyerek sözlerini tamamladı.

*Numara taşıma rakamları BTK merkezi veri tabanı kaynaklıdır.

Avea’nın 2014 – 2. Çeyrek Dönemi Rakamları

 • Toplam gelir 1.056 milyon TL
 • Abone başına konuşma süresi 417dakika
 • Abone başı aylık gelir (ARPU) 21.7 TL
 • Abone sayısı 15.8 milyon
 • Akıllı telefon penetrasyonu yüzde 47
 • Numara taşımada net müşteri kazanımı 384 bin
 • Net abone tabanı büyümesi 493 bin

Avea’nın ara vermediği liderlikleri

 • Toplam Abone Büyümesi                       12 Çeyrek
 • Faturasız Abone Büyümesi                     14 Çeyrek
 • Faturalı abone büyümesi                         3 Çeyrek
 • Faturalı Abone Oranı                             26 Çeyrek
 • Akıllı Cihaz Penetrasyon Oranı                12 Çeyrek
 • Numara Taşıma                                     9 Çeyrek
 • Data Gelir Büyümesi                              3 Çeyrek

Hakkında Yılmaz Atasoy

Uzun zamandır sosyal medya haberlerini takip ediyorum. Sosyal medya danışmanlığı veriyor ve aynı zamanda makaleler yazıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir