Pazartesi , 27 Haziran 2022

Avrupa’dan Google’ın Başını Ağıtacak Karar!

Avrupa Komisyonu üyesi Viviane Reding BBC Radyosu’na verdiği demeçte, Google’ın yeni birleştirilmiş gizlilik politikasının kanunlara aykırı olduğunu belirtti.

Google’ın sahibi olduğunu iddia ettiği kullanıcı verilerinin nasıl kullanacağı noktasında, yasaların gerektirdiği şeffaflıkta davranmadığını belirten Reding, söz konusu verilerin gerçek sahiplerinin bilgisi olmadan üçüncü partilerle paylaşıldığını ileri sürdü.

Google’ın kullanıcı verilerine ne yapacağını açıkça kullanıcılara bildirmediğinin de altını çizen Reding, Avrupa Birliği’nin henüz konuyla ilgili bağlayıcı bir karar vermediğini de açıkladı.

Google’ın 60’a yakın servisi ve bu servislerin oluşturduğu veri havuzu ile ilgili kullanım şartlarını belirleyen yeni politika, “ya hep, ya hiç” şeklinde bir dayatmayı içerdiği gerekçesiyle eleştiriliyor. Örneğin, YouTube için kullanım şartlarını kabul eden bir kullanıcı, Blogger için de aynı şartları kabul etmiş sayılıyor. Ancak iki servisin kullanımı son derece farklı olduğu gibi, kullanıcının oluşturduğu veriler de büyük oranda farklılık arz ediyor. Avrupa Komisyonu üyesi Reding’in bu açıklaması, Google’ın Avrupa’da önemli sorunlarla karşılaşabileceğini gösteriyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir