Cumartesi , 25 Haziran 2022

Avukatlar için sosyal medya ipuçları

Birçok iş alanı için sosyal medya içeresinde geniş iş olanakları barındırıyor. İşiniz her ne olursa olsun doğru bir şekilde sosyal medyayı kullanmaya başladığınız anda bu potansiyeli yavaş yavaş hissetmeye, fark etmeye başlıyorsunuz. Durum avukatlar için de farklı değil ve günümüzde birçok avukat ve avukatlık bürosu birbiri ile rekabet içerisinde sosyal medyayı kullanıyor. Çoğu zaman ise yapılmaması gereken hatalar sosyal medya konusunda yeterince deneyimsiz olan avukatlar tarafından yapıyor. İşte onlardan en sık yaşananı ve bazıları;

Hukuk Sözlüğü

1. Sosyal medya sayfalarını reklam için kullanmayın

Çoğunlukla en çok yapılan sosyal medya hatalarından biri olan bu durum sadece avukatlık ofisleri tarafından değil birçok işletme ve firma tarafından yapılabiliyor. Facebook sayfalarındaki gönderilerin altına rastgele tanıtım yazınızı yapıştırmak ve başarılardan bahsetmek insanların gerekten dikkatini çekmiyor ve spam olarak algılanıyor.

2. Gelirinizin sergilenmesine izin vermeyin

“Araba kazasından bana 100.000 TL kazandırdı, kesinlikle şehirdeki en iyi avukat!” bu ifade bir avukatın resmi Facebook sayfasına yazılmış bir gönderidir. Avukat da elbette bu yazının orada kalmasına izin veriyor. Resmi olarak kazancınızı sergilemek yapacağınız en büyük sosyal medya hatalarından birisidir. Bunu gören bir çok kişi yanlış fikirlere kapılarak sizinle çalışmaktan adım adım uzaklaşabilir. Örneğin; bunun bir reklam olduğunu düşünebilir ve sizinle çalışmaktan vazgeçebilir. Ya da çalışma fiyatlarınızın çok yüksek olduğunu düşünebilir.

3. İnsanları sosyal medya üzerinden müşterileştirmeden kaçının

Sayfalara etkileyici yorumlar yapmak, kullanıcılar ile birebir irtibata geçmek ve onları müşteri olarak havada kapmak için elinizden gelenin hepsinin yapmayı bu madde altında geçirebiliriz. Gerçekten bir kullanıcıyı müşterileştirmek istiyorsanız tek yapmanız gerekenin onu ofisinize çağırmak olduğunu aklınızdan çıkartmayın.

4. Sosyal medya üzerinden belli bir dava için fikir sunmayın

Herhangi bir sosyal medya kullanıcısı sizden belli bir dava hakkında yardım istiyorsa ona gerçek bir müşteri gibi yaklaşın. Genellikle bu aşamada vereceğiniz tam cevaplardan ziyade kaçamak cevaplar verin ve işi kendinize yönlendirmek üzere yanıtlar verin. Sizin gösterdiğiniz yol ile kullanıcıların kendi başına işin hakkından gelebilme ihtimali olduğunu unutmayın.

5. Yargı haricinde hiçbir yerde tartışmaya girişmeyin

Yargı haricinde hiçbir yerde tartışmaya girmeyin. En çok avukatların yaptığı hataların zirvesinde bu madde yer alıyor. Mesleğiniz nedeniyle sosyal medya kullanıcıları herhangi bir yasal tartışmaya sizi mutlaka davet edecek veya yönlendirecektir. Unutmayın, sizin yasalar hakkında konuşma yeriniz kesinlikle sosyal medya değildir.

6. Bir yargıç ile veya başka hukuk bürosunun müşterisi ile arkadaş olmayın

Arkadaşlık talebi siz tarafından değil, karşı taraf tarafından gönderilmiş olsa bile bu durumda yapılması gereken şey mutlaka reddetmektir. Sosyal medyadan önceki zamanlarda bile avukatlar başka bir avukatın müşterisi olan bir kişi ile bizzat kişisel olarak irtibat kurmaktan kaçınırlardır. Şimdi ise bu kural yalnızca sosyal medya üzerine taşındı.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir