Cuma , 9 Aralık 2022

Ay neden bazen gündüz de görülebilir?

Ay ışığını sürekli olarak geceleri görmeye alışkın olduğumuzdan mıdır bilinmez, bazen gündüzleri de ay ışığını gördüğümüzde hemen bir şaşırma havasına giriyoruz. Hatta bu sefer ay ışığını gördüğümüzde acaba bu ay mı yoksa güneşten bir yansıma mı diye düşünüyoruz.Tamam ama neden şaşırıyoruz ki bu kadar. Alında ayı sadece gündüzleri göreceğiz diye bir şart yok. Yani ayı aslında doğru noktada ise gündüzleri de görebilmek pek ala mümkündür.Peki, ama neden genellikle geceleri görmeye alışkın olduğumuz ayı gündüzleri de görüyoruz?

Atmosferimiz üzerine çarparak yansıyan güneş ışınları sayesinde gök yüzünü gündüz vakitlerinde çok daha parlak bir şekilde görebiliyoruz. Eğer dünyamızın üzerindeki atmosfer tabakası olmamış olsaydı bizler de karanlık zamanlarda hem güneşi hem yıldızları hem de ayı net bir şekilde görebilecektik.

Fakat Atmosfer tabakası üzerindeki ışıklar nedeniyle dünyamız gündüzleri çok daha parlak bir hale geliyor. Bu parlaklık arasında bizler de doğal olarak en parlak olan yıldızı yani yalnızca güneşi görüyoruz. Fakat aynı şekilde ayı görebilmemiz de bazen atmosfer içerisindeki ışıkların yoğunluğunun azalması durumu sonucunda mümkün olabiliyor.

Tabii, her zaman doğru hava şartlarına denk gelemediğimiz için de genellikle ayı sürekli olarak geceleri görüyoruz. Aslında ay dünyamıza en yakın olan yıldız olması nedeniyle diğer yıldızlardan çok daha büyük görünür ve güneşten aldığı ışığı bize yansıttığı için diğer yıldızlardan 100.00 kat daha parlaktır. Yani, eğer yıldızlar bize daha yakın olmuş olsalardı veya ışıkları ay ışığı kadar yüksek olmuş olsaydı muhtemelen gündüzleri uygun hava şartlarını denk getirdiğimiz zamanlarda aynı gündüz gördüğümüz ay gibi yıldızları da görebilecektik.

Tabii, ay ışığı için uygun zamanı kollamak gerekiyor. Hatta dünyanın doğru yerinde doğru zamanında gökyüzüne bakarsanız belki inanmayacaksınız fakat dünyanın yakınındaki Venüs gezegenini bile görebilmeniz mümkündür. Yani demem o ki, boş zamanlarınızda sürekli yere bakmanıza gerek yok. Eğer sadece dünyanın güzelliklerini değil aynı zamanda bir o kadar da gezegenin güzelliklerini merak ediyorsanız biraz bir şey dikkat ile istediklerinizi Mars’a yolculuk yapmadan ve saman yolunu aşmadan da belki görebilirsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir