Cumartesi , 21 Mayıs 2022

Aynı Sesle Yabancı Dil Sorununu Bitirecek Buluş

Konuşmayı tanımlayan ve aynı anda diğer dillere çeviren programlar yıllardır karşımıza çıkmakta fakat Microsoft bu teknolojiyi geliştirerek yeni bir boyuta taşıyor.

Microsoft Research’ün geliştirdiği ses tercüme programı, kendi sesinizi kaydedip İspanyolca, Fransızca, Japonca gibi diğer dillere çeviriyor. Cihazınızın dönüştürdüğü ses dışarıya bir robot gibi yansımıyor. Cihazın ses uyumlama teknolojisi sayesinde ortaya kendi sesinize yakın bir sonuç çıkıyor.

Dahası da var. Yazılım sesinizi dışarıya yansıtırken 3D bir görüntünüzü de tasarlıyor. Bu şekilde teknoloji hem ses hem de görüntünüzü desteklemiş oluyor.

Monolingual TTS adındaki sistem şimdilik 26 dil içeriyor. Fakat bu gelişmiş teknolojinin çalışması  biraz zaman almakta. Sistemin sesinizi algılaması ve yapılandırması yaklaşık 1 saat kadar sürüyor.

Eğer bu sistem, daha hızlı çalışmaya başlayıp, uygulama olarak akıllı telefonlara yüklenebilirse hayatlarımızı değiştirebilir. Özellikle turistler ve sık sık yurt dışı ziyaretleri yapan iş adamları için… teknogaste

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir