Salı , 7 Şubat 2023

Bankacılık Sektöründe iki devin Dijital Pazarlama’ da büyük yarışı Garanti Bankası VS AKBANK

Dijital pazarlama yöntemlerini en etkin ve kapsamlı şekilde kullanan iki banka dikkatleri üzerine çekiyor. Bunlardan biri Türkiye’deki tüm markalar arasında facebook fun sayısı ile 9. sıradaki Garanti Bankası diğeri ise 13. sıradaki Akbank sektördeki en yakın rakipleri ise 54. sıradaki Finansbank.

Dijital pazarlama denince akla ilk gelen yöntemler facebook, twitter gibi sosyal medya araçlarının yönetimi olarak düşünülse de elbette kapsamı bu kadar dar değil.

Rekabeti ortaya koymak için sayısal karşılaştırmalar yaparsak Ekim 2011 itibariyle Garanti Bankası’nın 565.460 Akbank’ın 512.225 kişi ile facebook üzerinden iletişime geçtiğini görebiliyoruz. Twitter’da durum ise Garanti Bankası’nın 9.280 takipçisinin Akbank’ın 4.493 takipçisinin olduğunu gösterirken Garanti Bankası’nın takipci sayısını Akbank’a göre iki katlaması dikkat çekiyor. Kurumsal Twitter sayfalarında daha çok kredi kartı başvuruları, internet bankacılığı ile ilgili soruların ve şikayet ve önerilerin ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Şikayet, öneri ve görüşlerin sosyal medya kanalıyla öğrenilmesinin aslında toplam kalite yönetimi ve müşteri ilişkileri yönetimi bölümleri için büyük bir fırsat olduğu düşüncesindeyim. İki banka da kültür sanat çalışmalarını duyurduğu Twitter hesaplarında, Akbank Sanat 23.545 takipçi Garanti Caz Yeşili 18.582 takipçiyle, kurumsal hesaplarına göre daha yüksek sayıda takipçileriyle hesaplarını yönetiyor.

Facebook ve Twitter hesaplarının yönetimi haricinde dikkatimi çeken diğer dijital pazarlama uygulamalarını bazı örneklerle paylaşmak istiyorum.
Advergame konusunda iki bankanın da geçmişi gayet başarılı Garanti Bankası “Yazık Değil mi Carlosa” oyunuyla Akbank “Kur Yönet” oyunuyla adlarından söz ettirdiler bu kategoride Garanti Altın Örümcek ödülü almıştı.

Facebook application çalışmalarında her iki bankada çeşitli kampanyalarını hem destekledi (Kırmızının Peşinde / NBA Garanti Skills Challenge ) hem de başlı başına kampanyalar (Wings ile Ülkeleri Yarıştır / Hafta Sonu Garanti ) oluşturdu.

Youtube’ ta Akbank’ da Garanti’ de resmi channel açmışlar Akbank daha çok internet ve mobil bankacılık araçlarını nasıl kullanılacağı üzerine öğretici videolar yayınlarken Garanti yayınlanan reklam videolarına ağırlık vermiş.

Mobil uygulamalar konusunda da iki rakibin birinin diğerinden daha üstün olduğunu söylemek oldukça zor. Garanti Bankası iPhone, Blackberry, Android akıllı telefonlar ve tabletler için e-Trader uygulaması ile müşterilerinin hisse senedi ve VOB piyasalarını izleyebilmesini, portföylerini görüntüleyebilmeleri, hisse senedi ve VOB kontratı alım/satım işlemi yapabilmelerini sağlıyor. Akbank ex-trade uygulamasıyla aynı hizmetleri müşterilerine sunuyor. Tabi ki mobil uygulamalar sadece iki banka içinde bunlarla sınırlı değil. Her geçen gün farklı mobil uygulamaların bankacılık hizmetlerinin kolaylaştıracağı konusunda kuşkum yok.

Satış, pazarlama, marka algısı, müşteri bağımlılığı gibi birçok alanda bize fayda sağlayan dijital ve sosyal medya pazarlama yöntemlerinin hemen hemen hepsi bu iki rakip tarafından uygulanmış bunlar arasında viral videolar, facebook places gibi yöntemlerde kullanılmış ancak unutulmamalı ki her geçen gün yeni bir gelişme bizleri bekliyor.
Türkiye’de bankacılık sektöründe dijital ve sosyal medya pazarlama konusunda öncülük yapan bu iki kurum diğer rakiplerine oldukça fark atmış durumda, diğer bankalar da dijital ve sosyal medya pazarlamanın öneminin farkında ve birçoğu çalışmalarını sürdürmekte ancak ellerini çabuk tutmalarında fayda olduğu düşüncesindeyim.
Konvansiyonel yöntemlere göre en önemli farkı interaktif olmasının yanı sıra karşılaştırılmayacak kadar düşük bütçeyle sürdürülen dijital ve sosyal medya pazarlama çalışmalarının iletişim dünyasına yenilik ve heyecan kattığı bir gerçek bunun en önemli kanıtı ise son dönem ki televizyon reklamlarının bir çoğun markaların kendi sosyal medya araçlarına tüketiciyi yönlendiren reklamlara ağırlık vermesidir.
Son olarak yazımda Garanti Bankasının advergame dalında Altın örümcek aldığını belirtmiştim daha bir çok ödülü var tabi ki çevrimiçi bankacılık kategorisinde birinciliği gibi ama rakip karşılaştırması yaptığım için Akbank’ın da Global Finance dergisinin “Best in Social Media Europe” ödülü aldığını ekleyerek tüm bankalara bu alanda başarılar diliyorum.

Hakkında Uğur Ünal

TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Sosyal Antropoloji bölümünü bitirdi. Eğitimini Beykent Üniversitesi MBA programında tamamladı. 2001 yılından başlayarak reklam ajanslarında iletişim ve marka müdürlüğü yaptı, bu süreçte ulusal ve uluslararası markalara hizmet verdi. Kurumsal İletişim ve Pazarlama alanında meslek hayatına devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir