Pazar , 29 Mayıs 2022

Başarılı bir sosyal medya hesap yönetimi: GalatasaraySK

Sosyal medya alanında, ünlü kişiler ve kurumların yer alması zaman alıyor. Sosyal medya’ya giren kişi ve kurumlar ise “devam” sorunu çekiyor. Spor kulüpleriyle alakalı daha önce bir yazı yayınlamıştık. Bu yazımızda twitter’ı kullanan futbol kulüplerinden bahsetmiştim. Şimdi ise çerçeveyi biraz daha daraltacak, futbol kulüpleri adına sosyal medya başarısı bir örneği gözler önüne sermeye çalışacağım.

Galatasaray’ın sosyal medya hesapları çok başarılı bir şekilde yönetiliyor. Twitter’da, Türkiye’deki futbol kulüpleri arasında en çok takipçiye sahip olan @GalatasaraySK hesabı takipçileriyle olan ilişkisi, futbol kulubünün ve diğer branşların haberlerini ilk ağızdan vermesi, düzenlediği kampanyalar, yeterli ve göze batmayan reklamları ile başarılı bir hesap yönetimi olarak dikkatimizi çekiyor. Twitter’da 996 bin takipçisiyle en yakın rakibine 300 bin fark atmış olması bunun bir kanıtı olsa gerek. Her iç saha maçı öncesi takipçileri arasında düzenlediği yarışma ile birinciye bedava bilet vermesi, twitter hesabının yüzbinlerce kişiye ulaşmasına sebep oluyor. Tabii ki bu da daha fazla takipçi anlamına geliyor. yakın zamanda 1 milyon takipçiyi geçecek gibi görününen @GalatasaraySK hesabı twitter tarafından verified account (onaylı hesap) kategorisinde…

Facebook’taki Galatasaray sayfası ise 6.577.636 kişi tarafından beğenilmiş. Bu Türkiye’deki en büyük sayfa olması anlamına geliyor. Galatasaray sayfası tüm dünyada en çok beğenisi olan spor kulübü sayfaları arasında yerini almış durumda. Peki bu sayfanın başarılı olmasının sebebi nedir? mesela: bu sayfada maç sonunda maçın adamı seçimi uygulaması yapılıyor. yine promosyon biletler, maç sonunda takımın durumu hakkında bilgilendirici yazılar, idman raporları, idmandan fotoğraflar… takipçilerine çok şey vaad eden Facebook Galatasaray sayfası en yakın rakibine 1.2 milyon fark atmış durumda.

Galatasaray TV ise dailymotion üzerinden canlı yayın yapıyor.

Tüm bunları ele aldığımızda Galatasaray’ın sosyal medya hesaplarının çok başarılı bir şekilde idare edildiğini söyleyebiliriz. bu başarı umarız diğer kulüplere de örnek olur.

Hakkında SMH MAKALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir