Salı , 7 Şubat 2023

Beğenmiyorsanız Okumazsınız

Star gazetesi yazarı Ahmet Kekeç beğenerek takip ettiğim bir köşe yazarı. Yaklaşık 4 senedir istisnasız her yazısını sektirmeden okumuşumdur. Dili çok kuvvetli bir yazar. Vicdanını ayaklar altına almayan insaf sahibi. Türkçe’ye de çok hakim olmakla birlikte gayet bilgili birikimli. Bu özelliklerine laf söyleyemem. Bazen yazılarında Kemal Tahir’e göndermeler yapar. Kemal Tahir’i sayesinde tanıdım ve romanlarının neredeyse tamamını okudum. Geçenlerde Ece Temelkuran’la olan polemiğinde Mehmet E. Yavuz mahlasıyla da vicdani yazılar yazdığını öğrendim. Saygım bir kat daha arttı açıkçası.

Velhasıl kelam Ahmet Kekeç’i az çok tanırım; elinden ve dilinden emin olunan iyi bir adamdır.

Neyse bu kadar yıkama yağlama yeter. Gelelim asıl mevzuya. Milletvekili aday listeleri açıklandıktan sonra Ahmet Abi CHP’nin aday listelerine takıldı. Bu listeye çok sert eleştiriler getirdi. Dünkü yazısında da Enver Aysever’e Kemal Kılıçdaroğlu’nun attığı kazıktan bahsetti.

Ben de acizane twitter’da; “Ahmet Kekeç’in başka işi yok mu? Adam CHP’nin iç işlerini yazıyor resmen. Bana ne Kılıçdaroğlu’nun Enver Aysever’e attığı kazıktan…” diye bir twit attım.

Gerçekten de böyle düşünüyorum. Enver Aysever Kemal Kılıçdaroğlu’ndan kazık yemiş olabilir. Lakin bir okur olarak bu olay beni pek ilgilendirmiyor. Zira bu olay Cumhuriyet Halk Partisinin kendi iç işleri.

Ahmet Kekeç defalarca AK Parti’nin politikalarını desteklediğini söylemiş birisi. Bir köşe yazarı bir siyasi partiyi destekleyebilir. Bence bunda bir mahzur yok. Ancak bir siyasi partiyi desteklediğini söyleyen bir köşe yazarının başka partinin bir üyesine kazık atmasıyla ilgilenmesini yadırgarım şahsen.

Ben twitter’dan Ahmet Kekeç’in başka işi yok mu diye sorunca Ahmet Kekeç bugün de yine CHP ile ilgili bir yazı yazmış. Yazısının bir bölümünde de;

“Şimdi, apartta bekleyen CHP’nin serseri takımı, “Senin başka işin yok mu arkadaş?” diye saydırmaya başlayacak.

Benim başka işim yok.

İşim bu…” demiş.

Bu yazısını okuduktan sonra twitter’da yaptığım araştırmada Ahmet Kekeç’e başka işin yok mu diye benden başka soran olmadığını gördüm. Mail olarak kendisine bu soru soruldu mu bilemem. Lakin ben bu lafı üzerime alındım.

Ahmet Kekeç’e iş öğretecek değilim zira benden bin kat daha bilgili ve birikimli olduğunu yukarıda söylemiştim.

Ancak okuduğum ve sevdiğim bir köşe yazarına da eleştiri yapmak en doğal hakkım diye düşünüyorum. Tamam belki başka işi yok mu demek biraz ağır olabilir ama Ahmet Kekeç’in CHP eleştirilerine de bir eleştiri getirme hakkımı kullandım sadece. Şunu da belirtmeliyim ki Ahmet Kekeç’in bugünkü yazısını da gereksiz bir CHP eleştirisi olarak gördüm. Bugünkü yazısında Ahmet abi Muhammet Çakmak isimli CHP milletvekili adayına; ne işin var senin CHP’de seni çok üzecekler diyor.

Ne işin var dediği adam da bir ilahiyatçı. Okumuş yazmış, aklı olan bir insan. İlahiyatçı olabilir, başörtüsüne özgürlük istiyor ve CHP”li diğer adaylarla tezat bir görüntü oluşturuyor olabilir. Ancak bu sadece kendisini ve de kendisini aday gösteren CHP’yi ilgilendirir. Şahsen ben sevdiğim bir yazarın bu konuda koskoca bir yazı yazmış olmasını yadırgıyorum.

Ahmet Kekeç yazısının sonunda beğenmiyorsanız okumayın gibi bir şey yazmış. İşte bu cümleyi Ahmet Kekeç gibi bir yazara hiç yakıştıramadım doğrusu. Ahmet Abi ben senin bir yazını beğenmeyeceksem beğenmemek için de okumam lazım. Okumadan nasıl beğeneceğim ya da bağenmeyeceğim?

Bu anlayış bana fanatik Kemalistleri hatırlatıyor. Sözlüklerde olsun, twitter’da olsun Yılmaz Özdil, Bekir Coşkun gibi yazarların yazılarını eleştirince ulusalcı tayfa; “hem beğenmiyorsunuz hem okuyorsunuz beğenmezseniz okumayın salak mısınız kardeşim” diyorlar. Ahmet Kekeç’in kendisine gelen eleştirilere beğenmiyorsanız okumayın demesi bana bu tepkileri hatırlattı nedense.

Şahsen güncel ve siyasi olayları değerlendirirken tek kaynaktan beslenmiyorum. Beğenmediğim yazarları da ne demişler diye okuyorum ve okumanın gerekli olduğunu düşünüyorum. Birini beğenmeyeceksem ve sevmeyeceksem de neden beğenmediğimi ve sevmediğimi belirtmek için okumam gerekiyor çünkü. Bana kimse birilerini beğenmemi ya da beğenmememi enjekte etmiyor. Ben kendim okuyor ve kendim karar veriyorum.

Şimdi Ahmet Kekeç sana hitaben yazmamış ki sen salak gibi üzerine alınmışsın diyebilirsiniz. Olabilir Ahmet Abi benim eleştirimi belki görmemiş bile olabilir. Lakin bunun böyle olması benim bu eleştirileri yapmama engel değil. CHP’lilerle aynı eleştiriyi getiriyor olsam da eleştiri eleştiridir. Görüşlerim değişmemiştir.

Ayrıca Ahmet Abi’yi de okumayı bırakmayı düşünmüyorum. Okumaya aynen devam. Üstelik beğenmediğimde de beğenmediğimi söylemeye de devam.

Hakkında admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir