Çarşamba , 22 Mart 2023

Berna Laçin, bir tweetiyle Twitter’ı yerinden oynattı!

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi kızı Ülke Adatepe’nin, Sakarya’nın Akyazı ilçesinde geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirmesiyle ilgili Berna Laçin’in taziye mesajı twitter’ı yerinden oynattı.

Bir çok medya sitesinde kargaşaya ve tartışmaya sebep olan twitinin ardından ” insanlar arasi dil sorunu,alfabeyle değil işitme organlarinin neresi olduguyla ilgili ” ve ” Somut zekadan soyut zekaya gecis yasi en gec 10!Ama bazilari hic gecemiyo galiba?”Ölüler seni duymaz”diyenler lâfim size!Valla de!Yaş kaç? ”  twitleri, Ülkü Hanım’la ilgili yazdığı twitini tartışanlara ince bir mesaj niteğinde…

İşte Berna Laçin’in, Atatürk’ün manevi kızı Ülkü Adatepe’ye taziye twiti:

” Sevgili Ülkü Adatepe, lütfen babanla buluşunca bizlerden bahsetme! O bizi birlik ve huzur içinde bir ülkenin evlatlari saniyor! ”

 

Ülkü Adatepe kimdir?

27 Kasım 1932’de doğdu. Atatürk’ün en küçük manevi kızı. Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın evlatlık kızı Vasfiye Hanım ile Fransızca öğretmeni ve gar şefi Mehmet Tahsin Çukurluoğlu’nun kızıdır.

Zübeyde Hanım’ın küçük yaştan itibaren yetiştirdiği Selanikli Vasfiye Hanım, Zübeyde Hanım’ın ölümünden sonra bir süre Atatürk’ün kız kardeşi Makbule Hanım’la kalmış, Atatürk kendisini Gazi Orman Çiftliği’nde istasyon şefliği yapan Mehmet Tahsin Bey’le evlendirmişti. Vasfiye Hanım ile Mehmet Bey?in çocukları olacağını öğrendiğinde ister kız, ister erkek olsun Ülkü isminin verilmesini isteyen Atatürk, 9 aylıkken Ülkü’yü Çankaya Köşkü’ne aldırdı ve biraz büyüdüğünde onu yurt gezilerine götürmeye başladı.
Atatürk öldüğünde Ülkü altı yaşındaydı. Üsküdar Amerikan Lisesi’nde başladığı öğrenimini maddi sıkıntılar nedeniyle tamamlayamadı ve genç yaşta evlendi. İlk evliliğini Sabiha Gökçen’in amcasının oğlu Üsteğmen Fethi Doğançay ile yaptı. On üç yıl süren bu evliliğinden iki oğlu oldu. İkinci evliliğini ise işadamı Öke Adatepe ile yaptı.

Hakkında biradetbeyfendi

İstanbul Üniversitesi Sözlük Moderatörü/ Uludağ Sözlük Yetkilisi/ Ekşi, İtü ve envai çeşit sözlük yazarı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir