Cumartesi , 28 Mayıs 2022

Bilgi Teknolojileri Kurumundan Sanal Fişleme Uyarısı

İstihbarat birimleri facebook ve twitter üzerinden fisliyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu`dan sanal fişleme uyarısı yapıldı…
BTK`dan sanal fişleme uyarısı… BTK raporunda `İstihbarat kuruluşları ve kötü amaçlı kişiler sosyal ağlar aracılığıyla kişilerin `kendi kendilerini` fişlemelerinden faydalanıyor. İnternette ortaya konan bütün görüşler, girilen tartışmalar, ziyaret edilen siteler hep kayıt altında. Bu kayıt altındalık kişilere zarar getirebilir` denildi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu`un (BTK) `bilgi güvenliği` konulu raporunda, günlük yaşamlarında bilgi ağları ve hizmetlerinin kullanımına bağımlı hale gelen tüketicilerin bilgi güvenliği konusunda farkındalığının artırılmasının amaçlandığı belirtilerek, “Siber dünyanın olası tehdit ve tehlikeleri konusunda toplumun her kesiminin bilinçlendirilmesi ile toplumda bilgi güvenliği şuuru ve farkındalığının oluşturulmasına yönelik önlemlerin alınması gerekiyor. Günümüzde popülaritesi gittikçe artan facebook ve twitter gibi sosyal paylaşım siteleri vasıtasıyla kullanıcılar sahte sitelere yönlendirilerek, kullanıcıların parola gibi oturum açma bilgileri ele geçirilip kullanılıyor. Bu nedenle eğitim faaliyetleri suretiyle bireylerin farkındalıkları artırılmalı` denildi.

Artık `sanal geçmiş`e bakılıyor

RAPORDA, vatandaşların, sanal dünyanın riskleri konusunda, siteler, seminerler, kampanyalar ve kitle iletişim araçları ile uyarılması gerektiği kaydedilirken, `Bilgi çağının yaşandığı günümüzde gerek istihbarat kuruluşları ve gerekse kötü amaçlı kişiler sosyal ağlar aracılığıyla kişilerin kendi kendilerini fişlemelerinden faydalanmaktadır. Özellikle facebook gibi sosyal ağlarda kişilerin şahsi bilgilerine ve görüntülerine fazlasıyla yer vermeleri dolayısıyla birçok kullanılabilir veri ortaya çıkmaktadır. Birçok ülkelerde kişilerin artık özgeçmişlerine değil, internetteki geçmişine bakılıyor. Çünkü internetteki kayıtların hiçbir zaman silinmediği bilinmelidir. Ortaya konan görüşler, tartışmalar hep kayıt altında. İnternetteki her şey gibi e-postalar da kayıt altında` denildi.

Ahlaksız teklifler haber verilmeli

RAPORDA, günümüzde sanal dünyada yapılan en kritik hatalardan bir tanesinin , internette tanışılan kişilere güvenmek ve samimi diyaloglar kurmak olduğu aktarılarak, `Birtakım görüntülerin internette yayılması şantajıyla, kötü niyetli kişiler tarafından bayanlara ahlaksız teklifler yapılması çok yaygınlaşmıştır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında hiç tereddüt etmeden ailelere ve güvenlik birimlerine mutlaka haber verilmeli` uyarısında bulunuldu.

İnternet güvenliği dersi okutulmalı

BTK raporunda, İngiltere`de bu yıldan itibaren eğitim müfredatında internetin güvenli kullanımı ile ilgili ilköğretim çağındaki öğrencilerin ders programlarında zorunlu bir ders yer almasının planlandığı belirtilerek, `Türkiye`de Milli Eğitim Bakanlığı ders programlarına internetin güvenli kullanımı konusunda derslerin eklenerek müfredatın güncellenmesi gereklidir. Küçüklere yönelik eğitici çizgi filmler yayınlanmalı. Okullarda bilgi ve internet güvenliği haftaları düzenlenebilir. Öğrencilere alınması gereken önlemlere ilişkin eğitim verilebilir` denildi.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir