Pazar , 14 Ağustos 2022

Bilgisayarda Kağıttan Uçak Yapmak Artık Mümkün

Çocukluk yıllarında kağıttan uçağını bir türlü uçurmayı başaramayanlara müjde… Dünyanın önde gelen yazılım şirketi Autodesk’in geliştirdiği “Pteromys – Uçan Sincap” projesi ile dijital ortamda uzağa uçabilen kağıttan uçaklar tasarlamak artık mümkün.

Çocukluk yıllarında en az 1 kez denenmiş olan kağıt uçak yapımı artık Autodesk teknolojisiyle çok kolay. Autodesk’in yeni tanıttığı “Pteromys” projesiyle kullanıcıların bilgisayarlarında kağıttan uçaklar tasarlamaları ve “Make It Fly – Uçur” modu ile havalandırmaları artık mümkün…

Autodesk Research Ar-Ge ekibinden 4 araştırma görevlisinin hayatlarında bir dönem herkesin kağıttan uçak yaptıkları fikrinden yolan çıkarak oluşturduğu bu proje sayesinde artık uçamayan başarısız kağıttan uçaklar mazi oluyor. Nasıl mı? Pteromys, tasarımı anında değerlendiriyor ve saniyeler içinde milyonlarca simülasyon üretebiliyor. Böylece uçağı en uzağa götürecek bir planör kolayca çiziliyor. Diğer bir ifadeyle kelime anlamı “uçan sincap” olan Pteromys ile her şeyi tasarlamak ve uçurmak mümkün.

Tasarla ve uçur!

Yazılımın kullanımı ise oldukça basit… Dijital ortamda tasarlanan uçağın ne açılardan fırlatılırsa fırlatılsın gidebileceği rota gerçek zamanlı olarak yazılımın ara yüzünde görülebiliyor. “Uçur” modu kullanılarak da tasarıma uçağın gidebileceği en etkili kanat aerodinamizmi kazandırılıyor. Bundan sonrası ise oldukça kolay… Mükemmelleştirilen tasarım 1 mm. kalınlığında kartonlar kullanılarak, lazer kesiciler sayesinde kolayca birleştirilebilen uçak parçaları haline geliyor. İstenilen şekilde dizayn edilen bu kağıt uçakları jet uçağı gibi tasarlamak bile mümkün.

Hakkında SMH MAKALE

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir