Cuma , 9 Aralık 2022

Bilgisayardan silinmeyen programları kaldırın

Bilgisayarlarımıza çoğunlukla kısa zaman aralıkları içerisinde farklı farklı yazılımların kurulum işlemini gerçekleştiriyoruz. Öyle ki bu kurduğumuz yazılımların bazıları kendilerine ek gelir elde etmek amacıyla bazı virüs ve reklam virüsü gibi yazılımları kurulum esnasında bize hediye ediyor. Bu yazılımları fark ettiğimiz anda bizler de hemen elbette ilk iş olarak bu yazılımları kaldırmak için “Program Ekle veya Kaldır” sayfasına giriş yapıyoruz.

İşte o zaman da ya listede bu yazılımları göremiyoruz ya da gördüğümüzde de bu silinmeyen programları kaldırma işlemini gerçekleştiremiyoruz.  Bugün sizlere tanıtacağımız iki farklı yazılım özellikle reklam servisleri tarafından bilgisayarlarımıza yüklenen eklenti yazılımları kaldırma konusunda işinin eri olan yazılımlar. Siz de bu yazılımlar ile sizi rahatsız eden reklam virüslerinden kurtulabilirsiniz.

1- AdwCleaner

AdwsCleaner uygulaması silmek istediğiniz bir şeylerde size yardımcı olması konusunda en kalitelilerin arasında yer alıyor. AdwCleaner bilgisyarınız içerisinde sizler için risk barındıran veya sizi rahatsız eden yazılımları bir taramanın ardından kolaylıkla saptayabiliyor ve bu saptamış olduğu yazılımların hangisinin silinmesi gerektiği konusunda nihai kararı size bırakıyor.

Silmek istediklerinizi seçip işleme devam ettikten sonra AdwCleaner normal yollar ile silemediğiniz ve muhtemelen de silemeyeceğiniz bu zararlı ve çöp yazılımları kaldırmanıza yardımcı oluyor. Bir de bakmışsınız ki saatlerce üzerinde uğraşarak silemediğiniz yazılım yalnızca birkaç saniye içerisinde silinmiş. AdwCleaner piyasanın hem en çok tavsiye edileni hem de en çok kullanılanlarından biri.

2- Hijack This

Bu yazılımın adını öyle umuyorum ki mutlaka bir yerlerde daha görmüşsünüzdür. Eğer daha önce internette sörf yaparken bu uygulamanın adı ile bir kere bile karşı karşıya gelmemişseniz, zorlu bilgisayar virüsleri ile henüz karşılaşmamışsınız demektir.

Trend Micro güvenlik şirketi tarafından hazırlanmış olan Hijack This, casus uygulamalardan kurtulmak ve bunların yanı sıra kısa süre içerisinde bilgisayarınızdan kaldıramadığınız virüsleri kaldırmak istiyorsanız, Hijack This belki en hızlısı değildir fakat mutlaka en etkili olanıdır. Hijack This sizlere ayrıca bir çok malware yazılımın temizlenmesi aşamasında da yardımcı oluyor.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir