Çarşamba , 27 Eylül 2023

Bilgisayarınız izleniyor olabilir mi?

Kişisel gizlilik hiç şüphesiz tüm bilgisayar kullanıcıları için oldukça önemli bir konudur. Fakat bazen bilgisayarlarımızın farklı kişiler tarafından izlenebilmesi, verilerimize ulaşabilmesi ve hatta bizim iznimiz olmadan bu verilerden faydalınabilmesi dahi mümkündür. Tüm bunlardan uzak durabilmemiz için ise öncelikle indirdiğimiz ve kullandığımız dosyalara dikkat etmemiz gerekiyor. İkinci olarak ise bunları temizlememize yardımcı olacak bir yazılımın yardımından faydalanmak gerekiyor. Bildiğiniz gibi genellikle internet korsanları bu tür yazılımları bize çok cazip gelebilecek olan şeylerin içerisine yerleştirebiliyor. Fakat biz dışarıdan yanlızca bir kullanıcı olarak baktığımızda bu dosyaların içerisinde zararlı yazılım olup olmadığını anlayamayız.

Dolayısıyla bize bu konuda yardımcı olabilecek ESET NOD32 gibi kaliteli antivirüs yazılımlarına ihtiyacımız var. Bu tür güvenlik yazılımları genellikle indirdiğimiz dosyaları hemen tararlar. İçerisinde zararlı bir yazılım olduğunda ise bu yazılımı kullanıp kullanmamaya emin olduğumuz hakkında bize soru sorarlar. Hatta birçok güvenlik yazılımı zararlı bir parça bulduğunda o dosyayı açmanızı engellemek için o dosyayı hemen karantinaya taşır ve silme işleminden geçirir. Böylece size çok daha güvenli bir bilgisayar kullanım deneyimi sunmaya yardımcı olur.

ESET NOD32 Antivirüs Edinin

Tabii, bu sayede bilgisayarımızın izlenmesine engel olabilir ancak diğer yandan bilgisayarımızın daha önceden izlenebiliyor olma ihtimali de söz konusudur. İşte bu durumda da kendimizi tam güvenlikte hissetmek için daima Eset Nod32 benzeri bir antivirüs yazılımı ile bilgisayarımızı detaylı bir aramadan geçirmeliyiz. Bu arama sonucunda da şayet herhangi bir antivirüs saptanamazsa. Artık kendinizi güvende hissedebilirsiniz demektir.

Tabii, bu güveni sürekli olarak sağlayabilmek için kullandığınız güvenlik yazılımının her zaman en güncel veritabanı sürümüne sahip olmasına dikkat edin. Hatta güvenilirliğinden şüphe duyduğunuz dosyaları ayrıca internet ortamında yer alan tarayıcılardan da geçirebilirsiniz.

Hakkında Hasan Yener

SM Haber Genel Yayın Yönetmeni SEO - Digital Pazarlama - Sosyal Medya Pazarlama iletisim@sosyalmedyahaber.com

One comment

  1. Esed nod32 gercekten gunumuz antivirus programlari arasinda ilk 3 e girecek bi uygulama fakat biraz gelistirilip bilgisayara yuk olmayi birakmali cunku kisisel tecrubelerim nod32 nin bilgisayari biraz zorladigi yonde buda tam sistem korumasindan ama bu sorunu cozmeliler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir